eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Brak testamentu i rozpisania majątku a podział spadku


2015-07-03 11:18 autor: rosiczka2

4 135 odsłon

Brak testamentu i rozpisania majątku a podział spadku

Witam,
Jak będzie przeprowadzony dział spadku, jeżeli osoba zmarła nie zostawiając testamentu i nie rozpisała swojego majątku (zabudowania i ziemia)?

Spadkobiercami są dzieci. Dzieci ustaliły między sobą podział tego majątku i są zgodne. Jest jedna działka, która ma być podzielona między trzech spadkobierców, ale droga przebiegająca z jej jednej strony nie ma odpowiednich wymiarów (2.50mb), zaś z drugiej strony przebiega działka, która w 2008 r. w PZP została ujęta pod drogę dojazdową, ale jeszcze nie została wykupiona przez gminę, mimo chęci sprzedaży przez właściciela działki.

Czy da się przeprowadzić taki podział i czy będzie kosztowny?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-05 14:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pytanie w stylu nierozgarniętej farbowanej blondynki ( bez urazy). Wszystko mozna załatwić i przeprowadzic ( mówię o legalnym załatwieniu sprawy- żeby nie było:) , a jakię będą koszty powinna Pani zapytać w Urzędzie- Gminy lub Miasta. Sa jeszcze koszty po stronie notariusza, ale to chyba jest jasne dla Pani.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jozek85

  Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

  Jak odzyskać 1/6 spadku?

  Witam,
  Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

 • koperek82

  Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

  Kto i ile dziedziczy?

  Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
  Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

 • martaswo

  Dodano 2022-10-20 12:03 przez martaswo

  podział spadku

  Chciałabym podzielić spadek ale nie wiem od czego zacząć. 
  Zmarli teściowie pozostawili po sobie dom (nie napisali testamentu). Mieli dwóch synów. Każdy z nich ma żonę i dzieci. Jeden z tych synów zmarł. Jak najlepiej zacząć sprawę spadkową. Czy będzie potrzebna wycena nieruchomości?
  Ja jako wdowa m...

 • nika372

  Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372

  Jak przejąć spadek po tacie i babci?

  Witam,
  mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?

 • Barbaratra

  Dodano 2020-07-08 17:33 przez Barbaratra

  Dziedziczenie ustawowe

  Witam.   Mam pytanie odnośnie dziedziczenia ustawowego w 2020 r. A dokładniej: spadkodawca umiera w  styczniu 2020 roku. Ja jako spadkobierca nie dokonuję związku z tym nic w przeciągu pół roku. Co się wtedy dzieje? Jak wygląda takie dziedziczenie? Gdzie sprawdzić, czy przepis jest aktualny żeby być...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Dziedziczenie: istotne zmiany

  Dziedziczenie: istotne zmiany

  Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

 • Zmiany w prawie spadkowym

  Zmiany w prawie spadkowym

  W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...

 • Dziedziczenie: sporządzenie testamentu

  Dziedziczenie: sporządzenie testamentu

  Jeśli naszym zamierzeniem jest, aby spadek albo poszczególne rzeczy należące do majątku spadkodawcy trafiły po jego śmierci do konkretnej osoby, należy o tym pomyśleć jeszcze za życia.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania