eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Śmierć ojczyma. Czy mają prawo wyrzucić nas z domu po nim?


2016-04-01 10:16 autor: lenkaaa

2 550 odsłon

Śmierć ojczyma. Czy mają prawo wyrzucić nas z domu po nim?

Witam,

mama została wdową po naszym ojczymie. Mieszkamy od 27 lat w domu rodzinnym ojczyma. Jest to dom jednorodzinny. Po śmierci matki ojczyma nie został ten dom na nikogo z jego rodziny przepisany, ani na niego, ani na jego siostry i braci.

Chciałam się zapytać, czy my mamy jakieś prawa do tego domu? Czy mamy czekać aż przyjdą i nas wyrzucą? Czy rodzina ojczyma ma prawo nas stąd wyrzucić? Ja mam dwójkę dzieci, a obok mieszka siostra z trójką dzieci w tym samym domu.

Pilnie proszę o odpowiedź, bo nie wiemy co z nami będzie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-01 11:02 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

    Najpierw musicie Państwo przeprowadzić postępowanie spadkowe po matce ojczyma. Jeśli nie było testamentu część nieruchomości przeszłaby na własność ojczyma, a po jego śmierci przypadająca na niego część w tej nieruchomości przeszłaby dalej na jego spadkobierców, w tym na Pani mamę, jako jego żonę. W takiej sytuacji jeśli mama wyraża zgodę na zajmowanie nieruchomości, możecie tam zostać. Musicie Państwo tylko dopełnić formalności.

    Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-04-01 14:09 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Odpowiedź Pani Mecenas Mikuckiej jest prawidłowa. Warto jednak rozważyć również zasiedzenie - w takim przypadku mama dostałaby całość domu (czyli oprócz udziałów, które jej przypadną w wyniku postępowania spadkowego, dostałaby również udziały przypadające na rodzeństwo ojca). By sąd mógł stwierdzić  zasiedzenie, musiałoby upłynąć 30 lat od momentu, kiedy ojczym, lub matka zajmowali sie wszystkimi sprawami tego domu, jak właściciele. Matka mogłaby doliczyć do okresu swojego posiadania okres posiadania tego domu przez ojca przed zawarciem małżeństwa. Czyli np. ojcice mieszkał tam 3 lata i zajmował się domem, a przez następne 27 lat zajmował się tym domem wspólnie z matką, a obecnie domem zajmuje się matka. Jeśli łącznie byłoby to 30 lat, to spokojnie możecie wnosić o stwierdzenie zasiedzenia przez matkę. Jeśli jednak minęło jedynie 27 lat od kiedy ojczym, lub matka zajmowali sie tym domem, wówczas musicie nie dać sie wyrzucić przez najbliższe 3 lata i po upływnie tych 3 - ech lat nastąpi zasiedzenie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • luip27

    Dodano 2016-03-11 20:01 przez luip27

    Budowa wspólnego domu na działce męża

    Już po ślubie mąż za pieniądze otrzymane w formie darowizny od swojej matki (darowizna tylko dla męża) kupił działkę. Teraz, minęło 5,5 roku, chcemy budować na niej dom. W tym momencie mąż widnieje jako inwestor. Sprawa jest na etapie pozwolenia o budowę. Chciałam zapytać, jak wygląda sprawa własnoś...

  • rosiczka2

    Dodano 2015-07-03 11:18 przez rosiczka2

    Brak testamentu i rozpisania majątku a podział spadku

    Witam, Jak będzie przeprowadzony dział spadku, jeżeli osoba zmarła nie zostawiając testamentu i nie rozpisała swojego majątku (zabudowania i ziemia)?
    Spadkobiercami są dzieci. Dzieci ustaliły między sobą podział tego majątku i są zgodne. Jest jedna działka, która ma być podzielona między trzech spad...

  • pamela

    Dodano 2015-01-17 11:13 przez pamela

    Darowizna a zajęcie mieszkania

    Witam,ojczym mojej matki, który nie brał udziału w wychowaniu mojej mamy w testamencie podał mamę jako jedyną osobę dziedziczącą. Stan zdrowia "dziadka" pogorszył się znacznie i będzie musiał trafić do całodobowego ośrodka zdrowotnego (dom opieki). Teraz znajduje się w szpitalu, z którego bezpośredn...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-04-06 12:29 przez konto usunięte

    Śmierć matki a prawo do zachowku. Jak to załatwić?

    Jestem jedynym spadkobiercą ustawowym po zmarłej mamie, mama napisała testament, że po jej śmierci wszystko przepisuje na męża (mąż mamy nie jest moim ojcem) pomijając mnie. Mąż mamy założył sprawę i wyrokiem sądu wszystko zostało przepisane na niego. Od razu napisał swój testament, potwierdził go u...

  • Paweł E.

    Dodano 2013-11-28 11:58 przez Paweł E.

    Spadkobiercy ustawowi we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu

    Zostałem spadkobiercą wskazanym w testamencie. Moje pytanie dotyczy kogo w mojej sytuacji powinienem wskazać jako spadkobierców ustawowych? W testamencie jestem wskazany tylko ja, jako wyłączny spadkobierca.
    Testament jest po moim dziadku, który nie jest moim "biologicznym dziadkiem". Moja babcia, a...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania