eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › pozew do sądu za brak wynagrodzenia?


2007-11-27 22:34 autor: konto usunięte

4 639 odsłon

pozew do sądu za brak wynagrodzenia?

Witam. W sierpniu tego roku zmieniłam pracę. Na początku wszystko zapowiadało się wspaniale. Miałam pracować na stanowisku kierowniczym w firmie prowadzącej prace budowlane poza granicami kraju. Obiecywano mi przyzwoite wynagrodzenie, telefon, laptop, służbowy samochód, GPS. Miałam pracować w systemie 3 tyg poza granicami kraju i 1 tydz. wolnego w domu. Wydawało mi się to szczytem marzeń i jako iż jestem osobą młodą i niedoświadczoną, nie spodziewałam się w tamtym momencie żadnych problemów - zrezygnowałam ze stabilnej pracy ("bo taka szansa może się nie powtórzyć"). Podpisałam z moim nowym szefem standardową umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy- bez sprecyzowanych obowiązków, z określeniem stanowiska i płacy. No i już na początku okazało się, że muszę jechać moim własnym samochodem, z własnym telefonem, bez niezbędnych narzędzi pracy. Pomimo tego myślałam, że z czasem wszystko się ułoży no i ciężko pracowałam wierząc szefowi. Po pierwszym wyjeździe zaczęły się problemy. Szef zaczął odwlekać datę mojego następnego wyjazdu pod przeróżnymi pretekstami. Nie dostałam do tej pory całości wynagrodzenia za ten pierwszy wyjazd....Myślę, że przeliczył się z finansami. Teraz nie wiem, co mam robić. W dalszym ciągu - o ile mi wiadomo - jestem zatrudniona, ale nie dostaję wynagrodzenia. Szef nie odbiera telefonów, nie oddzwania. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że nie podpisywałam, żadnego podania o urlop bezpłatny. Czy wobec powyższego mogę udać się do sądu pracy i domagać zaległego wynagrodzenia? Zrezygnowałam przecież z wcześniejszej pracy i nie mam innych źródeł dochodu. Mam jakieś szanse? PORADZCIE MI PROSZę, CO ROBIć!!!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-28 11:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Powinna Pani wystosować pismo do pracodawcy o uregulowanie zaległego wynagrodzenia. A także złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Gdyby ta procedura nie przyniosła rezultatu – będą to dowody w sądzie, że chciała Pani załatwić sprawę bezkonfliktowo. Zgodnie z przepisami prawa pracy (art. 282. § 1.) kto, wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi, albo wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń - podlega karze grzywny. Może Pani również od pracodawcy z tytułu niewypłaconego w termnie wynagrodzenia domagać się odsetek ustawowych. Gdyby jednakże pomimo Pani starań oraz PIP pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia należy złożyć wniosek do sądu pracy o wyegzekwowanie zaległych świadczeń. Według (art. 463 § 1.k.p) nie będzie Pani obciążona kosztami sądowymi, gdyż pracownik domagający się uregulowania roszczen z zakresu prawa praca zwolniony jest z opłaty sądowej.

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania