eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Praca w ciąży


2007-10-30 18:03 autor: Aga.P

3 653 odsłon

Praca w ciąży

Witam

Moja koleżanka przyniosła do pracy zaświadczenie od lekarza, że jest w ciąży. W umowie o prace mamy w punkcie; inne warunki zatrudnienia ustalony ryczałt za nadgodziny nadliczbowe w wysokości 200,00 zł brutto wliczony jako dodatkowe wynagrodzenie. Czy teraz pracodawca może zabrać jej ten dodatek za nadgodziny.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2007-10-30 23:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czy poza tym, że koleżanka przyniosła to zaświadczenie ulegają zmianie także inne czynniki? np. liczba przepracowanych godzin? Czy przyniesione zaświadczenie na nic innego nie wpływa poza tym że jest i pracodawca jej nie może zwolnić?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-10-31 07:21 autor odpowiedzi: Aga.P

  Mało kiedy bywa abyśmy musiały zostać w pracy po godzinach jednak gdyby taka sytuacja miała zaistnieć to poto mamy comiesięczny stały ryczałt. Teraz jednak koleżanka nie może zostawać dłużej i czy napewno można jej ten dodatek zabrać, zmniejszając tym samym wynagrodzenie, albo też musi sama wyrazić na to zgode.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-10-31 11:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli pracodawca wypłaca "dodatek" za świadczenie dodatkowej pracy lub gotowość do świadczenia tej pracy. Dodatek ten jednak nie jest składnikiem wynagrodzenia podstawowego. Uważam zatem, że skoro Pani koleżanka przestanie spełniać warunki na podstawie których dodatek jest przyznawany (czyli nie będzie świadczyć pracy w godzinach nadliczbowych ani też nie będzie w gotowości do świadczenia takiej pracy) - pracodawca nie będzie miał obowiązku wypłacać jej takiego dodatku, przy czym nie będzie tutaj wymagana jej zgoda na pozbawienie jej tego dodatku. Przestaną bowiem występować przesłanki do jego wypłacania.

  Na marginesie chciałbym jednak dodać, iż ustawodawca określił, w jaki sposób powinna być wynagradzana praca w godzinach nadliczbowych w kodeksie pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-11-07 21:58 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Mam pytanko.jestem w ciązy.leci już na czwart miesiąc.od 19 września zostałam zatrudniona jako młodszy przedstawiciel handlowy.dostałam umowę na okres póbny do 14 grudnia.a najlepsze w tym wszystkim jest to że pracuje w zastępstwie za koleżanke która też jest w ciąży.mimo to nie mam takiego wpisu w umowie.wpisane jest tylko że jestem zatrudniona na okres próbny.jakie jest najlepsze wyjście w takiej sytuacji?co mi przysługuje a co grozi?proszę o pilną odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-11-08 10:32 autor odpowiedzi: kinga75

  napewno pracodawca przdluży z tobą umowę do dnia porodu,ponieważ jesteś w okresie chronionym.gdyby tak się nie stalo to z powodzeniem możesz pozwać pracodawcę do sądu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania