eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Niesłuszne oskarżenie o kradzież


2015-04-02 21:04 autor: ina_6

14 813 odsłon

Niesłuszne oskarżenie o kradzież

Witam,

syn został oskarżony przez swojego pracodawcę o kradzież i zawieszony w obowiązkach oraz pracodaca zagroził dyscyplinarnym zwolnieniem.

Syn przepracował tam 8 lat, niegdy nie miał problemów, zawsze rzetelnie wykonywał swoje obowiązki. Jak mamy się bronić, syn jest załamany tym oskarżeniem.

Pytanie zaktualizowano 2015-04-03 00:44

Syn jest niewinny, pracodawca żąda przyznania się do winy i zagroził dyscyplinarnym zwolnieniem oraz zawiesił w pracy. Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-03 07:34 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Pracodawca powinien udowodnić pracownikowi kradzież. I oczywiście zgłosił sprawę na policję i do prokuratury. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika bez żadnych faktycznych podstaw (samo niepoparte dowodami oskarżenie to za mało) daje określone uprawnienia synowi. W razie dokonanego rozwiązania umowy przysługiwać mu będzie roszczenie o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie. Roszczenie należy zgłosić w pozwie do sądu pracy. W braku dowodów kradzieży sąd powinien orzec na korzyść pracownika.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 4 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • euroq2

  Dodano 2017-08-04 22:08 przez euroq2

  Zwolnienie z art. 52 a zwolnienie lekarskie

  Dzień dobry,Sytuacja: Pracownik dopuścił się kradzieży mienia pracodawcy (kilka przypadków). Pracodawca dnia 14.06.2017 dowiedział się o kilku sytuacjach. Zgłosił fakt na policje. Pracownik od dnia 15.06.2017 przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie złożył wyjaśnienia na policji jako świadek.P...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-07-04 15:02 przez konto usunięte

  Niesłuszne posądzenie o kradzież. Co robić? Jak się bronić i dochodzić swoich praw?

  Kierowniczka posądziła mnie o to, że z utargu wzięłam 100 zł. Pracowałam miesiąc w sklepie, w międzyczasie kierowniczka poinformowała pracowników, że jest manko na 1000 zł i że to ja zrobiłam.
  Dałam wypowiedzenie, nikt się  z firmy ze mną nie kontaktował. Kierowniczka zadzwoniła i wyzwała mnie od zł...

 • sylwia9401

  Dodano 2014-12-28 23:22 przez sylwia9401

  Bezpodstawne oskarżenie o kradzież

  Witam,właśnie rozstałam się z chłopakiem. Od jego przyjaciela dowiedziałam się, że chce mnie oskarżyć o kradzież pieniędzy - chce zgłosić sprawę w prokuraturze. Jest prawnikiem, więc orientuje się w tych sprawach. Twierdzi, że któregoś razu, jak byliśmy u niego sami w mieszkaniu na weekend, zginęła ...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-09-03 16:22 przez konto usunięte

  Pomówienie o kradzież

  Witam,prowadzę stronę na FB, ostatnio zalogował się na niej człowiek aby umieścić wpis "że jestem złodziejem" i następnie się wylogował z mojej grupy. Człowieka nigdy nie widziałem na oczy ani nie miałem z nim wcześniej jakichkolwiek kontaktów. Jest to prawdopodobnie znajomy człowieka, z którym mam ...

 • Rozmyslona

  Dodano 2017-02-11 14:43 przez Rozmyslona

  Kara za kradzież

  Mam pytanie: koleżanka została oskarżona, że od tygodnia kradła drugiej koleżance z portfela pieniądze. Niby cała suma to ok. 100 zł. Była policja, tylko spisała wyjaśnienia pokrzywdzonej, oskarżonej i nic się nie pytali.Co w takim przypadku grozi koleżance?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania