eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zaległe wynagrodzenie z umowy zlecenia


2010-08-16 11:21 autor: katarzyna1969

4 637 odsłon

Zaległe wynagrodzenie z umowy zlecenia

Witam

Przedstawię moją sytuacje i chciałabym aby ktoś udzielił mi porady.

Pracuję w firmie od 1,5 roku.

90% pracowników pracuje w tej firmie ma umowę zlecenie (studenci) - wiadomo dlaczego bo nie trzeba płacić ZUS-u. Ja nie zgodziłam się na taką formę zatrudnienia ponieważ jestem kierownikiem i mam do czynienia z dużymi pieniędzmi, więc zaproponowali mi 2 umowy - umowa zlecenie i umowa o prace - oczywiście na najniższa krajową.

Obiema firmami zarządza jedna i ta sama osoba aczkolwiek formalnie na dokumentach są dwie różne osoby tzn matka i syn.

Do tego czasu wszystko było ok natomiast od dwóch miesięcy dzieją się różne dziwne rzeczy zwalnianie pracowników z wymyślonych powodów ale nie w tym rzecz. W ubiegłym miesiącu nie wypłacił mi 1/3 całego wynagrodzenia ale oczywiście potrącenie dotyczyło umowy zlecenia po mojej interwencji telefonicznej poinformował mnie, że potrącił mi za całokształt oczywiście żadnych konkretów bez podania przyczyny choćby w formie pisemnej, o którą prosiłam. Przełknęłam to bo stwierdziłam, że źle się zaczyna dziać i zacznę szukać innej pracy.

W tym miesiącu oczywiście sytuacja się powtórzyła - nie wypłacona 1/3 pensji a że akurat jestem na urlopie to nawet telefonu ode mnie nie odbiera i nie odpowiada na wysłane emaile w tej sprawie.

Jestem kierownikiem sklepu i wpłacam utargi do banku (oczywiście bez ochrony) bo takowej firma nie zapewnia. Obecnie w moim posiadaniu są dwa utargi w wysokości zaległego wynagrodzenia zabezpieczyłam się właśnie na wypadek nie wypłacenia pensji w pełnej wysokości. Żeby było wszystko ok zrobiłam kw z kasy nie na utargi tylko wypłatę zaległego wynagrodzenia. Na razie czekam jaki będzie dalszy przebieg sprawy bo jak będą rozliczać wpłaty utargów to ktoś się wreszcie zorientuje i będą domagać się wpłat utargów.

Co mogę dalej z tym faktem zrobić wiem, że jeśli chodzi o umowę zlecenie to tylko mogę wywalczyć te zaległe pieniądze przez sąd cywilny. Ale co z tymi utargami, nie mam w umowie nic o tym obowiązku to była umowa ustna o wpłacaniu pieniędzy do banku.

Proszę o poradę jakie mogę ewentualnie ponieść konsekwencję.

Wiem, że ta cała sytuacja to taktyka która doprowadzi do tego że braknie mi cierpliwości i wypowiem umowę na to liczy pracodawca.

Czekam na pomoc w tej sprawie

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • katarzyna1969

  Dodano 2010-08-16 12:21 przez katarzyna1969

  Potrącenie z wynagrodzenia

  Pracuję na umowę zlecenie.
  Czy mogę rozwiązać tą umowę w trybie natychmiastowym w związku z tym iż pracodawca nie wypłacił mi pełnego wynagrodzenia tłumacząc że potrącił mi za całokształt.
  Czy potrącenie czy jakakolwiek informacja dotycząca tego potrącenia nie powinna mi być przedstawiona na piśmie.

 • an-tka

  Dodano 2013-03-20 10:28 przez an-tka

  Niewypłacone wynagrodzenie a PIT

  Witam,
  W czerwcu i lipcu pracowałam w pewnej firmie na umowę zlecenie, następnie od 1 do 31 sierpnia na umowę o pracę na czas nieokreślony. Do chwili obecnej nie otrzymałam pensji za umowę o pracę. 
  Były pracodawca przysłał mi rozliczenie PIT za umowę zlecenie, jednakże za umowę o pracę już nie. 
  Cz...

 • patrycja 170222

  Dodano 2013-03-16 09:16 przez patrycja 170222

  Brak wypłaconych należności za wykonaną pracę

  Witam,
  W grudniu 2012 r. pracowałam przez pośrednika pracy Leader Service w markecie, do tej pory nie wypłacono mi zaległych należności, które powinnam dostać w ciągu 25 dni od podpisania rachunku z podaną kwotą należności (data podpisania 16.01.2013 r.).
  Umowę zlecenie należało podpisywać co miesią...

 • lesc

  Dodano 2013-02-21 13:56 przez lesc

  Umowa zlecenie, pracodawca uchyla się od zapłaty za wykonaną pracę

  Po wykonaniu pracy pracodawca wciąż zwodzi mnie różnymi terminami zapłaty. Czas od wykonania zleconej pracy to dzień 16, który upłynie dzisiaj.

 • acia1989_2010

  Dodano 2013-02-20 18:12 przez acia1989_2010

  Pracodawca nie chce wypłacić zaległego wynagrodzenia

  Dzień dobry, mam nietypową sprawę. Pracodawca mojego męża nie chce mu wypłacić wynagrodzenia za mc styczeń. Wypłatę powinien dostać 5 każdego miesiąca.
  Ponadto pracodawca twierdzi że mąż nie dostanie pensji, ponieważ uszkodził mu w samochodzie błotnik, ale z tego co mi wiadomo, to nie podpisywał mój...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • "Polski Ład" a pracownicy i pracodawcy

  "Polski Ład" a pracownicy i pracodawcy

  Dokument programowy "Polski Ład" wspomina o pracownikach, w różnym kontekście, 22 razy. O pracodawcach tylko 6. To znamienne, bo biorąc pod uwagę całokształt zaproponowanych w programie rozwiązań dotyczących pracy, wydaje się, że ...

 • Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika?

  Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika?

  Potrąceń z wynagrodzenia pracownika dokonywać można tylko na podstawie i w granicach przepisów określonych w Ustawie kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r., (Dz.U.2019 poz. 1040) (dalej: kodeks pracy) w przeciwnym razie Twój pracownik może ...

 • Zatrudnianie pracowników do pracy zdalnej

  Zatrudnianie pracowników do pracy zdalnej

  Pracodawca zawierając umowę z pracownikiem może uzgodnić z nim inne miejsce lub formę wykonywania pracy. Coraz częściej pracodawcy umawiają się z pracownikami na pracę tzw. zdalną, czyli świadczoną online poza siedzibą ...

 • Potrącenia z wynagrodzenia - umowy cywilnoprawne

  Potrącenia z wynagrodzenia - umowy cywilnoprawne

  Do 2019 r. pracownicy nietypowi nie mogli korzystać z dobrodziejstw ochrony wynagrodzenia za pracę przed potrąceniami określonych w art. art. 87 i 871 KP.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania