eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Przekazanie nieruchomości na córkę przez ojca alkoholika


2013-07-23 08:39 autor: LILLA

3 630 odsłon

Przekazanie nieruchomości na córkę przez ojca alkoholika

Mój mąż jest alkoholikiem ze stwierdzoną padaczką alkoholową, i chyba już poważnymi zmianami w mózgu. Mieszka w swoim domu, utrzymuje się z wynajmu 3 pokoi. Niestety bardzo często sąsiedzi wzywają policję, a ta z kolei pogotowie i jest zabierany do różnych szpitali na odtrucie, z których też ucieka. Dobrowolnie nie chce się leczyć. Ja nie mieszkam z nim.

Mamy jednak córkę, która skończyła 18 lat i stwierdziła, że w takim stanie rzeczy chciałaby przejąć kontrolę nad ojcem, zmusić go do leczenia nawet kosztem częściowego ograniczenia jego poczytalności. Chce też poprosić ojca o przekazanie jej domu - zanim go przepije. Jak to zrobić prawnie?

Pragnę dodać, że nie jesteśmy majętni (córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności) utrzymujemy się z mojej pensji (2000 zł netto), a mąż jest bezrobotny. Ma zasądzone alimenty, które nie wpłynęły na konto ani razu. Nie pobieramy też innych świadczeń od państwa. Nie stać nas na notariusza. Sąsiedzi bojąc się o siebie i swoje okoliczne domy. Zgłosili sprawę o kontrolę w ośrodku pomocy społecznej także o skierowanie męża na przymusowe leczenie - bez odzewu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-23 22:55 autor odpowiedzi: Lawenda

  Może należałoby wystąpić o ubezwłasnowolnienie męża/ojca przed sądem, a potem skierować na przymusowe leczenie do zakadu zamknietego? Warto złozyć w sądzie pismo o zwolnienie z kosztóew. Informacje są bezpłatne - np. o kosztach sądowych i możliwościach zwolnienia - można dowiedzieć się w sądzie. Wniosek o zwolnienie z kosztów składa się - wraz z zaświadczeniami o dochodach lub ich braku, albo o trudnej sytuacji np. chorobowej i korzystaniu np z OPS-  od razu przy składaniu pozwu. Czasem nie są to wielkie koszty i warto je ponieść skoro ma to być spora korzyść majątkowa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-07-23 22:57 autor odpowiedzi: Lawenda

  Można też zająć hipotekę na poczet niespłaconych alimentów.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-27 20:48 przez konto usunięte

  Darowizna nieruchomości a prawo zamieszkiwania przez osobę obdarowującą

  Moja mama chce przepisać nieruchomość na wnuka (teraz wnuk tam zamieszkuje z nią) - jest coraz starsza (ma 84 lata) i chce żeby wnuk czuł się odpowiedzialny m.in. do płacenia podatków od nieruchomości i innych opłat.
  Jeszcze za życia taty rodzice spisali testament, w którym zapisują nieruchomość na ...

 • renatar5

  Dodano 2013-07-07 21:36 przez renatar5

  Czy mogę być współwłaścicielem mieszkania bez konsekwencji zapłacenia podatku?

  Witam,
  Ojciec moich dzieci, z którym nie mam ślubu dostał w darowiźnie od matki 5 lat temu ziemię wraz ze starym domem. Dom został zburzony i za nasze wspólne pieniądze wybudowaliśmy nowy dom. Niestety jedynym figurującym w dokumentach właścicielem pozostał mój partner.
  Teraz chcemy sprzedać dom i z...

 • szklarz

  Dodano 2013-06-24 17:36 przez szklarz

  Ubezpieczenie zdrowotne męża z umowy o pracę żony

  Jestem bezrobotny mam ubezpieczenie z UP. Żona pracuje na etacie. Mamy duży kredyt, chcemy wynająć mieszkanie aby spłacać kredyt. Wynajmując muszę zrezygnować z bezrobotnego, bo mam przychód 2500 zł i tracę ubezpieczenie zdrowotne. Odliczam odsetki od kredytu za lipiec 1900 zł, zostaje mi 600 zł, a ...

 • elninio_1

  Dodano 2012-08-15 01:14 przez elninio_1

  Co zrobić jeśli komisja orzekająca niepełnosprawność podtrzyma decyzję?

  Witam.
  Mam dylemat, mama (80 lat, schorowana, zaniki pamięci, miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie, problemy kardiologiczne, choroby układu ruchu kończyn dolnych, problemy ze słuchem, wzrokiem, zaburzenia mowy, itp. związane z wiekiem, porusza się z trudem o własnych siłach, od czasu do czasu u...

 • sesekm

  Dodano 2013-07-26 09:00 przez sesekm

  Ulga mieszkaniowa małżonków a sprzedaż domu przed okresem 5 lat (PIT-39)

  Witam,
  W roku 2009 żona dostała w darowiźnie od rodziców działkę, w tym samym roku darowała mi połowę aktem notarialnym. Nie mamy żadnej intercyzy czy zniesienia współwłasności. Mamy udział we własności po 1/2.
  Wybudowaliśmy dom z środków własnych i sprzedamy go w roku 2013, czyli nie minie 5 lat i ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania