eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie z pracy a urlop wychowawczy


2014-12-17 21:44 autor: oremi84

2 151 odsłon

Zwolnienie z pracy a urlop wychowawczy

Witam,

jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Od roku jestem na urlopie wychowawczym, 8 stycznia kończy mi się ten urlop i chciałabym wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin.
Problem tkwi w tym, że kierowniczka sklepu nie przepada za mną, bo widzi we mnie konkurencję (ok. pół roku byłam jej zastępcą, umowa p.o z-ca kierownika, i w tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na L4).
 
Pytanie brzmi: czy i na jakiej podstawie może mnie zwolnić z dniem podjęcia pracy? Dodam jeszcze, że na moją nieobecność zatrudniona jest osoba na czas określony.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-18 10:36 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Po powrocie do pracy nie będzie już Pani podlegać ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Pracodawca musiałby jednak wskazać przyczynę wypowiedzenia. Jeśli uzna Pani, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione, może Pani odwołać się do sądu pracy. Może warto byłoby jednak minimalnie zmniejszyć wymiar czasu pracy - jeśli przysługuje jeszcze Pani prawo do urlopu wychowawczego. W takim przypadku przysługiwałaby Pani ochrona przez okres korzystania z obniżonego czasu pracy, nie więcej niż przez 12 miesięcy (z wyjątkami: upadłość, likwidacja, ewentualnie zwolnienia grupowe - ale ta przyczyna zdaje się w przypadku Pani pracodawcy nie miałaby zastosowania).

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-25 21:37 autor odpowiedzi: oremi84

    dziękuję, a gdybym złożyła taki wniosek o skrócenie wymiaru pracy do 3/4 to pracodawca może taki wniosek odrzucić? 
     Dodam jeszcze że nadal jestem na urlopie wychowawczym, złożyłam 2 wniosek na 12 miesiecy ( 8.01.2015-09.01.2016)i jesli chciałabym wrócić wczesniej do pracy to muszę złożyć jakieś papiery?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-28 09:01 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Może Pani przerwać urlop wychowawczy i powrócić do pracy: 1. w każdym czasie za zgodą pracodawcy, albo 2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy co najmniej na 30 dni przed planowanym powrotem (zgoda pracodawcy nie jest potrzebna). I jak najbardsziej może Pani złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym przysługuje Pani prawo do urlopu wychowawczego. Od chwili złożenia takiego wniosku (na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru) pozostaje Pani pod ochroną przed wypowiedzeniem (przez 12 miesięcy), z wyjątkami: likwidacja pracodawcy, ogłoszenie upadłości, zwolnienia grupowe. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić Pani wniosek.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienie przez Skype. Pracownica może wygrać przed sądem pracy

    Zwolnienie przez Skype. Pracownica może wygrać przed sądem pracy

    Skandaliczna sytuacja o której rozpisują się media w całej Polsce jest przykładem, że niektórzy przedsiębiorcy wciąż nie szanują prawa pracy, a "januszowe" prowadzenie biznesu nie jest obce nawet tak nowoczesnym biznesom jak agencje ...

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

  • Umowy o pracę - ważne zmiany

    Umowy o pracę - ważne zmiany

    W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania