eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Bezpodstawne oskarżenie o kradzież


2014-12-28 23:22 autor: sylwia9401

13 128 odsłon

Bezpodstawne oskarżenie o kradzież

Witam,

właśnie rozstałam się z chłopakiem. Od jego przyjaciela dowiedziałam się, że chce mnie oskarżyć o kradzież pieniędzy - chce zgłosić sprawę w prokuraturze. Jest prawnikiem, więc orientuje się w tych sprawach. Twierdzi, że któregoś razu, jak byliśmy u niego sami w mieszkaniu na weekend, zginęła mu spora suma pieniędzy. Ale ja tego nie zrobiłam, nie okradłam go.

Nie mniej boję się, ponieważ jestem bezrobotną studentką i nie stać mnie na latanie po sądach i prawnikach. Czy mam się obawiać? Co mogę zrobić? Dodam, że on ze swoją byłą narzeczoną ma sprawę w prokuraturze z tego samego powodu - oskarżenie o kradzież, więc wiem, że jest do tego zdolny. Nie wiem tylko, czy specjalnie wymyślił tą sytuację, czy naprawdę myśli, że ja go okradłam. Co mogę zrobić? Czy mam powody do obaw?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-29 07:53 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Zarzucaną kradzień musiałby udowodnić, tak to jest jego twierdzenie przeciwko Pani. A to na pierwszy rzut oka (nie znam szczegółów sprawy, które mogłyby mieć wpływ na postępowanie) powinno prowadzić do umorzenia (jeśli w ogóle zgłosi kradzież) postępowania z powodu niewykrycia sprawcy. Nie należy też zapominać, że sam może się narazić na odpowiedzialność karną za fałszywe oskarżenie o popełnienie czynu zabronionego (art. 234 kodeksu karnego).

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2017-09-03 16:22 przez konto usunięte

  Pomówienie o kradzież

  Witam,prowadzę stronę na FB, ostatnio zalogował się na niej człowiek aby umieścić wpis "że jestem złodziejem" i następnie się wylogował z mojej grupy. Człowieka nigdy nie widziałem na oczy ani nie miałem z nim wcześniej jakichkolwiek kontaktów. Jest to prawdopodobnie znajomy człowieka, z którym mam ...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-07-04 15:02 przez konto usunięte

  Niesłuszne posądzenie o kradzież. Co robić? Jak się bronić i dochodzić swoich praw?

  Kierowniczka posądziła mnie o to, że z utargu wzięłam 100 zł. Pracowałam miesiąc w sklepie, w międzyczasie kierowniczka poinformowała pracowników, że jest manko na 1000 zł i że to ja zrobiłam.
  Dałam wypowiedzenie, nikt się  z firmy ze mną nie kontaktował. Kierowniczka zadzwoniła i wyzwała mnie od zł...

 • Ambo72

  Dodano 2017-10-06 10:01 przez Ambo72

  Jak złożyć pozew o odszkodowanie za oskarżenie o kradzież?

  20 marca tego roku zostałam oskarżona o kradzież pieniędzy przez rodzinę moich podopiecznych. Sprawa trafiła do mojego biura, czyli opieki społecznej gdzie byłam zatrudniona jako opiekunka, a potem na policję.21 marca zostałam zwolniona z pracy, miałam umowę zlecenie. 6 kwietnia stawiłam się na poli...

 • Xander

  Dodano 2017-09-17 23:56 przez Xander

  Oskarżenie o kradzież napisanego opowiadania

  Dzień dobry,przez jakiś czas utrzymywałem kontakt z chłopakiem co pisał opowiadania i dostałem kiedyś od niego jego własne opowiadanie i je straciłem.Teraz ten chłopak oskarża mnie o kradzież i mówi, że zgłosi do prokuratury. Czy grożą mi jakieś konsekwecje prawne?

 • Rozmyslona

  Dodano 2017-02-11 14:43 przez Rozmyslona

  Kara za kradzież

  Mam pytanie: koleżanka została oskarżona, że od tygodnia kradła drugiej koleżance z portfela pieniądze. Niby cała suma to ok. 100 zł. Była policja, tylko spisała wyjaśnienia pokrzywdzonej, oskarżonej i nic się nie pytali.Co w takim przypadku grozi koleżance?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania