eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy mogę sprzedać mieszkanie otrzymane w darowiźnie? Co oznacza ekspektatywa?


2013-07-16 10:56 autor: Madzik123451

9 801 odsłon

Czy mogę sprzedać mieszkanie otrzymane w darowiźnie? Co oznacza ekspektatywa?

Witam,

W 2011 roku babcia wykupiła swoje mieszkanie (z dodatkową bonifikatą za długie zamieszkiwanie w lokalu) i tego samego dnia przepisała je na mnie. Notariusz znalazł jakiś kruczek prawny iż nie musiałam płacić urzędowi za tą darowiznę, jednak w akcie notarialnym jest zapis "Pani A daruje swojej wnuczce ekspektatywę odrębnej własności lokalu mieszkalnego..." Co to oznacza?

Dodam, że jestem wpisana do KW. Planuję sprzedaż tego mieszkania i zastanawiam się czy jakbym zrobiła to teraz, to będę musiała ponieść jakieś koszty? W akcie nie ma żadnego zapisu, że nie, a jak sprzedam go przed jakąś datą to będę musiała na przykład zwrócić urzędowi tą dodatkową bonifikatę? Będę wdzięczna za pomoc i za prosty język.

Dziękuje,

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • berta

  Dodano 2014-04-21 00:20 przez berta

  Darowizna mieszkania wnuczce

  Witam,
  babcia darowała mi, czyli wnuczce mieszkanie, które wcześniej wykupiła od gminy z bonifikatą - było to w roku 2013 r. Mieszkanie jest już moje.
  Teraz chciałabym je sprzedać i kupić nowe. Czy gdy to zrobię będę musiała zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego? I czy gminę będzie interesować kwota...

 • Majek

  Dodano 2014-09-25 12:33 przez Majek

  Czy zapłacę podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny?

  Witam,
  w 2011 r. aktem darowizny dostałam mieszkanie od babci. W tym roku chcę je sprzedać za 120 tys. zł i kupić inne za 250 tys. zł. Czy zapłacę podatek dochodowy?

 • lagoona

  Dodano 2014-06-22 20:58 przez lagoona

  Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

  W styczniu 2014 roku otrzymałem w darowiźnie od ojca mieszkanie o wartości 200000 zł. Zamierzam je sprzedać i z części kupić mniejsze mieszkanie ( o niższej wartości)  a pozostałą kwotę przeznaczyć na spłatę kredytu gotówkowego, zaciągniętego w tym roku.
  Czy będę musiał zapłacić podatek od darowizny...

 • Berbl

  Dodano 2014-04-28 21:51 przez Berbl

  Sprzedaż mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat

  Witam,
  mieszkanie o wartości 100000 tys. zł po mojej mamie przejęłam darowizną w marcu 2011 r., więc nie ma jeszcze 5-ciu lat. W 2013 r. kupiliśmy mieszkanie wspólnie z mężem - większe za 185000 tys. zł.
  Chodzi o to, czy jeżeli teraz sprzedałabym mieszkanie z darowizny musiałabym zapłacić 19% podatk...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-10 23:17 przez konto usunięte

  Darowizna od babci w postaci gotówki z mieszkania otrzymanego w spadku

  Witam serdecznie,
  moja babcia otrzymała mieszkanie po siostrze, które z powodzeniem sprzedała po około 6 miesiącach od otrzymania własności. Aby uniknąć podatku musi wydać te pieniądze na zakup mieszkania w ciągu 2 lat. Jednak wolałaby dodać do nich jeszcze część swoich środków oraz część od swojeg...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania