eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypadek ignorowany przez pracodawcę


2007-10-14 23:28 autor: 1hrabina

5 652 odsłon

Wypadek ignorowany przez pracodawcę

Jakiś czas temu, wracając z delegacji uległam wypadkowi samochodowemu. Mimo moich licznych zgłoszeń tego faktu pracodawcy oraz przebywaniu z tego powodu na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie zajął się sprawą. Jak mam dochodzić swoich praw i czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za to, że nie zajął się moją sprawą?

Proszę o pomoc. Pozdrawiam Katarzyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2007-10-16 22:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Myślę, iż w powyższej sprawie można powołać się na art. 283 kodeksu pracy.

  art. 283 § 1. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

  § 2. Tej samej karze podlega, kto:

  6) wbrew obowiązkowi nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, prokuratora lub innego właściwego organu o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy, nie zgłasza choroby zawodowej albo podejrzenia o taką chorobę, nie ujawnia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, albo przedstawia niezgodne z prawdą informacje, dowody lub dokumenty dotyczące takich wypadków i chorób,

  Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

  Art. 3. 1. Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

  2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

  3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

  2. Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

  1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-10-17 20:28 autor odpowiedzi: ckristof

  Cytuję, co napisał/a 1hrabina

  Jakiś czas temu, wracając z delegacji uległam wypadkowi samochodowemu. Mimo moich licznych zgłoszeń tego faktu pracodawcy oraz przebywaniu z tego powodu na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie zajął się sprawą. Jak mam dochodzić swoich praw i czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za to, że nie zajął się moją sprawą?

  Proszę o pomoc. Pozdrawiam Katarzyna

  Trochę mało informacji. Nasuwają się kolejne pytania, które mogą miec znaczenie jak:

  - Okoliczności wypadku - przyczyna (kto był sprawcą wypadku,

  - Czyj był samochód (Pracodawcy ?) i czy był w należytym stacnie technicznym.

  - W jaki sposób został poinformowany pracodawca i czy było wobec niego wysuwane jakieś roszcenie ?

  - Jaki masz cel wobec Pracodawcy - żeby został ukarany za złe zajęcie się sorawą (czy wogóle nie zajęcie się sprawą), czy też chcesz uzyskac stosowne zadoścuczynienie (odszkodowanie) za ten wypadek ?

  Chętnie podpowiem o różnych możliwościach - zapraszam na priv.

  pozdrawiam

  Krzysztof

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy