eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie z pracy


2017-06-06 19:43 autor: konto usunięte

2 496 odsłon

Zwolnienie z pracy

Czy pracodawca może zwolnić nas po zakończeniu zwolnienia lekarskiego trwającego niecałe pół roku? Umowa jest na czas nieokreślony, a stosunek pracy trwa od kilku lat. Zwolnienie lekarskie było całkowicie usprawiedliwione.

Jakie przepisy chronią pracownika przed zwolnieniem z pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-06-07 07:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po zakonczonym zwolnieniu i powrocie do pracy pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-03-11 09:07 autor odpowiedzi: Wiolcia

  Dzień dobry mam pytanie dotyczące tego czy kierownik ma takie prawo by mnie zwolnić czy nie .Otóż już opisuję sytuację pracuję z koleżąnką w jednej firmnie kiedyś też pracowałyśmy razem i nie było między nami żadnego konfliktu,jakieś dwa lata temu ja byłam na innej zmianie a koleżanka na innej i miała ona spięcie co do jej osoby i pracy z tamtej zmiany z dziewczynami, ja teraz już wiem i powiedziałam to jej że żałuję że za nią stanełam bo wówczas stak było stanełam w jej obronie ,od tamtej pory zostałam przeniesiona na jej zmianę i pracujemy juz rok jednak zostały teraz nadane pomówienia ja nie chcę w to ingerować bo to wyjdzie jeszcze gorzej choć wiem kto te pomówienia rzuca ,koleżanka stwierdziła że skoro ją obgaduję i zastraszam innych bo boją się mówić  co nie jest prawdą to jeśli ona odejdzie to ja muszę ponieść tego konsekwencje i też stracić pracę ,nie dała mi przed kierownikiem dojść do słowa nie mogłam ani się jakoś wytłumaczyć ani tez dojść do jakiegoś słowa bo co chciałam coś powiedzieć to krzyczała na mnie i przerywała,kierownik powiedział że nie chce nas tracić ale jeśli ona odejdzie to mnie będzie musiał zwolnić ,stąd moje pytanie czy ma takie prawo bo do nie jako do pracownika nie ma rzadnych zastrzeżeń chodzi tylko o to własnie co koleżanka sugeruje .

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-03-11 11:17 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny

  Pracodawca ma prawo po zakończonym zwolnieniu L4 i powrocie do pracy pracownika, wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Określa to art.30 kodeksu pracy. Rozwiązanie umowy o pracę.

  § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:

  1) na mocy porozumienia stron;

  2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

  3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

  4) z upływem czasu, na który była zawarta.

  Zakazy zwolnienia obejmują:

  1-Pracownik w wieku emerytalnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

  2-W czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

  3-Art 177.określa ochronę pracowników w okresie ciąży i pracowników w okresie urlopu macierzyńskiego.

  Ważne dla stosowania jest właściwe i precyzyjne stosowanie przepisów kodeksu pracy.

  Marek Zarządzki radca prawny

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mikesz1

  Dodano 2013-05-17 11:09 przez mikesz1

  Zwolnienie z pracy po macierzyńskim?

  Witam,
  Jestem nauczycielką zatrudnioną w przedszkolu na czas nieokreślony. Jednak od kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Termin porodu to 30.12.2013 r.
  Moja sytuacja jest trudna, bo od września nie ma dla mnie etatu. Czy pracodawca może mnie zwolnić?
  I czy po macierzyń...

 • Magdalena358

  Dodano 2017-04-22 20:43 przez Magdalena358

  Likwidacja placówki, zakładu pracy

  Witam,jestem w 6. tygodniu ciąży, od lutego 2017 pracuję na umowę na czas nieokreślony u obecnego pracodawcy. Pracodawca prowadzi również placówkę w innym mieście. Dowiedziałam się, że pracodawca planuje zamknąć placówkę, w której pracuję:1. Czy w tym przypadku ma prawo wypowiedzieć mi umowę, czy ma...

 • siostra_2011

  Dodano 2017-03-12 13:39 przez siostra_2011

  Czy pracodawca może dać wypowiedzenie po ustaniu chorobowego?

  Mój mąż chory jest na raka z przerzutami do kości. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i jest w czasie chemioterapii. Zwolnienie - 182 dni kończy się 21 marca 2017. Wystąpił do ZUS-u o rentę chorobową, ale nie otrzymał jeszcze decyzji.
  Ma jeszcze zaległy urlop. Jest zatrudniony na czas nieokreślony...

 • klara19855

  Dodano 2016-11-30 21:44 przez klara19855

  Czy mogę iść na L4 po urlopie wychowawczym?

  Witam,obecnie przebywam na rocznym urlopie wychowawczym, kończy mi się 07.122016. Czy pierwszego dnia po powrocie do pracy mogę iść na zwolnienie, ale nie z powodu ciąży? I czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie będąc na zwolnieniu? Dodam, że umowę mam na czas nieokreślony.

 • Anna_P_55555

  Dodano 2017-04-22 17:38 przez Anna_P_55555

  Kiedy złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia po urlopie macierzyńskim?

  Witam,miałam kłopoty z zajściem w ciążę i przebywałam na zwolnieniu lekarskim jeszcze przed. Pracodawca próbował mnie zwolnić, gdyż mimo umowy na czas nieokreślony przebywałam na długim zwolnieniu przed przepracowaniem 6 miesięcy. Jednak w momencie wypowiedzenia bez okresu wypowiedzenia byłam już w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

  Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

  W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania