eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Rozwód i długi siostry. Czy komornik ma prawo do majątku rodzinnego?


2016-03-10 09:37 autor: sadi

4 057 odsłon

Rozwód i długi siostry. Czy komornik ma prawo do majątku rodzinnego?

Moja siostra wzięła kredyt na 30 lat, wybudowała dom dobrała 13 kredytów drobnych, m.in. chwilówki, prowidenty i inne... Teraz rozwodzi się z mężem. Prawdopodobnie dojdzie do tego, że przyjdzie mieszkać do domu rodzinnego do mamy, tam jest od zawsze zameldowana.

Czy komornik może zabrać mamie dom? Mama choruje i źle się czuje. Czy to wszystko komornik może zarekwirować na poczet tego co nabrała? Jest uzależniono od brania kredytów. Ja mieszkam w innej miejscowości.

Pytanie zaktualizowano 2016-03-10 09:43

Dodam że dom został zapisany mamie wraz  z gospodarstwem jak miała 17 lat , w 92 roku mama się uwłaszczyła -była wtedy już mężatką. czyli akt własności na nią tylko jest.tata zmarł 14 lat temu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-10 11:24 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Jeżeli dom jest własnością mamy to komornik nie może go zlicytować. Problem może pojawić się, jeśli chodzi o ruchomości. Najlepiej by było jakby mama miała jakieś dokumenty potwierdzające, że ruchomości znajdujące się w domu są jej własnością. Komornik może zająć tylko to, co należy do siostry.

  sadi skomentował/a odpowiedź 2016-03-10 12:25

  Bardzo dziękuję za udzieloną odpowiedź. W obecnej sytuacji wiem że siostry mąż ma 3 komorników na wypłacie,problemy się powiększają z każdym dniem ,nie ma dobrej woli spłaty-siostra nie otwiera drzwi nikomu z uwagi że to może być komornik .Nie wyraża woli spłaty innych kredytów. Czy może dojść do tego że np. za 30 lat ja będę musiała jej długi spłacać, czytałam że za długi rodzeństwa też można odpowiadać.W spadku będzie dom rodzinny na którym komornicy nie zastaną zaspokojeni,co wtedy.. Boję się że to może być prawda.Jestem mężatką od 19 lat ,mam 3 dzieci. Bardzo proszę o radę,

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-26 13:05 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  W sytuacji uzależnienia od brania kredytów dodatkowo proponuję rozważyć ubezwłasnowolnienie siostry - dla jej dobra. Należy zwrócić uwagę, że w razie śmierci mamy siostra otrzyma jedynie udział własności domu. Jeśli przyjmiecie spadek po siostrze z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadacie za długi siostry do wysokości jej udziałów w domu.
  W celu uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe udziałami domu, które odziedziczy po mamie siostra, można rozważyć wydziedziczenie siostry;  wtedy w skład spadku po siostrze wejdą tylko długi, a więc spadek po siostrze będzie opłacało się odrzucić, a w konsekwencji nie odpowiadać za długi siostry. 
  Mama może również przed śmiercią zawrzeć z Panem umowę o dożywocie. W takiej sytuacji wówczas właścicielem domu będzie Pan - w zamian za opiekę nad mamą -  wtedy komornik nie będzie mógł zając tego domu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nonkaa

  Dodano 2014-11-24 17:00 przez nonkaa

  Czy komornik może mi wejść do mieszania skoro to nie ja jestem dłużnikiem?

  Witam,czy komornik może mi wejść do mieszania w sytuacji, gdy nie jestem dłużnikiem i wszystko jest moje, a osoba która jest dłużnikiem nie mieszka u mnie i jest wymeldowana?Czytałam, iż zdania są podzielone. Dodam, że listy nadal mi ślą na mój adres choć ta osoba dobrych kilka lat nie miesza u mnie...

 • monia71-38

  Dodano 2014-04-16 12:37 przez monia71-38

  Ile zabierze komornik?

  Witam,
  mój partner ma zasądzone alimenty w kwocie 300 zł, ma też inne zadłużenia objęte komornikiem. Jest zatrudniony na pełny etat i zarabia najniższą krajową.
  Wiem, że z najniższej krajowej komornik nie może ściągnąć nic poza alimentami. Moje pytanie: ile może zabrać komornik te 300 zł czy 60%?

 • gaba510

  Dodano 2013-11-05 11:30 przez gaba510

  Czy komornikowi wystarczy zajęcie emerytury czy może zabrać dom?

  Witam,
  moja mama niedługo będzie miała komornika za niespłacone pożyczki. Ma bardzo niską emeryturą (głównie to pożyczki pozabankowe). Pewnie komornik już niedługo wejdzie na jej emeryturę. Mam pytanie: mama ma dom. Czy komornik może zająć jej dom? Czy będzie pobierał długi tylko z emerytury?
  To sta...

 • Drzewko1818

  Dodano 2021-05-10 20:31 przez Drzewko1818

  Dług siostry a zajęcie nie swoich rzeczy przez komornika.

  Witam. Moja siostra posiada komornika, jest zameldowana tam gdzie ja i ojciec (Mieszkanie należy do Miasta). Czy komornik ma prawa zająć moje rzeczy?  np.: sprzęt wędkarski , głośniki (stare marki tonsil), lodówkę, itd.!
  Część papierów czy tam rachunków za sprzęt mam, ale nie wszystkie, niektóre spr...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-09 21:39 przez konto usunięte

  Ciąża, zwolnienie chorobowe i zajęcie komornicze

  Witam,
  jestem w ciąży zagrożonej, więc przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przed ukończeniem przeze mnie 18 lat rodzice zadłużyli mieszkanie, natomiast ja od ukończenia 18 lat już tam nie przebywam.
  Niestety wychodzi na to, że nadal byłam zgłoszona jako osoba przebywająca. Chodzi mi o to, czy będąc w...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania