eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeRolnictwo › Kredyt, młody rolnik a podatek VAT


2013-12-01 07:48 autor: baktus1

3 688 odsłon

Kredyt, młody rolnik a podatek VAT

Witam,

został mi przyznany kredyt młody rolnik. Umowę podpisałem będąc na ryczałcie. Czy od nowego roku mogę przejść na VAT i czy zakupy i usługi inwestycyjne z kredytu mogą być rozliczane na VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-01 10:59 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Tak, może Pan dokonać rejestracji do Vat nawet  w trakcie trwania roku podatkowego rejestrując się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. W tym celu składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przed rozpoczęciem miesiąca, w którym ma nastąpić rezygnacja. Od momentu rejestracji rolnik staje się czynnym podatnikiem VAT. będzie zobowiązany do:
  wystawiania faktur za sprzedaż towarów i usług z naliczonym podatkiem należnym;
  prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz zakupów VAT;
  składania okresowych deklaracji podatkowych VAT w urzędzie skarbowym;
  odprowadzania podatku należnego, jeżeli taki wykaże rozliczenie za dany miesiąc.                                                                                        Ma możliwość pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony uwzględniony przy zakupie towarów lub usług. Oznacza to, że będzie można odliczyć VAT naliczony na podstawie faktur VAT dokumentujących dokonane zakupy . Podstawą rozliczeń będą posiadane faktury VAT oraz prowadzona zgodnie z nimi Ewidencja zakupów VAT.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-01 17:24 autor odpowiedzi: baktus1

  dzieki za odpowiedz,byłem u pewnej ksiegowej i tez mi tak powiedziała.Tyle ze po wizycie u ksiegowej zadzwoniłem do banku i pan który zajmował sie moim kredytem powiedział ze nie moge bo w chwili podpisania umowy byłem ryczałtowcem i kwote potrzebna do dokonczenia inwestycji dostałem brutto a gdybym był na vacie to kwota kredytu była by netto a vat sam bym płacił a puzniej odliczał sobie ten vat?wiec jestem teraz w lesie i cały czas mysle ze troche dupy dałem z tym kredytem ze cały vat pójdzie sie jeb... gdy sobie obliczyłem ile tego bedzie. pozd

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Danieljuss

  Dodano 2013-04-26 15:25 przez Danieljuss

  O co chodzi z tym VATem?

  Witam,
  Pytanie może i banalne, ale dla mnie jest to "czarna magia".
  Prowadzę działalność jednoosobową (KPiR, zasady ogólne) i nie jestem vatowcem. W tym roku musiałem założyć kasę fiskalną i dla osób fizycznych korzystających z moich usług drukuję paragon.
  Działalność moja związana jest z wideofilmo...

 • patycha

  Dodano 2013-11-25 11:49 przez patycha

  Czy muszę przejść na VAT?

  Witam,
  czy zakładając firmę w trakcie roku (dokładnie lipiec tego roku) i będąc na ryczałcie (branża budowlana, nie jestem podatnikiem VAT), istnieje coś takiego jak przelicznik przychodu na poszczególne miesiące, przez co jeżeli niby przez ten przelicznik osiągnęłam w danym miesiącu przychód więks...

 • Polak

  Dodano 2014-08-10 22:30 przez Polak

  Ryczałt 5,5% i faktura na usługę z materiałem. Jaki będzie podatek?

  Jestem ryczałtowcem (5,5%) z VAT. Jak rozliczany byłby dochód i VAT w przypadku wystawienia f-ry za usługę, kiedy wykonywana byłaby ona dla klienta razem z materiałem?
  Np. f-ra na 100 tys. VAT (8%?) = 108 000, w tym zakupiłbym potrzebne  materiały budowlane 55 tys. VAT = 67 650?

 • jsen

  Dodano 2014-01-31 01:30 przez jsen

  Czy RR przechodząc na VAT musi wprowadzić aktualnie posiadane maszyny do ewidencji środków trwałych?

  Witam,
  czy w związku z przejściem rolnika ryczałtowego na VAT, musi on dotychczas posiadane maszyny rolnicze wprowadzić do ewidencji środków trwałych, aby przy remoncie tych maszyn, zakupie do nich części, paliwa itp. mógł odliczać podatek VAT od tych zakupów?

 • patycha

  Dodano 2013-11-26 12:39 przez patycha

  Czy mogę wystawić fakturę VAT za cały miesiąc listopad?

  Witam,
  czy jeżeli nie jestem VAT-owcem a muszę wystawić fakturę VAT za okres całego listopada 2013 r., to czy wystarczy, że dam informację na składanym do US druku VAT-R, że utraciłam zwolnienie z VAT-u w dniu 01.11.2013 (chociaż jak to wolne dni to chyba od 04.11) i że od dzisiaj, tj. 26.11.2013r....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rolnictwo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania