eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Komornik zabiera większą kwotę jaka jest w nakazie. Czy ma do tego prawo?


2017-02-03 18:03 autor: Jarecki363

2 396 odsłon

Komornik zabiera większą kwotę jaka jest w nakazie. Czy ma do tego prawo?

Witam,

mam zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego. I w tym piśmie jest napisane, że może zabrać komornik "nie więcej jednak niż 50% wynagrodzenia lub wierzytelności miesięcznie, przy czym kwota 1850 zł miesięcznie jest wolna od potrąceń".

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej, czyli nie mam umowy na zlecenie i komornik z tego co wiem może miesięcznie wziąć z konta 50% wynagrodzenia, a niestety pobrał większą kwotę. Przedwczoraj dostałem wynagrodzenie, tj. 3198 zł, komornik zostawił mi na koncie 1200 zł, po dokonaniu opłat zostawiłem na koncie 500 zł i dzisiaj zabrał mi komornik z rachunku tą kwotę.

Dzwoniłem do biura komornika i powiedziano mi, że muszę złożyć wniosek u wierzyciela o zmniejszenie kosztów miesięcznych czy coś takiego. Czy komornik może tak robić i gdzie z tym mam pójść?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-04 08:25 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Zajęcie rachunku odbywa się niezależnie od zajęcia wynagrodzenia i korzysta z innych ograniczeń. Dzieje się tak dlatego,że środki z wynagrodzenia wpływające na rachunek przestają być traktowane jako wynagrodzenie, a zaczynają być po prostu "środkami na rachunku". W każdym miesiącu może Pan wykorzystać kwotę wolną na rachunku, wynoszącą 75% minimalnego wynagrodzenia. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się zmiana rachunku, na który wpływa wynagrodzenie. 

  adam-sroga@wp.pl

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-04-10 09:19 przez konto usunięte

  Co wolno komornikowi?

  Witam,mam kilka egzekucji komorniczych, jednna jest na pensji. Czy inny komornik może mi zająć telewizor, pralkę, lodówkę?

 • asdfg13579

  Dodano 2015-01-13 10:08 przez asdfg13579

  Zajęcie komornicze wynagrodzenia zajęcie konta przez tego samego komornika

  Witam,od ponad roku mam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu. Miesięcznie na konto komornika wpływa połowa mojej wypłaty, dodatkowo ten sam komornik zajął moje konto bankowe - kwota wolna od zajęć została wykorzystana, tym samym zostałem pozbawiony jakichkolwiek środków na życie. Czy jest to zgodne z...

 • Blackada

  Dodano 2016-08-10 13:00 przez Blackada

  Zajęcie konta przez komornika

  Witam,moje konto bankowe zostało zajęte przez komornika. Niestety przez własną głupotę i nieznajomość przepisów wykorzystałam już limit kwoty wolnej od zajęcia i od teraz wszystkie moje wpływy będą blokowane. Zostałam tak naprawdę bez środków do życia. Udałam się z tym problemem do komornika i tam j...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-09 21:39 przez konto usunięte

  Ciąża, zwolnienie chorobowe i zajęcie komornicze

  Witam,
  jestem w ciąży zagrożonej, więc przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przed ukończeniem przeze mnie 18 lat rodzice zadłużyli mieszkanie, natomiast ja od ukończenia 18 lat już tam nie przebywam.
  Niestety wychodzi na to, że nadal byłam zgłoszona jako osoba przebywająca. Chodzi mi o to, czy będąc w...

 • kamilakamila1

  Dodano 2018-02-09 18:23 przez kamilakamila1

  Zadłużenie mieszkania a komornik

  Witam,mam pytanie odnośnie takiej sytuacji. Matka mieszka wraz z córką w mieszkaniu najmowanym i ma małe zadłużenie. Matka i córka mają te same imiona i nazwiska oraz pracują w jednej firmie. Najemcą mieszkania jest matka, natomiast córka jest zameldowana. Komornik zajął konto córce. Czy jest to doz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania