eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Okres chroniony dla nauczyciela - pełny etat


2015-04-20 10:04 autor: Bogna91

2 908 odsłon

Okres chroniony dla nauczyciela - pełny etat

Witam serdecznie,

proszę o odpowiedź. W wyniku wydłużenia czasu pracy (mnie o rok i 10 m), okres ochronny zaczynam w marcu 2016 roku licząc dokładnie. Jest nas 4 matematyków, może pojawić się sytuacja, że dla wszystkich zabraknie pełnego etatu.

Czy ja w takiej sytuacji mogę liczyć na pełny etat, czy dyrektor może mi obniżyć pensum skoro ja nabyłam prawo do ochrony? Mój okres ochronny zaczyna się a marcu, czyli przed okresem organizacji pracy szkoły.
 
Czy taki okres ochronny liczony jest dokładnie co do miesiąca czy liczony jest jako rok kalendarzowy a może rok szkolny. Są też sprzeczne opinie co do podstaw takiego okresu dla nauczycieli raz mówi sie o art. 39 kp a innym razem czytam, że SN stwierdził, iż art. 39 KP nauczycieli nie obowiązuje. Innym razem, że skoro nie ma takich uregulowań w KN to obowiązuje art. 39 KP.

Acha jeżeli zostanie mi obniżone pensum, to czy dostanę jakieś uzupełnienie wynagrodzenia? Mam pełne kwalifikacje, jestem nauczycielem dyplomowanym.

Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam,
Bogna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-20 17:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W pierwszej kolejności obowiązują Panią oraz dyrektora zapisy w K.N dotyczące sposobu rozwiązywania umów o prace z nauczycielami zatrudnionymi z mianowania. Katalog jest zamknięty, więc nalezy w pierwszej kolejności spełnić sporo warunków, aby doszło do zwolnienia ( likwidacja oddziałów, zmniejszenie oddziałó, obniżenie pensum maksymalnie do 1/2 , dopełnienie etatu w innej szkole, przejście w stan nieczynny). Sa to propozycje, które nie musi Pani przyjąć, ale wtedy Pani odmowa będzie skutkowała wypowiedzeniem definitywnym. W takiej sytuacji odwołując się do sądu pracy (wcześnej nie będzie miała Pani podstaw, bo nie dostanie Pani wypowiedzenia zmieniającego tylko propozycję), bedzie mogła Pani powoływać sie na przepisy K.p. Wyrok SN  z 5 lipca 2011 r. (sygnatura akt I PK 15/11). potwierdził, że nauczycielom przysługuje ochrona przedemerytalna z art. 39 k.p., mimo że ich uprawnienia pracownicze zasadniczo reguluje Karta Nauczyciela. Pod ochroną tą pozostają wyłącznie w ciągu czterech lat przed nabyciem prawa do emerytury w powszechnym lub niższym wieku emerytalnym.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • wieslaw666

  Dodano 2014-10-16 18:25 przez wieslaw666

  Płaca minimalna w szkole

  Pracuję w budżetówce w szkole 12 lat na stanowisku robotnik gospodarczy na całym etacie.Moja płaca zasadnicza wynosi 1200 zł + premia 240 zł + wysługa 240 = 1680 zł. Mój staż pracy wynosi obecnie 35 lat. Czy ta płaca zasadnicza jest prawidłowa, bo mi się wydaje, że płaca zasadnicza powinna wynosić 1...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-10 12:45 przez konto usunięte

  Kwota wolna od potrąceń

  Witam serdecznie,
  czy pracując na pełnym etacie mając ubezpieczenie grupowe, które wynosi 125 zł miesięcznie pracodawca może mi wypłacić mniej niż gwarantuje prawo, to jest na rok 2014 minimalna krajowa netto=1237,20 zł?
  Nie jest to mój pierwszy rok pracy, nie posiadam żadnych kar finansowych, żadny...

 • katrina22201

  Dodano 2014-09-01 22:16 przez katrina22201

  Najniższa krajowa a wynagrodzenie za dzień pracy

  Witam,
  ile przy najniższej krajowej netto 1237,20 zł wychodzi za jeden dzień pracy na pełnym etacie i ile jest dni pracujących w miesiącu sierpniu?

 • Elusia

  Dodano 2014-06-26 18:23 przez Elusia

  Praca na umowę zlecenie na pełnym etacie. Ile może wynosić wynagrodzenie?

  Mam pytanie związane z umową na zlecenie - cały etat.
  Czy wynagrodzenie może być niższe od najniższej krajowej, czyli 1081 zł, czyli 6,75 na godz.?
  Proszę o odpowiedź.

 • kasia 123

  Dodano 2014-01-19 13:58 przez kasia 123

  Ile wynosi płaca zasadnicza w 2014 roku?

  Pracuję w szkole jako sprzątaczka na pełny etat. Moja płaca zasadnicza wynosi 1510 zł, mam przepracowane 30 lat i mam dodatek za wysługę 350 zł.
  Dlaczego moja płaca zasadnicza nie wynosi 1600 zł tylko 1510 zł, jeśli mam umowę na cały etat? Niedawno przyszła nowa pracownica i ona już na pasku płatnic...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana minimalnego wynagrodzenia a umowa o pracę

  Zmiana minimalnego wynagrodzenia a umowa o pracę

  Wszystkim pracownikom, których wysokość wynagrodzenia była równa najniższemu wynagrodzeniu za pracę obowiązującemu w 2009 r., od 1 stycznia 2010 r. przysługuje prawo do wyższego wynagrodzenia. Pracodawca jest ze swej strony zobowiązany ...

 • Kiedy pracownikowi można obniżyć wynagrodzenie za pracę?

  Kiedy pracownikowi można obniżyć wynagrodzenie za pracę?

  Zawierając umowę o pracę, strony muszą uzgodnić określony rozmiar, formę i inne szczegóły dotyczące warunków zatrudnienia (mówi o tym art. 29 Kodeksu Pracy). W ramach umowy tej pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę sumiennie i ...

 • Wadliwa praca a prawo do wynagrodzenia

  Wadliwa praca a prawo do wynagrodzenia

  W życiu codziennym pomyłki przytrafiają się niemal każdemu. Podobnie dzieje się w pracy. Jeżeli pracownik wadliwie wykonał powierzone mu zadanie, pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje. Jak to wygląda w praktyce?

 • Przestój w pracy a rozliczenie wynagrodzenia

  Przestój w pracy a rozliczenie wynagrodzenia

  Ostanie wydarzenia związane z awarią prądu w Szczecinie wywołały sporo wątpliwości dotyczących wypłaty pracownikom wynagrodzenia za czas, w którym nie funkcjonowały zakłady pracy. Czy w sytuacji opisanej na wstępie można zastosować ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania