eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › ciąża a umowa na czas określony


2007-12-17 22:55 autor: konto usunięte

2 595 odsłon

ciąża a umowa na czas określony

Chciałam dowiedzieć się, co prawo mówi o takiej sytuacji, w jakiej się znalazłam. Pracuję w tej szkole jako nauczyciel na umowę na czas określony od 1 X 2007 do 31 III 2008. Nie jest to umowa na zastępstwo (choć tak naprawdę zastępuję w tym czasie inną nauczycielkę, która poszła na zdrowotne, ale wraca 1 kwietnia 2008). Planujemy z mężem dziecko. Czy jeśli w ostatni dzień mojej pracy, czyli 30 marca 2008 przekroczę 3 miesiąc ciąży, to czy pracodawca jest zobowiązany przedłużyć mi umowę do czasu porodu?I czy należy mi się wówczas urlop macierzyński?Dziękuję za wszelkie rady. Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-12-18 11:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Przedłużenie umowy na czas określony może wystąpić w sytuacji kobiety w ciąży - owa umowa zostaje przedłużona do dnia porodu. Urlop macierzyński można otrzymać w czasie trwania umowy o pracę - art. 180[1] par. 1 K.p. A zatem w Pani sytuacji obowiązek wypłaty zasiłku macierzyńskiego przejmie ZUS .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-04 15:33 autor odpowiedzi: tusielinka

    Mam przedłużoną umowę do dnia porodu poród zbliza sie wielkimi krokami bo przewidywany poród mam na 01.03.2008 i niewiem co dalej mam robić żeby nie zostać bez środków do zycia.Wyczytałam że od dnia porodu w którym to rozwiązuje mi sie umowa o prace przysługuje mi 18 tygodni zasiłku macierzyńskiego od ZUSu, z tym że niewiem czy ja osobiście musze złozyć wniosek o przyznanie mi takiego zasiłku po porodzie czy też robi to zakład pracy. I jak jest obliczany taki zasiłek czy to jest poprostu wymiar calej dotychczasowej pensji czy też może inaczej jest to obliczane?

    Proszę o poradę . Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-06 22:01 autor odpowiedzi: Joanna.P

    Wymiar obliczany jest ze średniej 12 miesiecznej, a jeżeli jest krótsza to z faktycznie przepracowanego okresu (średnia). Następny problem - zgłoszenie macierzyńskiego- najlepiej poprosić szkołę, aby to za Panią zrobiła- konieczne do tego jest świadectwo urodzenia dziecka z USC.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania