eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy można kupić dom od wdowca?


2012-12-02 18:47 autor: simek151

2 811 odsłon

Czy można kupić dom od wdowca?

Czy można kupić dom od wdowca (będącego jedynym właścicielem wg. KW), który nie miał dzieci?

oraz czy siostra zmarłej żony i jej dzieci muszą wyrazić zgodę na sprzedaż?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-12-03 12:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowni Państwo,

    Prawo własności jest podstawowym prawem obywatela jest prawem zagwaratnowanym przez konstytytucję i przepisy kodeksu cywilnego.

    Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego "w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właścicel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno- gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególnosci może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporzadzac rzeczą".

    W związku z powyższym, z opisanego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że stan nieruchomości jest w zakreśie prawa wlasności uregulowany. Brak jest zatem przeszkód prawnych aby nieruchomość nabyć. Gdyby nieruchomośc stanowiła majątek wspólny mażonków do księgi wieczystej nieruchomości winna być wpisana zmarła żona, a jeżeli postępowanie spadkowe po zmarłej małzonce zostało przeprowadzone -jej spadkobiercy. Proszę więc sprawdzic dokładnie te okolicznosci.

     Proszę także pamiętać, aby sprawdzić dział IV  Księgi Wieczystej - Obciązenia Hipoteczne oraz, że nabycie nieruchomości nastąpić winno w formie aktu notarialnego. Jeżeli stan prawny nieruchomości jest uregulowany prawidłowo nie jest potrzebna zgoda siostry żony ani dzieci.

    z wyrazami szacunku,

    Anna Wylag

    prawnik

    Kancelaria radcy rawnego Stansiława Wylag

    ul. Opolska 10/1

    42-600 Tarnowskei Góry

     

     

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • simek151

    Dodano 2012-12-23 10:41 przez simek151

    Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu domu na rynku wtórnym?

    Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu domu na rynku wtórnym? Właściciel posiada KW, w której brak wpisu w dziale BUDYNEK, jest jedynym właścicielem, brak jakichkolwiek obciążeń, hipotek, właściciel posiada AKT NOT, na prawo własności nieruchomości na tą KW oraz WYPIS Z REJESTRU GRUNTÓW i mapkę na k...

  • dutoset

    Dodano 2013-09-09 15:01 przez dutoset

    Kto może złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ksiąg wieczystych?

    Witam,
    Kto może złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ksiąg wieczystych?
    Dziękuję,
    Pozdrawiam

  • rabinka złoto

    Dodano 2012-11-15 21:38 przez rabinka złoto

    Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu

    Mam własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, mam akt notarialny i księgę wieczystą. Czy zasadne i dlaczego jest przekształcenie w odrębną własność? Jak to zrobić?

  • zabcia512

    Dodano 2013-06-05 09:25 przez zabcia512

    Zamiana mieszkania. Czy zapłacę podatek?

    Czy muszę zapłacić w US podatek dochodowy w przypadku gdy chcę zamienić z rodzicami mieszkania?
    Rodzice - posiadają własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z księgą wieczystą ok. 15 lat. Mają mieszkanie większe, wartość ok. 190 000 zł.
    Ja - posiadam własnościowe prawo do lokali mieszkalnego z księ...

  • mmm

    Dodano 2013-01-28 13:19 przez mmm

    Mieszkanie od dewelopera

    Witam. Deweloper jest właścicielem działki (gruntu), na której wybuduje budynek mieszkalny składający się z kilkunastu lokali mieszkalnych. Czy wpis do KW dotyczący roszczenia o wybudowanie mieszkania oraz umożliwienia użytkowania go jest tożsamy z tym, że po wybudowaniu całego budynku, przeniesieni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania