eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › rozliczenie godzin-brak wypłaty


2010-01-26 23:00 autor: Mishale

2 176 odsłon

rozliczenie godzin-brak wypłaty

Mam problem z rozliczeniem sie z pracodawcą. Podpisalam umowę o pracę na cały etat i wpisane mam tygodniowa norma pracy 40 godzin od poniedziałku do niedzieli w jednomiesiecznym okresie rozliczeniowym. Norma czasu pracy 8 godzin z możliwością przedłużenia do 12 godzin. Niestety okazało się że praca wygląda następująco 2 dni pracujące po 12 godzin i jeden dzień wolny więc przepracowałam w sumie 3 niedziele plus jedną sobotę i godzin było więcej niż 160 bo 211. Wypłatę otrzymałam jedynie za te 160 godzin i to rozliczenie od 2 grudnia do 1 stycznia, natomiast zmuszona zostałam do pracy dnia 2 stycznia kiedy umowa moja już wygasła. Grafiku nie dostałam jedynie własne prowadzony tygodniowy grafik czasu pracy. Rozmowy z firmą nie dają rezultatu twierdzą że na papierze nic nie ma ale jednak są moje podpisy na umowach itp. Czy pracodawca po rozwiazaniu umowy w zwiazku z jej wygasnieciem ( okres próbny) powinien rozliczyc godziny i w jaki sposób?? Na co mogę się powołać przy dochodzeniu swoich pieniędzy bo wyszło na to że pracowałam 50 godzin za darmo. Nie wiem czy moge domagac się pieniedzy za przepracowane godziny i na co się powołać??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-02-01 18:27 autor odpowiedzi: annb98

    Witam.Z tego co piszesz pracodawca miał prawo ustalić godziny i dni pracy w twoim grafiku jak opisałaś poniżej tj.praca po 12h/dobę zrekompensowana odpowiednią ilością godzin wolnych, bowiem takie zostały zawarte warunki w umowie o pracę.Ważne jest aby nie została przekroczona norma tygodniowa(40 godzin przeciętnie na tydzień) i miesięczna,oraz aby osoba pracująca w niedzielę korzystała z co trzeciej niedzieli wolnej.Trudno mi wypowiadać się szczegółowo na temat przysługującego ci wynagrodzenia za godziny nadliczbowe gdyż nie widziałam twojego grafiku.Na podstawie informacji jakie zawarłaś mogę stwierdzić,że pracodawca winien wypłacić ci wynagordzenie za nadgodziny z tutułu przekroczenia normy średniotygodniowej lub miesięcznej.Możesz złożyć pozew w Sądzie Pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-02-08 11:19 autor odpowiedzi: annb98

    Witam ponownie. Zapomniałam dopisać,że pracodawca w dniu następnym po rozwiązaniu się umowy nie może kazać ci pracować,co więcej nie pownien cię do tej pracy dopuścić.Jeśli jednak pracowałaś i to na polecenie szefa (nie miałaś obowiązku wykonywać tego poleceni bo nie byłaś już pracownikiem) to należy uznać,że stosunek pracy nadal trwa i mogłabyś domagać się podpisania kolejnej umowy,no bo w zasadzie na jakiej podstawie pracowałaś ten jeden dzień a należy ci się za ten dzień wynagrodzenie bezwzględnie. Praktyki stosowane przez tą firmę są niedopuszczalne,karygodne.Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania