eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjneJakie dokumenty są potrzebne do zakupu domu na rynku wtórnym?


2012-12-23 10:41 autor: simek151

16 123 odsłon

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu domu na rynku wtórnym?

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu domu na rynku wtórnym? Właściciel posiada KW, w której brak wpisu w dziale BUDYNEK, jest jedynym właścicielem, brak jakichkolwiek obciążeń, hipotek, właściciel posiada AKT NOT, na prawo własności nieruchomości na tą KW oraz WYPIS Z REJESTRU GRUNTÓW i mapkę na której  naniesione są budynki. W Urzędzie Miasta jest zgłoszenie o pozwolenie na budowę, ale jest tyko tzw. odbiór z urzędu w 1978 r.

Czy w/w. dokumenty wystarczą do zakupu domu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-12-27 19:02 autor odpowiedzi: Kred.pl

    Witam,
    W zasadzie moim zdaniem najważniejsze dokumenty już Pan ma. Ja bym jeszcze spróbowal zdobyć potwierdzenie zgody na użytkowanie budynku, najlepiej gdyby było to "pozwolenie na użytkowanie". Bo co, jeżeli tan budynek faktycznie nie ma oficjalnego pozwolenia na użytkowanie?

    Zakładam - zgodnie z tym co Pan napisał - że nieruchomości nie jest obciążona hipoteką. Natomiast proszę jeszcze zwrócić uwagę na ewentualne służebności ujawnione w Księdze wieczystej - np. służebność przejazdu.
    Warto przeczytać poniższy artykuł odnośnie służebności:

    Co do braku ujawnionego budynku w KW - tak jest w większości Ksiąg Wieczystych dotyczących zabudowanych nieruchomości. Otóż w podrubryce 1.4.2. KW ujawnia się tylko budynki, które stanowią odrębne od gruntu nieruchomości (czyli np. jeżeli ktoś ma grunt w użytkowaniu wieczystym, a nie na prawach własności).

    Tak więc reasumując, w tym przypadku potrzebne będą następujące dokumenty: 

    1) Aktualny odpis z księgi wieczystej, 

    2) Aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków,

    3) Wyrys z mapki ewidencyjnej, 

    4) Pozwolenie na użytkowanie (lub zgłoszenie zakończenia budowy)

    Czasami dobrze jest również poprosić o  dokumenty dotyczące kosztów eksploatacji - ostatnie rachunki za prąd, wodę, gaz czy też decyzja urzędu gminy o wysokości podatku od nieruchomości. To na wypadek,  gdyby o takowych wydatkach planowano wspominać w akcie notarialnym.

    Pozdrawiam

    Portal

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • rabinka złoto

    Dodano 2012-11-15 21:38 przez rabinka złoto

    Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu

    Mam własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, mam akt notarialny i księgę wieczystą. Czy zasadne i dlaczego jest przekształcenie w odrębną własność? Jak to zrobić?

  • dutoset

    Dodano 2013-09-09 15:01 przez dutoset

    Kto może złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ksiąg wieczystych?

    Witam,
    Kto może złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ksiąg wieczystych?
    Dziękuję,
    Pozdrawiam

  • simek151

    Dodano 2012-12-02 18:47 przez simek151

    Czy można kupić dom od wdowca?

    Czy można kupić dom od wdowca (będącego jedynym właścicielem wg. KW), który nie miał dzieci? oraz czy siostra zmarłej żony i jej dzieci muszą wyrazić zgodę na sprzedaż?

  • krzysiu_misiu

    Dodano 2013-09-17 15:08 przez krzysiu_misiu

    Sprzedaż domu a podatek 19%

    Witam,
    moja sytuacja wygląda następująco: na początku 2011 sprzedałem mieszkanie i kwotę ze sprzedaży przeznaczyłem na zakup domu pod koniec 2011 r. nie płacąc podatku, gdyż przeznaczyłem pieniądze na zakup nieruchomości. Teraz znowu chciałbym sprzedać dom i zakupić mieszkanie i moje pytanie jest na...

  • skwarks021

    Dodano 2013-02-27 19:25 przez skwarks021

    Podatek od zakupu domu

    Witam!
    kupuję na kredyt domek do remontu za 100 000 zł. Jednocześnie sprzedaję mieszkanie za taką samą cenę, żeby mieć kasę na remont. Moje pytanie: czy muszę zapłacić podatek od wzbogacenia?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jaką podejmuje większość ludzi. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie, dom czy działkę, każdy taki krok wiąże się z dużymi kwotami pieniędzy oraz ...

Inflacja i wzrost stóp procentowych przyczyniły się do podwyżek również w przypadku lokali używanych, więc ich ceny nie są już tak atrakcyjne w stosunku do tych nowych, jak to bywało w przeszłości. Przed podjęciem decyzji o zakupie ...

Czasem w księdze wieczystej mieszkania widnieje osoba zmarła. Wyjaśniamy, czy zakup nieruchomości w takiej sytuacji jest bezpieczny.

Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej. Jak długo trzeba czekać na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania