eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Praca i brak wynagrodzenia


2012-03-08 19:20 autor: asuapl

4 564 odsłon

Praca i brak wynagrodzenia

Witam. Znalazłam się w nietypowej sytuacji. Pewien pracodawca (niestety mój znajomy, dlatego tak długo czekałam) zaoferował mi pracę w jego firmie. Pracowałam ponad rok u innego pracodawcy. Gdy dostałam nową ofertę pracy, zwolniłam się ze starej pracy. Umowa w nowej pracy zaczynała się od 1.12.2011. Jak się okazało, cały grudzień wszyscy przesiedzieli w domu ponieważ jak to Pracodawca określił - sprawy porządkowe, remanenty i padł system. Ale miałam dostać wypłatę. Minął grudzień-wypłaty brak, styczeń-wypłaty brak, luty-wypłaty brak. Cały czas pisałam do niego emaile i smsy. Rzadko odpisywał. Chciałam zapytać więc, co mogłabym dalej robić. Dodam że nie dostałam PIT11 za grudzień 2011 i teraz nie wiem czy jest potrzebny ponieważ nie mam wynagrodzenia za grudzień. Nie mam kontaktu z pracodawcą. Denerwuję się ponieważ zostałam bez środków do życia. I prosiła bym o poradę. Nie chcę dzwonić do skarbówki do końca marca. Ale to robi się coraz bardziej tajemnicze.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-03-08 21:39 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

  Przede wszystkim - czy ma Pani ważną umowę o pracę?

  Po drugie - czy w styczniu i lutym Pani realnie pracowała, czy też "przesiedziała w domu"?

  Po trzecie, czy firma owego znajomego jeszcze w ogóle działa? Czy Pani tam ostatnio była?

  Po czwarte, dlaczego nie chce Pani dzwonić do skarbówki do końca marca?

  Po piąte, czy inni pracownicy w firmie "znajomego" sa w podobnej sytuacji? Czy możecie się zorganizować ?

  Wreszczie, jeżeli ma Pani umowę i należy się Pani wynagrodzenie, czy jest Pani gotowa pójśc do Sądu Pracy?

  Czasem trzeba o swoje powalczyć...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-08 22:16 autor odpowiedzi: asuapl

  pracodawca mowil ze jak wszytko sobie ustawi to mam przyjasc do pracy i tak zwlekal i zwlekal i do tej pory nie bylam w pracy. caly czas czekam az powie ze mam przyjsc do pracy i na szkolenie. (tak było ustalone).  z tego co wiem, co roku w grudniu oni maja wolne i inwentaryzacje itp. mam umowe o prace na czas nieokreslony i nie dostalam wymowienia.  z tego co wiem to ma firme i 3 filie.  nie wiem czy fukcjonują.  mogę się domyślać że tak, w moim mieście prawdopodomnie nie.  ja niestety nie mam kontaktu z innymi.  jeśli będę zmuszona pójdę z tym do sądu. Pan pyta dlaczego chcę czekać do końca marca? chciałam mu napisać ponaglenie do wypłaty wynagrodzenia bym w sądzie miała jakieś dowody.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 07:59 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, czy dobrze zrozumiałam: łączy Panią z pracodawca umowa o pracę na czas nieokreślony? nie świadczyła Pani pracy, bo była w domu z uwagi na remonty i nie miała Pani miejsca pracy? czy zakres obowiązków pozwalał na wykonywanie pracy nie  w miejcu pracy tylko np. w domu bądź u Klienta?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 13:12 autor odpowiedzi: asuapl

  zakres obowiązków mam napisane na umowie, przy jednym ze spotkań z pracodawcą powiedział jakie będę miała obowiązki. niestety ani jednego dnia nie była w pracy ponieważ pracodawca miał w grudniu renamenty itp. co roku caly grudzień pracownicy maja wolne ale dostaja wynagrodzenia. początkiem stycznia miał podobno kontrole z Urzędu Skarbowego z powodu złego wypełnienia kilku faktór. od stycznia do teraz siedzę w domu i czekam na jakikolwiek kontakt. miałam kilka smsów i email od pracodawcy że wypłata będzie danego dnia. ale do dziś wypłat brak.  tak posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-15 20:25 autor odpowiedzi: asuapl

  dziś się odezwał, powiedział że bym w szpitalu. czy to coś zmienia?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-29 08:37 przez konto usunięte

  Nie dostałem PIT-8C. Jak się rozliczyć?

  W 2012 r. wszedłem jako udziałowiec do spółki z o.o. i w tym samym roku sprzedałem udziały. Wartość zakupu była 10000 zł, a wartość sprzedaży 2000 zł. Jak mam to rozliczyć w moim zeznaniu podatkowym (żadnego PIT-8C nie otrzymałem z tej spółki, gdzie byłem udziałowcem)?
  Otrzymałem też świadczenie z t...

 • an-tka

  Dodano 2013-03-20 10:28 przez an-tka

  Niewypłacone wynagrodzenie a PIT

  Witam,
  W czerwcu i lipcu pracowałam w pewnej firmie na umowę zlecenie, następnie od 1 do 31 sierpnia na umowę o pracę na czas nieokreślony. Do chwili obecnej nie otrzymałam pensji za umowę o pracę. 
  Były pracodawca przysłał mi rozliczenie PIT za umowę zlecenie, jednakże za umowę o pracę już nie. 
  Cz...

 • Lukanos100

  Dodano 2018-03-06 18:49 przez Lukanos100

  PIT-11 za niewypłacone wynagrodzenie

  Otrzymałem od byłego pracodawcy PIT-11 z kwotami wynagrodzenia, których nigdy nie otrzymałem. W roku 2017 nie zapłacił mi ani grosza, jedynie składki ZUS. Jak zatem potraktować tę deklarację i jak złożyć oświadczenie podatkowe od wynagrodzenia, którego nie było?

 • katarzyna1969

  Dodano 2010-08-16 12:21 przez katarzyna1969

  Potrącenie z wynagrodzenia

  Pracuję na umowę zlecenie.
  Czy mogę rozwiązać tą umowę w trybie natychmiastowym w związku z tym iż pracodawca nie wypłacił mi pełnego wynagrodzenia tłumacząc że potrącił mi za całokształt.
  Czy potrącenie czy jakakolwiek informacja dotycząca tego potrącenia nie powinna mi być przedstawiona na piśmie.

 • katarzyna1969

  Dodano 2010-08-16 11:21 przez katarzyna1969

  Zaległe wynagrodzenie z umowy zlecenia

  Witam
  Przedstawię moją sytuacje i chciałabym aby ktoś udzielił mi porady.
  Pracuję w firmie od 1,5 roku.
  90% pracowników pracuje w tej firmie ma umowę zlecenie (studenci) - wiadomo dlaczego bo nie trzeba płacić ZUS-u. Ja nie zgodziłam się na taką formę zatrudnienia ponieważ jestem kierownikiem i mam ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania