eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracodawca może narzucić godziny pracy, przy ruchomym czasie pracy?


2016-12-21 22:57 autor: maclaut

3 390 odsłon

Czy pracodawca może narzucić godziny pracy, przy ruchomym czasie pracy?

Witam,

mam pytanie. Czytając artykuł 1402 czytamy:

"§ 2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy."

Mój wewnętrzny kodeks zakładowy wygląda tak:

1. W przypadku pracy jednozmianowej na stanowiskach nierobotniczych może być zastosowany ruchomy czas pracy. Rozpoczęcie pracy następuje wówczas pomiędzy godziną 6:00 a 9:00. Zakończenie pracy następuje odpowiednio pomiędzy godziną 14:00 a 17:00, z zachowaniem 8-godzinnej normy dobowej. Decyzje w sprawie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy podejmuje odpowiedni Dyrektor Dywizji, Lokalnej Jednostki Biznesu, Zakładu lub Departamentu.

2. Jeżeli charakter pracy tego wymaga, kierownik jednostki organizacyjnej ustala,
z uwzględnieniem postanowień ust. 1, harmonogramy rozpoczynania i kończenia pracy przez podległych Pracowników w taki sposób, aby realizacja zadań danej komórki organizacyjnej możliwa była w godzinach od 6:00 do 17:00.

PYTANIE: Czy punkt numer 2 (wewnętrznego kodeksu zakładowego) nie wyklucza punktu 1 o dowolnym przychodzeniu do pracy w godzinach 6:00-9:00 rano? Mój kierownik bez zmiany wewnętrznego kodeksu chce abym był sztywno w pracy między 9:00-17:00. Czy kodeks pracy nie jest ponad punkt numer 2 skoro punkt numer 1 mówi o tym iż w moim zakładzie jest ruchomy czas pracy?

Jestem pracownikiem biurowym.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-12-22 11:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Ruchomy czas pracy nie oznacza, że pracownik przychodzi kiedy mu pasuje. Organizacja czasu pracy należy do Kierownika. Jest to także jakaś forma dogadania się z przełożonym.

    maclaut skomentował/a odpowiedź 2016-12-22 13:13

    W takim razie - nie jest to ruchomy czas pracy, skoro pracodawca nakazuje mi jednak pojawienie się w pracy cały czas na 9 rano. Zgodnie z artykułem 140.2 czytamy "...w którym pracownik decyduje...". Wydawało mi się że to oznacza iż pracodawca skoro decyduje się wprowadzić ruchomy czas pracy (a nie musi tego robić) jest zobowiązany ma ustalenie jedynie widełek rozpoczęcia i zakończenia pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 5 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • aneta11

    Dodano 2016-11-14 15:39 przez aneta11

    Prawo pracy. Przez jaki czas można pracować na nocną zmianę?

    Witam,czy pracodawca ma prawo wysłać mnie 5. tydzień chodzenia pod rząd do pracy na zmiany nocne? Praca jest od 22-6 rano, po 8 godzin dziennie przez 5 dni.

  • asta

    Dodano 2015-05-29 15:18 przez asta

    Dzień wolny za święto

    Czy za święto wypadające 15 sierpnia pracodawca może oddać dzień wolny np. już w czerwcu? System pracy nie jest zmianowy, zwykłe 8 godz. pracy na umowę.

  • n.natalia

    Dodano 2015-03-27 20:24 przez n.natalia

    Czy pracodawca ma prawo zmuszać pracowników do pracy w weekendy?

    Witam, mój chłopak pracuje na umowę o pracę. Niedawno awansował ze zwykłego pracownika na brygadzistę/kierwonika zmiany... Oczywiście nowe stanowisko i więcej obowiązków. Ale do rzeczy. Od dłuższego czasu pracuje on od poniedziałku do niedzieli po 12 godz.! Dyrektor/pracodawca zarządził taki tryb pr...

  • iZotope

    Dodano 2015-01-30 11:26 przez iZotope

    Przymusowe dni wolne za nadgodziny

    Witam,pracuję w systemie 4-brygadowym, 7 dni z rzędu (np. 2 ranki, 2 popołudniówki, 3 nocki), potem 2 dni wolnego. Raz w miesiącu 3 dni wolnego. Do tej pory w zakładzie były nadgodziny, co więcej planowane. Teraz pracodawca stwierdził, że będzie nam wyznaczał dni wolne w taki sposób aby nadgodziny s...

  • ann1980

    Dodano 2015-01-19 11:23 przez ann1980

    Zakres obowiązków a zapis godzin

    Witam, czy w zakresie obowiązków można zastosować taki zapis "codzienne sprzątanie posesji firmy w godzinach 7.30-8.00 i 15.00-15.30 oraz na każde wskazanie przełożonego" (dot. poszerzenia obowiązków pracownika - "konserwatora")?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak określić czas pracy i wynagrodzenie pracownika mobilnego?

    Jak określić czas pracy i wynagrodzenie pracownika mobilnego?

    Praca na rzecz pracodawcy może być świadczona także poza zakładem pracy. Tak wygląda np. praca na stanowisku serwisanta czy przedstawiciela handlowego, których głównym zadaniem są wizyty u kontrahentów w celu przedstawienia oferty ...

  • Sprawy prywatne w czasie pracy

    Sprawy prywatne w czasie pracy

    W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a ...

  • Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

    Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

    Po tegorocznej nowelizacji przepisów o czasie pracy pojawiła się wątpliwość, czy termin 1-tygodniowy na poinformowanie pracowników o rozkładzie czasu pracy dotyczy również przypadków zmiany rozkładu w trakcie miesiąca.

  • Nadgodziny a ruchomy czas pracy

    Nadgodziny a ruchomy czas pracy

    Wśród pracodawców stosujących ruchomy czas pracy pojawiła się wątpliwość, czy praca zlecona przed rozkładową godziną rozpoczęcia pracy powinna być kwalifikowana jako nadgodziny dobowe czy jako nadgodziny średniotygodniowe. W ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania