eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie po urlopie wychowawczym


2015-06-16 13:37 autor: neti_t

1 765 odsłon

Zwolnienie po urlopie wychowawczym

2 lata temu urodziłam dziecko i obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który chciałam w lipcu przerwać i wrócić do pracy. Po otrzymaniu mojego podania pracodawca zadzwonił do mnie i poinformował, że jak wrócę to zostanę zwolniona i proponuje mi abym przedłużyła sobie urlop wychowawczy do końca trwania umowy (czyli do końca roku).

Nie chcę się na to zgodzić, bo chciałam wrócić do pracy i w związku z tym mam kilka pytań. Dodam jeszcze, że pracuję w tej firmie już 3,5 roku i mam umowę na czas określony do końca roku.

1. Czy mogę obniżyć sobie wymiar czasu pracy np. do 3/4 etatu i skorzystać z ochrony przed zwolnieniem? W jaki sposób to zrobić, bo w sumie podanie o przerwanie wychowawczego już wysłałam? Mogę wysłać pocztą osobne podanie dotyczące zmniejszenia etatu ?

2. Czy pracodawca musi podawać powód zwolnienia?

3. Czy lepiej podpisać porozumienie stron czy żądać wypowiedzenia? Jakie to ma konsekwencje przy uzyskaniu zasiłku z UP?

4. Czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy za 2015 (od 10.2014 jestem na wychowawczym)?

5. Czy mogę liczyć na odprawę (pracodawca zatrudnia pow. 20 osób)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-06-17 13:50 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    W przypadku uzyskania zasiłku z urzędu pracy korzystniejsze jest wypowiedzenie ze strony pracodawcy lub porozumienie stron ze wskazaną przyczyną, a mianowicie: upadłość lub likwidacja pracodawcy bądź zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Wskazane rozwiązania umowy skutkują przyznaniem prawa do zasiłku od daty rejestracji na pełen okres. Porozumienie stron bez wskazania winy pracodawcy powoduje przyznanie prawa do zasiłku po 90 dniach od daty rejestracji i okres pobierania zasiłku o te 90 dni ulega skróceniu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania