eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Badania kontrolne


2008-06-01 10:03 autor: konto usunięte

3 010 odsłon

Badania kontrolne

Ze względu na pogorszenie stanu zdrowia lekarz podczas badań okresowych wydał zakaz dźwigania powyżej 15 kilogramów a że pracuję na PKP oznaczało to jedynie zmianę zatrudnienia z urządzeń mechanicznych na elektryczne. Teraz okazało się, że nie ma dla mnie takiej pracy w obrębie tej sekcji (kolej jest podzelona na zakłady a te zaś na sekcje). Z tego wzgłędu jestem zmuszony do zmiany zakazu lekarza a żeby to zrobić muszę poddać się badaniom lekarskim na które kieruje mni zakład pracy z tym, że rządają abym ja za te badania zapłacił. Czy to jest zgodne z kodeksem pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-06-02 16:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art.229 § 4 k.p). Koszt wszystkich badań lekarskich pokrywa pracodawca, podobnie zresztą jak inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej, niezbędne z uwagi na warunki wykonywanej pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-14 21:02 autor odpowiedzi: spartan66

    Witam i serdecznie pozdrawiam! Moj problem dotyczy badan kontrolnych poniewaz uleglem wypodkowi i przekroczylem 30 dni zwolnienia doktor prowadzacy podczas kontroli w dniu 4czerwca wypisal mi zdolnosc do pracy z dniem 5czerwca a moj pracodawca dopiero zalatwil mi termin na przeprowadzenie badan kontrolnych 16czerwca w zwiazku z tym powstala luka ktora kazano mi wypelnic zwolnieniem L4 ale ja sie nie zgodzilem wiec teraz chca pokryc to urlopem bezplatnym! Posiadam urlop wypoczynkowy ktorym chce pokryc ta luke a wiec czy jest to mozliwe od strony prawnej?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-16 00:04 autor odpowiedzi: teresa

    Bez ważnych badań lekarskich nie można posłać pracownika, ani do pracy, ani na urlop wypoczynkowy.

    Nie wiem z czego wynika tak duża rozbieżność pomiędzy zdolnością od lekarza prowadzącego, a skierowaniem na badania kontrolne, czyżby Pan od razu nie powiadomił pracodawcy o decyzji lekarza prowadzącego???

    Zakład pracy jeszcze tego samego dnia powinien dać Panu skierowanie na badania kontrolne - jeśli nie mógł zerobić tego lekarz, z którym mają umowę to powinni załatwić gdziekolwiek indziej, aby we właściwym czasie te badania Pan miał zrobione...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-07-02 20:53 autor odpowiedzi: UlkaK

    Mam pytanie...Czy badania kontrolne lekarskie przeprowadza się w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pracownika?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-07-05 15:10 autor odpowiedzi: riko25

    Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

    Sprawę reguluje art. 229 § 2 K.p.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania