eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zamiana mieszkania. Czy zapłacę podatek?


2013-06-05 09:25 autor: zabcia512

5 154 odsłon

Zamiana mieszkania. Czy zapłacę podatek?

Czy muszę zapłacić w US podatek dochodowy w przypadku gdy chcę zamienić z rodzicami mieszkania?

Rodzice - posiadają własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z księgą wieczystą ok. 15 lat. Mają mieszkanie większe, wartość ok. 190 000 zł.

Ja - posiadam własnościowe prawo do lokali mieszkalnego z księgą wieczystą lecz mieszkanie zakupiłam w 2010 roku (3 lata) za kwotę 145 000 zł.

Chcemy dokonać zamiany, czy jest to możliwe? Czy istnieje zwolnienie z zapłaty podatku? A jeśli nie, to ile musiałabym zapłacić?

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-05 12:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W przypadku zamiany ustawodawca nakazuje traktować tę czynność, jakby każda ze stron sprzedała swoją nieruchomość. U rodziców podatek nie wystąpi. Co się z kolei tyczy Pani, jeżeli jak Pani podkreśla, mieszkanie rodziców jest większa, a co za tym idzie, zapewne też i droższe, będzie można skorzystać ze zwolnienia w postaci ulgi mieszkaniowej. Rozumiem, że zamiana nastąpi z dopłatą z Pani strony.

  Co do podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawą opodatkowania przy umowie zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu - jest  różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sowa1

  Dodano 2013-02-27 12:39 przez sowa1

  Umowa o wykonaniu tłumaczenia. Gdzie zapłacić podatek?

  Mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii, dlatego tam odprowadzam podatki. Chcę podpisać umowę z polską firmą o wykonaniu tłumaczenia.
  Gdzie będę musiał zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

 • Mich989

  Dodano 2015-02-03 16:47 przez Mich989

  Sprzedaż nieruchomości a podatek

  Witam,w 2010 r. przejąłem z siostrą po 1/3 części praw użytkowania wieczystego nieruchomości. Wcześniej byliśmy posiadaczami praw użytkowania tej nieruchomości po 1/6 części. W 2014 r. dokonaliśmy przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona ...

 • wiesiek

  Dodano 2014-05-21 23:45 przez wiesiek

  Kupno domu i sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat. Co z ulgą?

  Witam,
  w 2012 otrzymałem w darowiźnie mieszkanie, teraz je sprzedaję i kupuję nowe. Problem jest taki, że w pierwszej kolejności podpisałem akt notarialny kupna większego mieszkania (w akcie notarialnym kupna nowego mieszkania jest informacja, że płatność nastąpi w czerwcu), a dopiero sprzedaży star...

 • i.n

  Dodano 2014-02-20 11:02 przez i.n

  Podatek od spadku otrzymanego od cioci

  Ciocia po swojej śmierci w 2013 r. zostawiła mi połowę domu w testamencie, a połowa domu należy do syna. Czy muszę płacić podatek od wzbogacenia? Należę do rodziny - a mianowicie jestem ze strony męża od cioci (czyli mojego ojca brat ożenił się z ciocią).

 • Mefisto26

  Dodano 2014-02-17 21:27 przez Mefisto26

  Brak zmiany właściciela w decyzji w sprawie wymiaru podatku

  Witam,
  od 8 lat moja mama nie żyje, ojciec cały czas płacił podatek. Spojrzałem na decyzje w sprawie ustalenia wymiaru podatku, a tu okazuje się, że na decyzji jest nadal moja mama, a nie ja.
  Sądownie przyznano mi i ojcu spadek w wysokości po 1/2 wysokości spadku mojej mamy. Wychodzi na to, że mam 1...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania