eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie po powrocie z urlopu wychowawczego- POMOCY!!!!


2009-08-08 15:59 autor: bernata11

3 088 odsłon

Wypowiedzenie po powrocie z urlopu wychowawczego- POMOCY!!!!

Witam, może znajdzie się ktoś i mi doradzi. Dziś kończę urlop wychowawczy na 2 dziecko. W poniedziałek mam zgłosić się do pracy i wiadomo dostane wypowiedzenie, zresztą jest mi to na rękę bo i tak nie mam z kim zostawić dzieci. Problem polega na tym, że mam umowę na czas nieokreślony od 1999 roku, no i żeby mnie zwolnić pracodawca musi podać konkretny powód. Sama zwalniać się nie chcę bo chcę otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Koleżanka, która 2 lata temu wróciła z wychowawczego na dzień dobry została wulgarnym słowem przywitana no i oczywiście dostała 3 miesięczne wypowiedzenie z jej winy, że to niby niesumienna, brak zaufania i wiele bzdurnych kłamstw, które podpisała. Bystry pracodawca, żeby nie płacić odprawki stosuje takie rzeczy. A na dokładkę zamiast powrócić na stanowisko kasjera odprawiono ją do przebierania zgnitych owoców. Od dnia następnego bo w kasie nie było dla niej miejsca przyniosła zwolnienie , na którym była 3 miesiące. Mnie czeka to samo, ale denerwuje mnie, że pracodawca nie wypowie mi umowy zgodnie z prawdą , tzn, że nie ma etatu dla mnie, przecież powinien mnie zwolnić z jego winy, poradżcie co zrobić. I czy można np. mieć na wypowiedzeniu zaznaczone, że nie muszę zgłaszać się do pracy, skoro nie ma miejsca. Jak powinnam postąpić. Dać się poniżyć i podpisać kłamstwa, że z mojej winy mnie zwalniają czy upierać się ,że to oni nie mają dla mnie stanowiska. CO ZROBIĆ!!!!!!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-08-08 16:14 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, po pierwsze postarać sie nie denerwowac, bo Pani maleństwa pewnie też są podenerwowane:))Po drugie w żadnym wypadku nie podpisywać wypowiedzenia za porozumieniem stron bądź samemu wypowiadać umowę bo rzeczywiście zostanie Pani bez środków do życia(bez zasiłku) przez 3 m-ce. Po trzecie pracodawca jak bedzie chciał to może Panią zwolnić z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i wtedy nie musi Pani ani na niego patrzeć ani go słuchać:). Nie wiem jak z urlopem wypoczynkowym czy już go Pani wykorzystała, bo jeśli nie to w okresie wypowiedzenia może go Pani wykorzystać. Po czwarte proszę powiedzieć wprost swojemu pracodawcy, że nie życzy Pani sobie takich obraźliwych epitetów pod swoim adresem i skoro chce Panią zwolnić to proszę bardzo przyjmie Pani wypowiedzenie zgodnie z kp czyli z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Prosze się nie dac sprowokować tylko bardzo merytorycznie podejść do sprawy. Bo tak między nami, oczywiście możecie się pokłócić, wylac wszystkie brudy, zwyzywać się od najgorszych, a potem miec nie smak i ponosić konsekwencje tych wybuchów złości i żalów. Proszę mi wierzyć, że bardziej zaboli czy dotknie pracodawce Pani spokój(chociażby miał być tylko zewnętrzny) i opanowanie i merytoryczne podjeście do sprawy, niż krzyki, płacz itp. nie zazdroszczę, ale pozdrawiam:))

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-08 16:59 autor odpowiedzi: bernata11

    Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale jestem kłębkiem nerwów. Czy jeżeli pracodawca zwolniłby mnie z obowiązku świadczenia pracy- w co nie wierzę, to musiałby mi zapłacić wynagrodzenie za ten okres? Urlopu wypoczynkowego nie wybierałam, nawet nie wiem, że taki przysługuje, skoro nie było mnie w pracy 3 lata. Zaznaczam, że mój pracodawca każdy grosz przelicza i nic za darmo. Najgorsze jest to, że jak dzwoniłam to powiedziano mi, że nie ma miejsca na stanowisku fakturzysty ,więc miałabym odpracowywać przy przebieraniu , czy gdzie mnie tam rzucą, a przecież powinnam mieć zapewnione stanowisko choćby na ten jeden dzień. W poniedziałek będę na poniewierce, od kadrowej do szefa. Proszę mi powiedzieć czy mogę odmówić przebierania owoców. W końcu powinnam mieć zapewnione stanowisko po powrocie. Chcę tylko godnie odpracować 3 miesięczne wypowiedzenie i nic więcej. Ale szef jest górą i będzie chciał mnie zdeptać. ZAchowam spokój , bo na pracy mi nie zależy, ale na godnym potraktowaniu. niestety on nie zwolni mnie ze swojej winy, bo firmę ma dużą więc musiałby mi zapłacić odprawę , A tak podpiszę, co mi tam nabazgra w tym wypowiedzeniu. Zaproponowano mi przyniesienie starej umowy i że mogą ją zmienić na umowę na czas określony i 2 tygodnie wypowiedzenia i finito. Tak bym chciała mieć to już za sobą, a tu dopiero sobota. Dziękuję za wszystko

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-08 21:07 autor odpowiedzi: mia70

    Ups:( jeśli pracodawca zwolni z świadaczenia pracy to musi zapłacić za ten okres-łaski nie robi! pracodawca ma prawo na 3 miesiace w roku kalendarzowym powierzyc pracownikowi inne stanowisko niz w umowie o prace, pod warunkiem, ze praca ta odpowiada kwalifikacjom pracownika a zmiana stanowiska nie spowoduje obnizki zarobków. Za odmowe pracodawca może zwolnic pracownika nawet dyscyplinarnie.

    Inna forma zmiany stanowiska i wynagrodzenia wymaga albo porozumienia stron, albo wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Przy porozumieniu stron wiadomo, co strony zgodnie ustala to jest wazne . Natomiast wypowiedzenie warunków pracy i płacy polega na tym ,że wrecza go pracodawca pracownikowi, na piśmie, uzasadniając wypowiedzenie i podając nowe warunki zatrudnienia. Pracownik ma prawo do połowy okresu wypowiedzenia odmówic przyjecia nowych warunków, ale wtedy umowa o prace zostaje całkowicie rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia.Pracownik odchodzi z pracy.Jesli natomiast nie odmówi przyjecia nowych warunków - obowiązuja one dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Skoro pracodawca "potrafi" liczyć i nie ma zamiaru wypłacić odprawy, zapłacić za niewykorzystany urlop to może zostaje Pani L-4,pozostaje jeszcze skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę, pozdrawiam:))

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania