eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyZwolnienie lekarskie a świadectwo pracy


2014-10-01 15:24 autor: kasiulek9871

8 494 odsłon

Zwolnienie lekarskie a świadectwo pracy

Witam,

mąż pracował w pewnej firmie na okres próbny. W międzyczasie dostał propozycję z innej firmy o pracę i stwierdził, że spróbuje. Złożył pisemne wypowiedzenie, gdzie na umowie miał z tygodniowe wypowiedzenie. Tak też zrobił, 27.09 mijał tydzień wypowiedzenia.

Chorobowe miał do 02.10., jednak w dni 29.09 zakład pracy wystawił świadectwo pracy z datą, że do 27 gdzie upływał okres wypowiedzenia mimo, iż był na chorobowym i przysłał pocztą.

Pytanie - czy mąż nadal może być na chorobowym? Jeśli mu się takie świadczenie należy, to gdzie ma dostarczyć zwolnienie lekarskie?

Proszę o pilną pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-01 15:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po ustaniu zatrudnienia zwolnienie dostarcza sie do ZUSu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-01 15:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

    1. Zus wypłaci zasiłek cheobowy jeżeli niezdolność do pracy będzie trwała po ustaniu zatrudnienia nieprzerwanie 30 dni.

    2. Pracodawca w celu ustalenia podstawy do wyliczenia zasiłku przekazuje do ZUS druk ZUS Z-3

    3. Mąż wypełnia druk ZUS Z-10 oświadczenie w związku z uzyskaniem zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 

    4. Zwolnienie L-4 oraz druk ZUS Z-10 mąż składa do ZUS

    5. Do zwolnienia L-4 po ustaniu zatrudnienia podajemynadal dane byłego pracodawcy. 

    6. Zwonienie L-4 nie przedłuża umowy o pracę, zatrudnienie ustało zgodnie z wypowiedzeniem 27 września.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.

Jeśli lekarz wystawi zwolnienie, w którym wskaże nadużywanie alkoholu jako przyczynę niezdolności do pracy, oznaczając e-ZLA kodem C, to pracownik nie otrzyma zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni - przypominają eksperci ZUS.

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania