eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy mogę być współwłaścicielem mieszkania bez konsekwencji zapłacenia podatku?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-07-07 21:36 autor: renatar5

4 974 odsłon

Czy mogę być współwłaścicielem mieszkania bez konsekwencji zapłacenia podatku?

Witam,

Ojciec moich dzieci, z którym nie mam ślubu dostał w darowiźnie od matki 5 lat temu ziemię wraz ze starym domem. Dom został zburzony i za nasze wspólne pieniądze wybudowaliśmy nowy dom. Niestety jedynym figurującym w dokumentach właścicielem pozostał mój partner.

Teraz chcemy sprzedać dom i za otrzymane pieniądze kupić w innym mieście mieszkanie. Czy mogę być jego współwłaścicielem, skoro nigdzie nie figuruję jako współwłaściciel sprzedawanego domu? Czy zapłacimy jakiś podatek w związku z tym, że będę współwłaścicielem? Przypomnę że dom stawialiśmy za wspólne pieniądze.

Dodam, że dom jest na wsi i uzyskana cena nie wystarczy na zakup mieszkania w mieście i trzeba będzie dołożyć kilkanaście tysięcy. Darowizna była 30.10.2008 r. Wiem, że ze sprzedażą bez konsekwencji podatkowych musimy poczekać do końca 2013 r. Ale chodzi o zakup mieszkania i współwłasność.   Proszę o odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2013-07-07 22:03

Dodam że dom jest na wsi i uzyskana cena nie wystarczy na zakup mieszkania w mieście i trzeba będzie dołoży kilkanaście tysięcy.

Pytanie zaktualizowano 2013-07-09 15:39

Darowizna była 30.10.2008r. Wiem że ze sprzedażą bez konsekwencji podatkowych musimy poczekać do końca 2013r. Ale chodzi o zakup mieszkania i wspolwlasnosc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-09 06:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę doprecyzować w którym roku dokładnie partner otrzymał darowiznę od rodziców.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2012-12-30 08:19 przez konto usunięte

  Darowizna działki od brata (współwłasność z żoną) dla mnie (współwłasność z żoną)

  Dzień Dobry,
  Jak w najbardziej optymalny pod względem zwolnienia z podatku sposób dokonać darowizny działki? Brat posiada działkę, która jest elementem wspólnego jego majątku z żoną. Chciałby przekazać ja w darowiźnie mnie. Ja także posiadam wspólnotę majątkową z żoną.
  Będę wdzięczny za pomoc.

 • mieczyslaw53

  Dodano 2013-11-21 23:58 przez mieczyslaw53

  Podatek od darowizny. Sprzedaż i kupno mieszkania

  W 2009 r., jako kawaler otrzymałem od rodziców mieszkanie (darowizna), sprzedałem je w 2013 r. przed upływem pięciu lat za 25000 zł, teraz kupuję wraz z żoną za 350000 zł. W akcie notarialnym będzie, że kupujemy razem z żoną. Czy zapłacę jakiś podatek?
  Proszę o pilą odpowiedź, bo może będzie trzeba ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-03 13:40 przez konto usunięte

  Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży domu?

  Szanowny Panie,
  przed dziesięciu laty stałam się właścicielką domu, drogą darowizny otrzymanej od ojca. W tym czasie niebyłam tam zameldowana. Obecnie sprzedaję dom. Czy będę musiała zapłacić podatek, jeśli tak, to jaki? Bardzo proszę o padanie podstawy prawnej, na którą będę mogła się powołać.
  Kopc...

 • spider1979

  Dodano 2013-11-23 10:16 przez spider1979

  Jaki zapłacę podatek od sprzedaży domu?

  Witam,
  dostaliśmy z żoną działkę w darowiznie. Na niej postawiliśmy dom - na kredyt. Teraz chcemy go sprzedać, a nie minęło jeszcze 5 lat. Czy podatek zapłacimy od całości czy tylko za działkę, na której stoi dom?

 • arek.wasyl

  Dodano 2013-06-18 11:38 przez arek.wasyl

  Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

  Witam,
  Proszę o pomoc w poniższej sprawie:
  Moja mama otrzymała w formie darowizny dom po rodzicach na współwłasność z siostrą. W tym roku planuje przekazać także w formie darowizny swoją cześć dla mnie i mojej siostry.
  Czy przed upływem 5 lat od poprzedniej darowizny będziemy musieli zapłacić należn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?

  Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?

  Czy fiskus może domagać się podatku od prezentów bożonarodzeniowych? Wszystko uzależnione jest od tego, kto komu wręczył upominek oraz jak go sfinansowano. W najprostszy sposób prezenty można podzielić na służbowe i prywatne. W ...

 • Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

  Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

  Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

 • Sejm wprowadza nowy podatek od zbiórek i zrzutek

  Sejm wprowadza nowy podatek od zbiórek i zrzutek

  Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 r., zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek. Jeżeli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie ...

 • Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

  Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

  Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania