eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Zasiedzenie przez osoby obce, spadkobranie.


2012-11-19 13:28 autor: Ena

4 346 odsłon

Zasiedzenie przez osoby obce, spadkobranie.

Nabyłam udziały w nieruchomości  (w 2004 i 2007 i 2008 r), której stan prawny wskazuje, że współwłaścicielem w KW jest nadal zmarły w 1965 r (48 lat temu) ojciec rodziny, która jest wraz ze mną współwłaścicielami tejże nieruchomości. Ja nabyłam udziały odpowiednio po jednym z synów (1/7) i córce spadkodawcy (1/7). Spadkodawca Testamentu nie pozostawił postępowania spadkowego nie było.

Ponieważ w skład tej nieruchomości wchodzi budynek z 6-cioma niewielkimi mieszkaniami. Została ona podzielona przez Spadkodawcę tak, że sześciorgu dzieciom darował każdemu 1/7 tej nieruchomości (czyli każdemu jedno mieszkanie) sobie zostawiając 1/7 stąd 7 części (mieszkał w jednym z sześciu mieszkań wraz z bezdzietnym synem).

Nikt z rodziny nie przeprowadzał postępowania spadkowego, o spadek nie upominały się też dwie mieszkające gdzieś w Polsce córki. (według zdania jednej z żyjących dostały rekompensatę pieniężną i dlatego nie były brane pod uwagę przy podziale tej nieruchomości, dlatego też nie były zainteresowane ani działem ani co dalej z tą nieruchomością.)

Ja nieświadoma w momencie zakupu całych zawiłości, nabyłam udziały (kupując jedno z mieszkań, ponieważ mieszkanie nade mną stało puste po zmarłej córce - odkupiłam i te udziały od pozostałych współwłaścicieli - spadkobierców tejże).

Budynek wymaga gruntownego remontu - dach, elewacje, KOMINY, odwodnienie. I tu narodził się problem, ponieważ jak wspomniałam według KW współwłaścicielem jest jeszcze nieżyjący i to w udziale 2/7, gdyż jeden z synów nie uregulował stanu w KW, a  spadkobiercy (obecnie już wnuczka wraz ze swoim ojcem; zamieszkują to mieszkanie, nie będąc ujawnieni w KW). Nie ma więc chętnych do partycypowania w kosztach remontu. Jeżeli obecnie podzielimy koszty na 6 osób zamieszkujących budynek. a NAWET UJAWNIONYCH 5-, bo 6-TY NIE KWAPI SIĘ UJAWNIĆ SWOJEGO PRAWA W KW, ani uczestniczyć w kosztach remontu - a zamieszkuje. To ja osoba obca pokrywam koszty za udziały, które prawnie należą się pozostałym współwłaścicielom. NP. Obecnie jest nakaz PINB remontu kominów, chętnych - BRAK! Sąsiedzi nie rozumieją, że koszty należy podzielić proporcjonalnie do udziałów. a nie zamieszkujących - im tak wygodniej myśleć, bo wtedy ja pokrywam 2/6 jako że zajmuję 2 mieszkania, ale udziały w nieruchomości rozłożone są inaczej.

Moje pytanie dotyczy zagadnienia zasiedzenia i działu spadku

JEŻELI OBECNIE ZŁOŻYŁABYM WNIOSEK O STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU I DZIAŁ SPADKU, JA JAKO OSOBA OBCA (KTÓRA NABYŁA UDZIAŁY PO DZIECIACH SPADKODAWCY ORAZ OSOBACH OBCYCH, KTÓRE OD NICH NABYŁY) CZY MOGŁABYM BYĆ BRANA POD UWAGĘ JAKO OSOBA DO DZIAŁU SPADKU - NA ZASADZIE ZASIEDZENIA?

JEST TO DLA MNIE BARDZO ISTOTNE, PONIEWAŻ CHCĘ PRZEPROWADZIĆ REMONT, W ZNACZNYM STOPNIU NA MÓJ KOSZT TEGO BUDYNKU. gdyż NIE MA CHĘTNYCH DO PARTYCYPOWANIA W REMONCIE A BUDYNEK JEST W STANIE OPŁAKANYM.

Dążę do uregulowania tych spraw i chętnie nabyłabym nawet udziały, ale nie ma z kim o tym rozmawiać. Bo któż miałby mi odsprzedać udziały?

OBAWIAM SIĘ, ŻE JAK WYREMONTUJĘ BUDYNEK I ZROBIMY POSTĘPOWANIE SPADKOWE, LUB ZROBIĄ JE KIEDYŚ PRAWNUKI SPADKODAWCY (MA JESZCZE DWOJE DZIECI NIE ZAMIESZKUJĄCYCH W NIERUCHOMOŚCI, KTÓRE TEORETYCZNIE MAJĄ PRAWO DO SPADKU, LUB ICH DZIECI I WNUKI), TO BĘDĘ MUSIAŁA NP. DOPŁACIĆ IM ZA UDZIAŁY, KTÓRE JA WYREMONTUJĘ (PO ZNACZNIE WYŻSZEJ CENIE, NIŻ OBECNIE MA TO WARTOŚĆ).

CZY SĄD MOŻE PODZIELIĆ UDZIAŁY TYLKO NA TYCH, KTÓRZY MIESZKAJĄ I PŁACĄ PODATKI W TEJ NIERUCHOMOŚCI?

JAKA BĘDZIE MOJA ROLA WÓWCZAS JAKO OSOBY OBCEJ? DODAJĘ, ŻE NIKT NIE KWAPI SIĘ O UREGULOWANIE STANU PRAWNEGO, JEŻELI POSTĘPOWANIE BĘDZIE TO NA PEWNO TEŻ KOSZTY Z TYM ZWIĄZANE OBCIĄŻĄ MNIE.

PROSZĘ PILNIE O PORADĘ, PONIEWAŻ SĄ REMONTY, KTÓRE NALEŻY PRZEPROWADZIĆ NIEZWŁOCZNIE, A SPRAWY SPADKOWE MOGĄ TOCZYĆ SIĘ LATAMI.

Pytanie zaktualizowano 2012-11-19 13:37

*

nieruchomość to działka o pow.27oom2 zabudowana budynkiem mieszkalnym pietrowym ,który na trzy klatki schodowe w kazdej 2 mieszkania= 6mieszkań.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nika372

  Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372

  Jak przejąć spadek po tacie i babci?

  Witam,
  mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-08 13:00 przez konto usunięte

  Testament po babci

  Mamy testament z lat 1933. Jest napisane w nim, że ziemia z nieruchomością ma być podzielona na 6 osób - rodzeństwo. Wszyscy nie żyją oprócz mojej babci, która jest w Belgii w domu opieki w stanie złym i nic nie wie co się dzieje.
  Ja wnuczka chciałam to załatwiać, bo po linii dziedziczenia jest mój ...

 • 19821

  Dodano 2012-12-17 17:52 przez 19821

  Ile majątku mi się należy?

  Witam, moje pytanie dotyczy podziału majątku. Mianowicie moja mama zmarła, a tata ożenił się po raz drugi. Mam trzech braci. Pytanie:
  1. Jaka część mieszkania należy się każdemu z nas? (jest to dom wolnostojący)

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-06 23:26 przez konto usunięte

  Jak napisać wniosek do sądu o zniesienie współwłasności i dział spadku? Ile to kosztuje?

  Chciałabym podzielić spadek po ojcu i znieść współwłasność, jak to zrobić? Mój ojciec zmarł w 2003 r. Sąd po 1-wszej sprawie spadkowej postanowił iż: mama ma 1/2 i 1/4 zaś 4-ro dzieci po 3/16 spadku. Jest to gospodarstwo rolne o powierzchni 13,42 ha (na tej powierzchni są 2 domy mieszkalne i 1 gospo...

 • babcia12

  Dodano 2012-11-14 01:10 przez babcia12

  Jaki podatek zapłacę w US za spadek po mężu przez zasiedzenie?

  Po zmarłym mężu jest spadek 1/2 M2 i 1/2 jego domu. Spadkobiercy to ja i dwoje jego dzieci z pierwszego małżeństwa, dogadaliśmy się ze ONI biorą moją 1/3 polowe z tego domu, a ja mieszkanie. Moje GŁÓWNE pytanie, czy ONI zapłacą podatek w US tylko od tej części nabytego spadku należnego mnie, czy od ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiedzenie nieruchomości - kiedy jest możliwe?

  Zasiedzenie nieruchomości - kiedy jest możliwe?

  Zasiedzenie to bardzo specyficzny sposób nabycia własności nieruchomości. Prawdą jednak jest, że wcale nie występuje tak rzadko. Jak można zasiedzieć nieruchomość? Ile czasu musi upłynąć? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski ...

 • Zasiedzenie nieruchomości: jak wszcząć sprawę?

  Zasiedzenie nieruchomości: jak wszcząć sprawę?

  Aby formalnie stać się właścicielem zasiedzianej nieruchomości, należy przeprowadzić postępowanie sądowe. Bez postanowienia sądu nie będzie bowiem możliwe złożenie wniosku o zmianę właściciela w księdze wieczystej i dalszy obrót ...

 • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

  Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

  Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

 • Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku i darowiźnie

  Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku i darowiźnie

  Sprzedaż udziału mieszkaniu nabytego w drodze spadku po babci, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdy ma miejsce po ponad 5 latach od dnia jego nabycia po babci. Podatek trzeba natomiast zapłacić od sprzedaży udziału nabytego w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania