eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jestem samotną matką, kupiłam i sprzedałam mieszkanie. Jak rozliczyć się z podatku za 2015 r.?


2016-03-03 08:45 autor: hanula

2 154 odsłon

Jestem samotną matką, kupiłam i sprzedałam mieszkanie. Jak rozliczyć się z podatku za 2015 r.?

Jestem matką samotnie wychowującą troje niepełnoletnich dzieci, pracuję zawodowo (roczny przychód to ok 85 tys. zł). W kwietniu 2015 r. kupiłam 2 mieszkania - na jedno z nich wzięłam kredyt hipoteczny 130 tys. zł. Na drugie zwykły kredyt konsumpcyjny 30 tys. zł. Kredyty spłacam w miesięcznych ratach.

Oba mieszkania cały czas po trochę remontuję. W sierpniu otrzymałam w darowiźnie od mojej mamy mieszkanie (o wart. 120 tys. zł), które sprzedałam we wrześniu za 120 tys. zł. Jak się rozliczyć? Czy przysługuje mi ulga prorodzinna?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-17 20:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ulga prorodzinna tak, ale nie w stosunku do sprzedanego mieszkania. Można ją odliczyć od przychodu z pracy.
  Jeżeli pieniądze ze sprzedaży nie zostaną w ciągu 2 lat przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, trzeba będzie zapłacić od nich podatek. PIT-39 z tego tytułu składamy do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym miała miejsce sprzedaż. Jeżeli już wtedy Pani wie, że pieniędy nie wykorzysta we wskazany sposób, podatek lepiej zapłacić od razu - po dwóch latach będzie on z odsetkami (wówczas należy zadeklarować przeznaczenie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe, a gdy te nie zostaną wydane, dokonać korekty rozliczenia).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania