eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wykorzystanie zaległego urlopu


2009-04-04 11:41 autor: sapalskamarzena

1 779 odsłon

Wykorzystanie zaległego urlopu

Za zeszły rok pozostało mi 9 dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca nie pozwolił wykorzystać mi tego urlopu do końca marca tego roku zapewniając ze zostanie mi wypłacony ekwiwalent. Teraz wizja pracodawcy się zmieniła i wypłacić nie chce. Chciałem wykorzystać zaległy urlop w maju tego roku co zgłosiłem pracodawcy na co ten odparł ,że może mi udzielić urlopu ale już za rok bieżący. Jak mam to rozumieć i co mi się tak naprawdę należy za zeszłoroczny urlop?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-04-05 14:49 autor odpowiedzi: teresa

    ekwiwalent może być wypłacony tylko w przypadku kiedy nie ma możliwości wykorzystania urlopu, a więc tak naprawdę wtedy, kiedy kończy się stosunek pracy - w przeciwnym razie urlop musi byc wykorzystany w tzw. "naturze" czyli pracodawca musi wysłać pracownika na urlop - jeśli chodzi o zaległy powinien być udzielony do końca pierwszego kwartału lub w terminie możliwie najszybszym (termin możliwie najszybszy jest dopuszczalny tylko w przypadku nie możliwości wykorzystania w pierwszym kwartale, np. choroba, urlop macierzyński) - w przeciwnym razie pracodawca naraża się na mandat z Inspekcji Pracy w przypadku kontroli.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania