eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót do pracy po urlopie wychowawczym na niepełny etat


2013-10-03 09:32 autor: słoneczko37

12 200 odsłon

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym na niepełny etat

Witam,

na dniach wracam do pracy po skróceniu urlopu wychowawczego. Będzie to  3/4 etatu. Moje pytanie jest następujące: czy po powrocie do pracy jestem jakoś prawnie chroniona przed zwolnieniem (kiedyś było coś takiego, a teraz nie wiem po tych zmianach).

Drugie pytanie: czy pracodawca może wręczyć mi aneks i zmniejszenie wynagrodzenia niż miałam przed porodem, czy też wypowiedzenie? Mam umowę na czas nieokreślony od 10 lat.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-03 09:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ma Pani okres ochronny  maksymalnie przez 12 miesięcy, chyba, że prawo do urlopu skończy się wcześniej. Wynagrodzenie zostanie pomniejszone , tak jak etat. Zwolnic Panią nie może.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-03 09:52 autor odpowiedzi: słoneczko37

  Jak mam rozumieć: "chyba, że prawo do urlopu skończy się wcześniej." mój syn ma 2,5 lat obecnie.

  Jeśli chodzi o wynagrodzenie to rozumiem że otrzymam 3/4 pensji którą miałam (przykładowo dostawałam na rękę 1200zł to w wymiarze 3/4 etatu będzie to kwota 900zł).

  Jednak mam jeszcze pytanie, czy z dniem powrotu (tj 15 październik tego roku) pracodawca może wręczyć mi aneks do umowy obniżający moją pensję dotychczasową sprzed 2 lat ( np. obniżyć do 1000zł netto plus prowizja od sprzedaży). Dodam że jak jeszcze pracowałam nie było żadnych pensji z prowizją, a jedynie za etacie stała i niezmienna kwota co miesiąc. Od kolegi wiem, że firma przeszła na system prowizyjny od 1,5 roku jakoś. Każdy z pracowników dostawał wypowiedzenie 3 miesięczne , a potem nową umowę podstawa plus prowizja. Niby mam od ręki dostać aneks do umowy obiżający pensję i przejście w system prowizyjny (jest to zgodne z prawem?)

  Zanim wrócę i cokolwiek będzie mi przedłożone do podpisu chciałabym się dowiedzieć jakie są moje prawa czy wogóle jest coś co może uchronić mnie od tych zmian na "lepsze"

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-03 10:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Generalnie nie może zmniejszyc Pani podstawy tylko wynagrodzenie. Natomiast , jeżeli cały zakład ma nowy sposób naliczania wynagrodzenia, to nie ma Pani wyjścia tylko chcąc pracować musi pani podpisać aneks do umowy. W tym wypadku prawo Panią nie chroni, bo nie może pozostawać jako jedyna w zakładzie, gdyż wszyscy powinni być traktowani równo (jeżeli chodzi o prawo) .

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-03 10:20 autor odpowiedzi: słoneczko37

  Czyli od razu aneks musze podpisać, a nie może być tak jak inni pracownicy mieli , oczywiście nie jednocześnie wszyscy dostali wypowiedzenia tylko turami p o 2 - 3 osoby,  że wypowiedzenie 3 miesieczne i wtedy dopiero nowa umowa czy aneks? Z tego co wiem prowizję za dany miesiac dostają w następnym miesiącu, więc de facto jak wracam teraz to dostaję bez prowizji na koniec miesiąca, poza tym w końcu listopada też mała prowizja bo za pół października.. więc dopiero jakaś racjonalna pensja byłaby w moim przypadku w grudniu. Kurcza to jak ja teraz wracam to od razu na nowych zasadach, a tamci mieli okres 3 miesiace, a potem 4 miesiąc juz pensja z prowizją za ostatni 3 miesiąc wypowiedzneia... To tak trochę niesprawiedliwe...

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-03 10:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Prawo nie reguluje takich rzeczy. Proponuję ustalić nowe warunki z pracodawcą. Może, ze względu na okoliczności będzie skory do negocjacji i w praktyce nie będzie tak źle. Zawsze warto próbować rozmawiać.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-03 10:32 autor odpowiedzi: słoneczko37

  Dziękuję Panu bardzo :)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-15 18:12 autor odpowiedzi: słoneczko37

  Witam, jeszcze o jedną sprawę chciałam dopytać. Niedawno pracodawca poinformował mnie, że chce bym na niepełnym etacie była tylko do końca roku 2013,zaś od stycznia 2014 mam wrócić już na pełny etat. Czy ma do tego prawo (zmusić mnie de facto do pełnego etatu), czy też nie wyrazić zgody na 3/4 czy 7/8 etatu od stycznia 2014r? Jak to jest wg prawa?

  A i jeszcze chciałam dopytać o urlop wypoczynkowy, ile dni mi się należy? wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym od 15 października 2013r. Dodatkowo opieka na dziecko 2 dni mimo wszystko też się należy ? Trochę zamieszania mi się zrobiło, bo weszły nowe przepisy ale one chyba mnie nie dotyczą...

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-15 19:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Do momenty, kedy ma Pani prawo do urlopu wychowawczego i w tym czasie korzysta ze zmniejszonego czasu pracy , to pracodawca nie może zmusić Panią do pełnego etatu. Nie mniej jednak, warto rozważyć wszystkie opcje. Przeanalizować zyski i straty i iśc na kompromis. Opieka w wymiarze 2 dni należy się Pani. Jeżeli chodzi o pomniejszenie urlopu wypoczynowego, to są różne interpretacje. Ministerstwo w swoim oświadczeniu wykazało, że nie pomniejsz się urlopu (po 1 października 2013), ale czytając dalej dotyczy to osób, które nabyły prawo do urlopu w tym roku, którym poszły na urlop wychowawczy i jednocześnie w tym samym roku ponownie podjęły pracę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-15 22:07 autor odpowiedzi: słoneczko37

  Na urlopie wychowawczym jestem od maja 2012 (wczesniej zaraz po macierzyńskim dostałam zalecenie wykorzystania zaległych urlopów wypoczynkowych), więc de facto nie kwalifikuję się to tych nowych zasad po 1 .10.2013,czyli urlop wypoczynkowy przysługuje mi adekwatnie do ilości miesięcy , tak?

  Przysługujący mi urlop wypoczynkowy na cały rok to 26dni , czyli należą się 5dni czy już 6dni?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • klara19855

  Dodano 2016-11-30 21:44 przez klara19855

  Czy mogę iść na L4 po urlopie wychowawczym?

  Witam,obecnie przebywam na rocznym urlopie wychowawczym, kończy mi się 07.122016. Czy pierwszego dnia po powrocie do pracy mogę iść na zwolnienie, ale nie z powodu ciąży? I czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie będąc na zwolnieniu? Dodam, że umowę mam na czas nieokreślony.

 • kinia855

  Dodano 2013-06-23 23:27 przez kinia855

  Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego muszę wrócić do pracy żeby przejść na L4 w ciąży?

  Witam,
  Mam pytanie: obecnie jestem już 1,5 roku na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Złożyłam pracodawcy pismo o skrócenie urlopu wychowawczego, powrót mam na 8 lipca. Jestem w drugiej ciąży i mam pytanie, bo muszę być na 100% pewna czy w dniu 8 lipca, czyli w dniu powrotu, mogę od razu przedłożyć pr...

 • jkuzdra

  Dodano 2017-09-20 14:08 przez jkuzdra

  Przerwanie urlopu wychowawczego skrócenie etatu

  Witam,przybywam na urlopie wychowawczym na 3-letnie dziecko. Wykorzystałam 24 miesiące urlopu wychowawczego, mam umowę na czas nieokreślony i chciałabym urlop przerwać i wrócić do pracy, tylko czy pracodawca mnie zaraz nie zwolni na drugi dzień?Czytałam podobny watek, że jest możliwośc zmniejszenia ...

 • ktarari

  Dodano 2014-01-15 17:07 przez ktarari

  Bezpośrednie przejście z urlopu wychowawczego na macierzyński 2014

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i przebywam na urlopie wychowawczym do września 2014. Jestem w zaawansowanej ciąży z terminem porodu na 28.02.2014. Czy mogę złożyć wniosek o skrócenie wychowawczego i przejść od razu na nowy (macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodz...

 • Jagienka4

  Dodano 2013-09-18 10:55 przez Jagienka4

  Prawa pracownika a powrót po wychowawczym w mniejszym wymiarze godzin

  Witam,
  Przerwałam urlop wychowawczy i od października wracam do pracy. Złożyłam podanie o obniżenie wymiaru godzin pracy do 6/8 etatu. Wiem, że w ciągu 12 miesięcy jestem chroniona przed zwolnieniem, ale czy przed zmianą podstawy wynagrodzenia także?
  Jak naliczane jest wynagrodzenie w tym czasie, pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

  Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

  Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej ...

 • Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

  Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica stawiła się w firmie w gotowości do ponownego podjęcia pracy. Tam czekało ją jednak rozczarowanie- pracodawca wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę. ...

 • Obniżony wymiar czasu pracy a zwolnienia grupowe

  Obniżony wymiar czasu pracy a zwolnienia grupowe

  Rozważmy następujący przypadek: pracodawca nosi się z zamiarem wdrożenia procedury zwolnień grupowych. Wśród pracowników znajduje się kilka osób, które korzystają z obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z rezygnacją z urlopu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania