eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Czy muszę przejść na VAT?


2013-11-25 11:49 autor: patycha

5 634 odsłon

Czy muszę przejść na VAT?

Witam,

czy zakładając firmę w trakcie roku (dokładnie lipiec tego roku) i będąc na ryczałcie (branża budowlana, nie jestem podatnikiem VAT), istnieje coś takiego jak przelicznik przychodu na poszczególne miesiące, przez co jeżeli niby przez ten przelicznik osiągnęłam w danym miesiącu przychód większy aniżeli wynosi „przydział” na dany miesiąc, to muszę przejść na VAT?

Firma, z którą aktualnie współpracuję (jest VAT-owcem) i jest moim zleceniodawcą twierdzi, że właśnie przez to, że rozpoczęłam działalność w trakcie roku a nie na jego początku, to istnieje właśnie taki przelicznik na miesiące i przez to właśnie „przekroczenie limitu” muszę przejść na VAT, bo mi nie zapłacą za kończący się właśnie listopad, a ja tylko i wyłącznie dlatego boję się tego VAT-u, bo mam opóźnienia zawsze w płatnościach, dlatego wiem, że jak mi zapłacą po terminie to ja będę odpowiedzialna za nieopłacony terminowo VAT i tego konsekwencje.

Czy istnieje gdzieś taki zapis, że prawnie jest tak jak mój kontrahent twierdzi albo zapis „broniący” mojej osoby, że nie mam obowiązku przechodzenia na VAT?

Czy jeżeli mój zleceniodawca ma rację, to jeżeli złożę wniosek o przejście na VAT to będę VAT-owcem od dnia złożenia i opłacenia wniosku i mogę wtedy spokojnie za listopad wystawić fakturę VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-25 13:27 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT: Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 (150 000 zł). A więc należy wyliczyć proporcję. Zwolnienie z VAT traci moc z momentem przekroczenia tej proporcjonalnej kwoty. Od tego momentu u podatnika powstaje obowiązek podatkowy, przy czym opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

  Polecam artykuł:

  http://www.podatki.egospodarka.pl/87085,Zwolnienie-podmiotowe-w-VAT-limit-proporcjonalny,1,69,1.html

  Formularz rejestracyjny do VAT (VAT-R) najlepiej złożyć tuż przed przekroczeniem limitu. Wtedy od dnia zgłoszenia będzie Pani czynnym podatnikiem VAT.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania