eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › prośba o pomoc


2009-05-24 21:23 autor: konto usunięte

2 025 odsłon

prośba o pomoc

mam pytanie. przyszedłem do pracy pod wpływem alkoholu i pracodawca powiedział mi żebym poszedł do domu jeśli chcę jeszcze u niego pracować. wiec poszedłem. wieczorem zadzwonił do mnie żebym przyszedł na firmę i powiedział mi że jestem zwolniony i że za coś takiego jest zwolnienie dyscyplinarne ale rozwiążemy umowę za porozumieniem stron. bylem zatrudniony na 1/2 etatu a pracowałem tak jak inni z tym że inni są zatrudnieni na cały etat. nie miałem płacone za nadgodziny. na umowie miałem wpisane minimalne wynagrodzenie a na rękę brałem więcej z tym że inni pracownicy brali 600 zł więcej za tą samą pracę. szef powiedział mi ze rozwiązanie podpiszemy z datą 20 kwietnia a do tej pory nie podpisałem rozwiązania umowy gdyż szef jeszcze nie załatwił papierów u księgowego. nie wiem co mam robić. proszę pomóżcie mi

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-05-25 08:22 autor odpowiedzi: mia70

    Pracownikowi za picie alkoholu w pracy grożą surowe sankcje, włącznie z natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca, który zdecyduje się ukarać pracownika w ten sposób powinien mieć świadomość, że niezwykle istotne jest postępowanie zgodne z przepisami obowiązującymi w tym względzie, jak i odpowiednie przygotowanie się na konieczność udowodnienia swoich racji.Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają ustawowy obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Pracodawca powinien więc odsunąć daną osobę od pracy w momencie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że jest ona pod wpływem alkoholu.

    Oczywiście polecenie zaprzestania pracy nie wymaga zachowania przez pracodawcę szczególnej formy ani też nie ma on obowiązku przeprowadzania każdorazowo kontroli trzeźwości pracownika.

    Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z 11 lutego 2000 r. (II UKN 401/99, OSNP 2001/15/498), zgodnie z którym wydanie przez pracodawcę polecenia zaprzestania pracy pracownikowi, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie spożywania alkoholu w czasie pracy, nie wymaga ani zachowania szczególnej formy, ani obowiązku przeprowadzenia badania stanu jego trzeźwości. Ustne polecenie zaprzestania pracy nie narusza art. 17 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473), a badanie stanu trzeźwości następuje na żądanie pracownika (art. 17 ust. 3 ustawy).

    W razie skorzystania przez pracodawcę z tej możliwości pracownik może jednak zażądać, aby kierownik zakładu pracy zapewnił mu badanie stanu trzeźwości (art. 17 ust. 3 ustawy). W takim wypadku, jeżeli oczywiście badanie trzeźwości nie wykaże spożycia alkoholu, pracownik nie będzie mógł ponieść żadnych negatywnych konsekwencji działań pracodawcy (np. nie będzie miał obowiązku odpracować czasu, w którym był odsunięty od pracy).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-05-28 12:28 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    A ja tak trochę z innej beczki... Zależy Ci na pracy u tego pracodawcy? Ma on jakiś dowód że byłeś nietrzeźwy w pracy? Może ma świadków?

    Z drugiej strony... Pracodawca i tak idzie Ci na rękę... ja bym sobie poszukał innego szefa :)

    Trzecia sprawa... Do pracy po alkoholu??? A gdzie urlop na żądanie? Zawsze można takie sprawy inaczej załatwić. Jak nie ma urlopu to niekiedy wystarczy zwykły telefon. Też nie róbmy z pracodawców nieludzkich istot...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania