eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Urlop macierzyński a praca u nowego pracodawcy


2014-07-28 16:34 autor: judyta0

4 025 odsłon

Urlop macierzyński a praca u nowego pracodawcy

Witam!

Jestem zatrudniona w firmie prywatnej. Od 25.02.2014 r. przebywam na urlopie macierzyńskim (rocznym). Koniec tego urlopu przypada na 23.02.2015 r.

Od 01.09.2014 r. otrzymałam propozycję pracy u nowego pracodawcy (firma państwowa). Czy mogę podjąć tę pracę i co dalej z macierzyńskim i poprzednim pracodawcą?

Pytanie zaktualizowano 2014-07-28 18:57

W ZUS-ie otrzymałam na to pytanie taką odpowiedź: ZUS-u nie interesuje co ja robię na macierzyńskim. Praca na 1/2 etatu dotyczy tylko przypadku powrotu do pracy do obecnego pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego. U nowego mogę pracować i wtedy składki będą odprowadzane z dwóch źródeł-macierzyńskiego i umowy o pracę. Zaznaczam, że umowa z nowym pracodawcą będzie zawarta : 3 miesiące okres próbny a potem umowa na czas określony (1 rok). Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-28 17:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Urlop macierzyński jest urlopem celowym, gdzie powinna Pani sprawować osobistą opiekę nad dzieciem. Jest dopuszczalne, aby pracownik na tym urlopie pracował w wymiarze nie przekraczającym 1/2 etatu. Jeżeli nie będzie to umowa zlecenie, to w przypadku pracy na pełen etat, ZUS może się dopatrzec naruszenia przepisów (brak osobistej opieki). Jeżeli zwolni się Pani z pracy u obecnego pracodawcy i zrezygnuje z dalszej części urlopu, to nie będzie problemu. U nowego pracodawcy zachowa Pani prawo do urlopu wychowawczego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-28 19:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie napisałem, że nie może Pani pracować, tylko to, że urzędnik ZUSu może się dopatrzeć naruszenia przepisów. Prawo w tym zakresie nie jest jednoznaczne, więc można działać w jego granicach, w związku z czym , moze być tak jak Pani napisała. Jeżeli ZUS niczego nie będzie sobie rościł wobec Pani i płacenia zasiłku, to ok.

  judyta0 skomentował/a odpowiedź 2014-07-28 21:29

  Dziękuję serdecznie za pomoc! Pozdrawiam :)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

  Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

  Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

 • Dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski - możesz pracować

  Dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski - możesz pracować

  Kodeks pracy pozwala na łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego z pracą na rzecz własnego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu. Przepisy milczą jednak na temat pracy w tych okresach u innego ...

 • Kodeks pracy: zmiany od 17 czerwca 2013

  Kodeks pracy: zmiany od 17 czerwca 2013

  W dniu 17 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja m. in. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 675, dalej „nowelizacja”). Zmiany przyjęte nowelizacją mają na celu przede wszystkim ułatwienie ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

  Od 1 września 2013 roku ustawodawcy planują wprowadzenie do Kodeksu pracy nowych przepisów związanych z urlopem macierzyńskim. Pojawi się również nowe pojęcie urlopu rodzicielskiego, z którego będą mogli skorzystać obydwoje rodziców.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania