eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Prowadzę własną działalność i spodziewam się dziecka


2015-12-16 12:05 autor: konto usunięte

2 795 odsłon

Prowadzę własną działalność i spodziewam się dziecka

Witam,

czytam i czytam i nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi. Prowadzę działalność gospodarczą od lipca 2015 na tym niskim ZUS-ie, właśnie dowiedziałam się, że spodziewam się dziecka.

Co mogę zrobić żeby (a raczej czy jeszcze mogę coś zrobić), żeby opłącić najwyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne a później iść na zwolnienie lekarskie i móc korzystać z wyższego świadczenia?

Czy lepiej zatrudnić się u kogoś na umowę o pracę a zawiesić swoją działałność i przez jaki czas musiałby ewentualny pracodawca opłącać mi ZUS żebym mogła iść na legalne zwolnienie lekarskie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-18 13:08 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  Z działalności gosp. na dzień dzisiejszy niec nie da oplacanie wysokiej skladki. Zasilek macierzyński wyniesie 1000 zł. i nie będzie konieczności placenia skladki zdrowotnej prowadząc dalej dzialalność.

  Z umowy o pracę juz po miesiącu zasiłek na L4 będzie płatny z kwoty na umowie, więc tyle ile do wypłaty, tyle zasiłku (prawie). Czy ZUS nie zakwestionuje takiej umowy zależy od obu stron - czy będą podstawy do uznania jej fikcyjności... Takie postępowanie może trwać długo i skonczyć sie w sądzie.
  Jeśli umowa będzie prawdziwa, będzie Pani faktycznie pracować (przychodzić do pracy), podpisywać dokumenty, prowadzić dokumentację, rozmowy handlowe, telefoniczne... i będą świadkowie, którzy to potwierdzą, to jest szansa na wygraną...

  Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kwietnakasia

  Dodano 2014-06-05 10:49 przez kwietnakasia

  Składki ZUS a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Prowadzę działalność o 11.2013, opłacam najniższe składki. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Od lipca planuję iść na zwolnienie lekarskie.
  Moje pytanie brzmi czy wystarczy spóźnić się ze składką za czerwiec (ZAPŁACIĆ PO 10 LIPCA), zapłacić najwyższą składkę a będzie to skutkowało wyższym zasiłkiem ...

 • danieleski

  Dodano 2015-09-01 11:01 przez danieleski

  Prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania na działalności gospodarczej

  Witam serdecznie, mam pytanie, moja żona prowadzi działalność gospodarczą i zaszła w ciążę. W chwili obecnej opłaca preferencyjną składkę ZUS, więc zasiłek macierzyński oraz chorobowy w okresie ciąży są śmiesznej wysokości. Dowiedzieliśmy się, że deklarując wyższą składkę może mieć prawo do wyższego...

 • Gienia

  Dodano 2014-07-30 13:08 przez Gienia

  Własna działalność gospodarcza a ciąża

  Witam,
  pracuję od 4 miesięcy, mam założoną działalność gospodarczą i płacę składki ok. 415 zł, chcę zamknąć działalność i otworzyć na nowo żeby składka podwyższyła mi się do 1000 zł. 
  Chciałabym zajść w ciążę i mam pytanie: czy wystarczy przepracować 3 miesiące na składce 1000 zł żeby dostawać więks...

 • mon

  Dodano 2014-04-30 19:35 przez mon

  Kiedy mogę pójść na L4 w ciąży i jaka będzie kwota macierzyńskiego w 2015 r.?

  Witam,
  od listopada 2012 roku prowadzę działalność i jestem na preferencyjnym ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu to 20 grudnia. Chciałabym wiedzieć:
  - Kiedy mogę przestać pracować, iść już na zwolnienie i dostać jakiś zasiłek z ZUS i w jakiej wysokości?
  - Wiem, że miesiąc przed planowanym terminem p...

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania