eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odszkodowanie ZUS za wypadek przy pracy


2014-06-28 21:08 autor: Poczatkujaca

6 508 odsłon

Odszkodowanie ZUS za wypadek przy pracy

Witam,

mam pytanie dotyczące odszkodowań jednorazowych ZUS. Moja sytuacja jest troszkę skomplikowana, polega to na tym, że 4 lata temu miałam wypadek przy pracy, okazało się, że bardzo poważny a mianowicie wypuklina kręgosłupa L-S wysunięty dysk. Stwierdzona rwa kulszowa i dyskopatia - wszystko było wynikiem wypadku na praktycznej nauce zawodu (schylenie się z ciężarem).

Byłam w tamtym okresie 2 razy w szpitalu, bardzo długa rehabilitacja. Zanim zaczęłam prawidłowo funkcjonować byłam wtedy na pół rocznym zwolnieniu lekarskim L4. Po zakończeniu leczenia złożyłam wniosek o jednorazowe odszkodowanie w ZUS, zostało mi przyznane 10% uszczerbku na zdrowiu. Rok temu zaczęłam pracę już na pełny etat w magazynie spożywczym (tam dźwigałam bardzo dużo) i choroba po 3 miesiącach od zatrudnienia pokazała siwe znaki. Wróciła rwa kulszowa i niestety nie dałam rady dłużej pracować i poszłam na zwolnienie L4 (nie zgłaszałam tam żadnego wypadku, bo byłam świadoma nawrotu choroby).

Wykorzystałam cały okres i przyznano mi świadczenia rehabilitacyjne na 4 miesiące, potem zostały przedłużone na jeszcze 6 miesięcy. Łącznie do końca października 2014, jestem na świadczeniu. W ZUS-ie, jak składałam dokumenty o przedłużenie świadczenia pani doradziła mi żebym po zakończeniu tego leczenia jeszcze raz złożyła dokumenty o odszkodowanie jednorazowe, bo mam zaświadczenie od lekarza, że mój stan zdrowotny pogorszył się o kolejne 10%. I stąd moje pytanie.

Czy faktycznie mam prawo do takiego odszkodowania jednorazowego po raz 2? Zaznaczam od razu, że umowa o pracę mi wygasła bo miałam na czas określony, a nie było to zgłaszane jako wypadek, było spowodowane poprzednimi problemami z kręgosłupem.

Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam:)

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2012-03-08 12:59 przez konto usunięte

  zwolnienie a wypadek w pracy

   
  witam serdecznie mialem wypadek w pracy maszyna uszkodzila mi 3 palca reki lewej obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim mam umowe do 11.04.2012 a zwolnienie do 15.04.2012. tego wymaga moje zdrowie jeszcze. co ze mna bedzie i co mam robic . umowa rozwiazana  czy przedluzona? tym bardziej ze nie chc...

 • mariaola

  Dodano 2013-02-04 11:10 przez mariaola

  Kto będzie mi wypłacał chorobowe?

  Witam,
  Jestem osobą niepełnosprawną. Pracowałam na umowie na czas określony i zachorowałam w czasie urlopu 3 dni przed wygaśnięciem umowy. W związku z moją chorobą będę przebywała dłuższy czas na L4. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Kto będzie wypłacał mi chorobowe i na jakiej podstawie? Mam ró...

 • Margarettkaaa

  Dodano 2014-06-14 08:52 przez Margarettkaaa

  L4 neurologiczne i ciążowe, świadczenie rehabilitacyjne, koniec umowy o pracę

  Witam,
  pilnie proszę o udzielenie mi porady. Moja sytuacja wygląda w ten sposób: od dnia 19.03.2014 do dnia 09.06.2014 byłam na L4 neurologicznym, od dnia 10.06.2014 jestem na L4 ginekologicznym - ciąża.
  Mam zaświadczenie od lekarza, że to 5 tydzień ciąży. Jeśli te dwa L4 łączą się w jeden okres cho...

 • maryla10

  Dodano 2016-08-29 16:26 przez maryla10

  Zasiłek chorobowy po umowie na czas określony dla emeryta

  Pracowałam w ZPCh na umowę na czas określony jako emerytka z określonym stopniem niepełnosprawności (całkowita niezdolność). Praca w firmie trwała 10 lat (ostatnia umowa z przerwą miesiąc). Umowa na czas określony skończy się 31 sierpnia 2016 r. Wiem, że firma nie przedłuży umowy. W czerwcu złamałam...

 • Paulina1991

  Dodano 2016-08-21 16:09 przez Paulina1991

  Staż pracy a koniec umowy na czas określony

  Witam, czy L4 po wygaśnięciu umowy zalicza się do stażu pracy? Mam umowę do 24.08 wiem, żze nie zostanie przedłużona a L4 mam do 26.Czy te dwa dni po końcu umowy będą się liczyć do stażu pracy czy też nie?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania