eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › czy mogę złożyć wypowiedzenie jeśli mam umowę na czas określony bez podanego okresu wypowiedzenia


2012-05-15 08:20 autor: konto usunięte

3 607 odsłon

czy mogę złożyć wypowiedzenie jeśli mam umowę na czas określony bez podanego okresu wypowiedzenia

zawarłam z pracodawcą umowę na czas określony 1 rok, umowa kończy się w listopadzie tego roku. Niestety atmosferaw  pracy jest tak stresująca że nie mogę juz tam dalej pracować. Czy mogę złozyc wypowiedzenie i ile ono by trwało jesli nie mam podanego okresu  wypowiedzenia w umowie. porozumienie stron nie wchodzi w grę. czy jest jeszcze jakiś inny sposób, abym nie musiała chodzic do pracy aż do listopada?czy pracowdawca może trzymać mnie na siłę w pracy

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-05-15 09:18 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, w jednej z uchwał wskazał, że wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia (uchwała z dnia 14 lutego 2012 r., III PZP 5/11). W konsekwencji jeżeli pracodawca wykaże, że działanie pracownika było nieuzasadnione, będzie mógł przed sądem dochodzić od niego stosownego odszkodowania.

    Z kolei jeżeli to pracodawca wypowie pracownikowi umowę zawartą na czas określony, w przypadku gdy strony nie przewidziały możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, zdaniem Sądu pracownik może domagać się bądź przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach (jeżeli nie upłynął jeszcze termin, do którego umowa miała trwać), bądź stosownego odszkodowania (uchwała SN z dnia 17 listopada 2011 r., III PZP 6/11).

     

    Co oznacza dla Pani, że rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą bez okresu wypowiedzenia może doprowadzić do Sądu Pracy i wygraną Pracodawcy, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-22 11:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zasadą jest, iż umowy terminowe rozwiązują się z upływem określonego w nich czasu lub wykonania pracy bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń przez pracownika lub pracodawcę. Generalnie umowa terminowa nie może być wypowiedziana, z uwagi na fakt, że nie każdą umowę na czas określony można wypowiedzieć. Wypowiedzenie takiej umowy jest możliwe jeśli zostaną spełnione dwa warunki:

    1)            wypowiedzenie może dotyczyć wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas dłuższy niż 6 miesięcy,

    2)           strony przewidzą możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

    Spełnienie powyżej wskazanych warunków pozwala na rozwiązanie umowy za 2 – tygodniowym wypowiedzeniem. Uprawnienie takie przysługuje każdej ze stron a możliwość skorzystania z niego pojawia się już od pierwszego dnia trwania umowy. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.

    W przypadku umowy o pracę zawartej na okres 6 (sześciu) miesięcy nie ma możliwości jej wypowiedzenia. Taka możliwość pojawia się wówczas, gdy czas trwania umowy wynosi przynajmniej 6 miesięcy i 1 dzień. Oznacza to, że jeżeli umowa będzie zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, to strony w ogóle nie mają możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Umowa rozwiąże się z chwilą upływu okresu, na jaki została zawarta.

    Jeżeli strony w momencie zawarcia umowy nie wprowadziły do jej treści klauzuli dopuszczającej wcześniejsze wypowiedzenie umowy, mogą to zrobić w późniejszym terminie, ale warunkiem koniecznym jest wyraźne i zgodne oświadczenie woli zarówno pracodawcy jak i pracownika. Należy także podkreślić, że uprawnienie do dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli już zostanie przewidziane w umowie, przysługuje obu stronom stosunku pracy, czyli tak samo pracownikowi jak i pracodawcy. Niemożliwe jest ograniczenie tego uprawnienia np. tylko do pracodawcy.

    Szczególną sytuacją, w których umowa o pracę na czas określony może być rozwiązana przez każdą ze stron jest ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy a także w razie dokonywania przez zakład pracy tzw. grupowych zwolnień z przyczyn wskazanych w artykule 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( Dz .U. z 2003 roku, Nr 90, poz. 844 z późń. zm.). Według regulacji zawartych w tej ustawie umowy te mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

    Komentarz prawny przygotowała Justyna Buchwald - Krzak, radca prawny

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania