eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ryczałt samochodowy


2014-04-09 14:06 autor: TomaszG3

10 122 odsłon

Ryczałt samochodowy

Witam,

moje pytanie dotyczy ryczałtu samochodowego. Wiemy, że jest to przychód pracownika i podlega opodatkowaniu, ale czy ryczałt samochodowy powinien być uwzględniany na oświadczeniu o zarobkach? Chodzi o oświadczenie składane w firmie aby dostać premie świąteczną z ZFŚS. 

W moim odczuciu nie jest to dochód, gdyż ryczałt zostaje zużytkowany na eksploatacje własnego samochodu na rzecz spraw służbowych. Wliczanie więc go zakłamuje prawdziwą sytuację finansową pracownika? Czy mam rację?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-04-09 22:32 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Ryczałt  to zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy
    Wypłacany pracownikom miesięczny ryczałt zalicza się jednak  do przychodów ze stosunku pracy Pracodawca ma więc obowiązek naliczyć, pobrać i przekazać do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ryczałtu. Wyjątkiem od tej zasady objęty jest jedynie zwrot takich wydatków, jeżeli obowiązek ich ponoszenia przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw

    Zasady korzystania z ZJFŚS określa w regulaminie pracodawca .

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-10 14:08 autor odpowiedzi: TomaszG3

    Dziękuje za odpowiedź Pani Krystyno,

    Wczoraj szukając informacji o ryczałcie znalzłem taki tekst w którym podane są warunki do spełnienia aby ryczałt nie był opodatkowany.

    oto podsumowanie tego tekstu :

    "Z powyższego przepisu wynika, że aby otrzymany przez pracownika na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy ryczałt za jazdy lokalne był zwolniony z podatku dochodowego muszą zostać spełnione następujące warunki:

    1. pojazd stanowi własność pracownika,

    2. używanie pojazdu nastąpiło dla potrzeb zakładu pracy,

    3. została zawarta umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą o używanie pojazdu o treści zgodnej z przepisami Rozporządzenia,

    4. nastąpiło złożenie przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu,

    5. ustalony przez pracodawcę ryczałt mieści się w ustalonych w przepisach Rozporządzenia granicach. "

    całość pod adresem :

    Rozumiem przez to że spełniając te warunki , podatku od ryczałtu pracodawca odprowadzać nie powinien? 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-10 20:44 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    nie do końca tak jest : Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

    Dotyczy to lerśnikjów , listonoszy i podobnych zawodów .

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-10 23:03 autor odpowiedzi: TomaszG3

    Reasumując

    Pracownik otrzymuje ryczałt samochodowy za korzystanie z samochodu prywatnego na rzecz pracodawcy z limitem (np 500km a więc zwrot 417,90 zł )

    Pracodawca ma obowiązek  naliczyć, pobrać i przekazać do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ryczałtu ( w tym wypadku od 417,90zł x 18% = 75,22zł )

    Oczywiście wyliczenia zakłada iż pracownik pracował cały miesiąc oraz uzyskuje dochody odpowiednie dla 18% progu podatkowego.

    Ryczałt zostaje zatem uwzględniony przez pracodawcę w PIT-11 w polu nr 25 tego dokumentu. Jest on zatem uwzględniony także w takiej samej wartości w polu 27.   W polu 29 PIT-11 uwzlgędniona jest natomiast wyżej wpomniana suma z każdego miesiąca podatku czyli 18% od 417,90zł z każdego miesiąca (12 x 75,22zł)

    Rozumieć zatem można że Ryczałt samochodowy jest przychodem a zarazem stanowi dochód pracownika patrząc na pit 11 (pole 25 i 27 taka sama wartość ryczałtu ) wg ustawodawcy . ???

    Rozumiem że słowo to jest interpretacją ściśle związaną z podatkami.

    Inaczej rozumiany będzie  "dochód"  obliczany np: na potrzeby zasiłków czy też do uzyskania kredytu bankowego  gdyż opierając sie już o pojęcie Prawa Pracy oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r  jest on "zwrotem kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych ..."

    A zatem w rzeczywistości  wygląda to tak iż pracownik otrzymujący wspomniane 417,90zł przy limicie 500km po odciągnięciu ustawowego podatku dostaje na rękę 342,68 zł.  Angażując swoje auto do załatwiania spraw służbowych i ponosząc koszty eksploatacyjne samochodu wydaje cały ryczałt samochodowy przyznany przez pracodawcę. A więc nie dysponuje tą kwotą na inne cele niż cele pracodawcy. 

    I tu jest właśnie druga część pytania czy patrząc na taki przypadek pracodawca do oceny sytuacji finansowej pracownika  np: na oświadczeniu o dochodach wyliczając to w sposób : (wynagrodzenie brutto minus skladki zus minus koszty uzyskania przychodu) powinien uwzględniać w wynagrodzeniu brutto owy ryczałt skoro jest on wydatkowany przez pracownika nie na swoje cele a cele pracodawcy?

    Czy też występuje tu dowolność i nawet w takim przypadku zależy to w 100% od pracodawcy i zapisów w regulaminie zfsś danej firmy a żadne przepisy , ustawy ani rozporządzenia nie regulują tego w sposób jednoznaczny tzn jak wyliczać , jakich składników wynagrodzenia należy użyć do wyliczenia itd  

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Składniki wynagrodzenia: premia czy nagroda?

    Składniki wynagrodzenia: premia czy nagroda?

    Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania, a także indywidualne umowy o pracę. Warunki wynagradzania za pracę to całokształt sytuacji ...

  • Premia czy nagroda dla pracownika?

    Premia czy nagroda dla pracownika?

    Pracodawca za wzorową i przykładną pracę pracownika ma możliwość przyznania gwarantowanej premii lub uznaniowej nagrody. System premiowania pracownika ma dwojaki i odmienny charakter. Niemniej jednak w praktyce bardzo często występują ...

  • Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu pracownika jest opodatkowany

    Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu pracownika jest opodatkowany

    Dokonany na rzecz pracowników zwrot poniesionych kosztów tytułem wykorzystywania, na podstawie właściwej umowy, prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych, niebędących podróżami służbowymi, stanowi po stronie pracowników ...

  • Umowa zlecenie: kilometrówka zwolniona z podatku

    Umowa zlecenie: kilometrówka zwolniona z podatku

    Dokonywany przez zleceniodawcę zwrot na rzecz zleceniobiorcy za przejechane kilometry w celu realizacji czynności służbowym poza miejscem siedziby zleceniodawcy może być zwolniony z podatku dochodowego – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania