eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › umowa na czas okreslony a urlop wychowawczy


2009-08-11 18:01 autor: gusiazab5

2 368 odsłon

umowa na czas okreslony a urlop wychowawczy

Witam. Mam pytanie odnośnie umowy pracy, otóż mój pracodawca przedłużył mi umowę próbną na czas 6mcy bez możliwości jej wypowiedzenia. Czy gdybym chciała teraz pójść na urlop wychowawczy, to czy pracodawca umożliwi mi to, czy może mnie zwolnić, i ewentualnie na jak długo mogę wziąć taki urlop ( dziecko ma 2,5roku). A po drugie czy istnieje nadal taki zapis w KP,że oboje rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego w jednym czasie przez okres 3mcy. Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-08-11 22:15 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, pracodawca nie mógł przedłuzyć umowy na okres próbny. Może podpisał z Panią następną umowę o pracę ale już na czas określony, proszę o odpowiedź to postaram się odpowiedzieć na dalsze pytania, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-12 09:53 autor odpowiedzi: gusiazab5

    Witam. Po umowie próbnej na 3mce, podpisałam drugą umowę na 6mcy- czas określony.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-12 10:24 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie: od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.Wychowawczy przysługuje w wymiarze do trzech lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. Od zasady, że urlop wychowawczy przysługuje wymiarze trzech lat są wyjątki. Po pierwsze pracownik zatrudniony na podstawie umów terminowych ma prawo do urlopu wychowawczego na okres nie dłuższy niż do końca okresu, na jaki umowa została zawarta. W przypadku jeśli pracodawca udzieli urlopu na okres dłuższy niż czas przewidziany w umowie o pracę, uznaje się, że strony zawarły nową umowę o pracę.

    Po drugie pracownicy, którzy znajdują się w okresie wypowiedzenia, mają prawo rozwiązać umowę o pracę. W razie złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po nastąpieniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa ta rozwiązuje się we wskazanym terminie. Jeśli wniosek o urlop wychowawczy został złożony w okresie wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek udzielenia go na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę. Urlop wychowawczy może być dzielony na części. Maksymalnie urlop może być wykorzystany w czterech częściach. O podziale urlopu i czasie trwania poszczególnych części decyduje pracownik, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-12 12:20 autor odpowiedzi: gusiazab5

    Dziękuję bardzo.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-15 12:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dodam tylko, iż urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej od 6 miesięcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania