eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie lekarskie a powrót na swoją zmianę


2008-07-02 16:02 autor: konto usunięte

1 764 odsłon

Zwolnienie lekarskie a powrót na swoją zmianę

Witam serdecznie.

Proszę o pomoc. Jestem teraz na zwolnieniu lekarskim do 24 sierpnia, ponieważ miesiąc temu poroniłam ciążę w 3 miesiącu. Jak się dowiedziałam w moim zakładzie, w którym pracuję pan prezes wprowadził 2 nowe zasady:

1. Pracownicy nie mają prawa do urlopu. Chyba, że on im wyznaczy kiedy mogą iść.

2. Po powrocie z jakiegokolwiek zwolnienia, pracownik ma stawić się u prezesa, lub jego zastępcy i wytłumaczyć się dłaczego i z jakiego powodu był na zwolnieniu, a następnie ten wyznaczy mu zmianę na jaką ma pracownik się stawić (mój zakład pracuje na 3 zmiany)

I mam takie pytanie? Czy mam prawo rządać powrotu na moją zmianę, na której jestem od początku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-07-02 16:42 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Jeżeli dobrze rozumiem to chodzi Pani o zmianę w sensie grupę ludzi, z którymi pracowała Pani wcześniej? Jeśli tak to nie znalazłam przepisu, który regulowałby tę kwestię tzn. stałego składu zmiany. Być może w międzyczasie zatrudniono nową osobę, która zastąpiła Panią, a z kolei na innej zmianie jakiś pracownik się zwolnił, jest tam w tej chwili za mało pracowników i "wskoczy" Pani do tamtej zmiany. Może Pani spytać się przełożonego o możliwość powrotu do poprzedniej zmiany, aczkolwiek nie musi on wyrazić na to zgody.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-02 17:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Rozumiem, tylko, że teraz każdy boi się iść na zwolnienie, ponieważ nawet 2 dni zwolnienia grozi przeniesieniem na inną zmianę...Uważam, że tak być nie powinno. Zakład chciał takim przepisem uzyskać tylko to, żeby pracownicy nie chodzili nawet z przyczyn chorobowych na zwolnienie... To raczej nie jest ok.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-03 09:27 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Takie przepisy nie są wprowadzane w każdych zakładach. Ja miałam możliwość zetknąć się z pracą zmianową, a dokładniej mówiąc z pracą w systemie ciągłym i nie było tam czegoś takiego. Po tygodniowym czy kilkutygodniowym chorobowym powracało się do swojej zmiany. A na czas nieobecności danego pracownika brano np. osobę na umowę zlecenie.

    Jest to jednak specyficzny rodzaj pracy i jak maszyny pracują to dla pracodawcy taka maszyna bez przebiegu przynosi duże straty...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania