eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Skarga pauliańska a darowizna darowizny


2015-02-14 18:40 autor: konto usunięte

2 833 odsłon

Skarga pauliańska a darowizna darowizny

Witam,

prawie dwa lata temu otrzymałem od ojca darowiznę w postaci połowy mieszkania. Okazuje się teraz, że ojciec miał i dalej ma długi.

Prawdopodobnie dopanie mnie skarga pauliańska, ale czy gdybym darował moją połowę teraz mamie bez dochodu dla mnie, to czy kiedy wierzyciele będą chcieli zastosować skargę pauliańską przejdzie ona automatycznie na moja mamę, czy dalej ja będę winien wierzycielom ojca?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2015-02-15 13:49 przez konto usunięte

    Darowizna a długi ojca

    Witam, mam kolejne już pytanie o darowiznę. Ojciec darował mi pół swojego mieszkania, 1,5 roku temu. W chwili dokonania darowizny ojciec miał pracę. Czy można to uznać, że był wypłacalny?Art. 529 - jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzy...

  • karolinaaa46

    Dodano 2016-08-03 11:59 przez karolinaaa46

    Czy muszę być zameldowana w darowanym mieszkaniu? Czy mam prawo darować podarowane mieszkaniu ojcu?

    W marcu ubiegłego roku (2015), babcia podarowała mi mieszkanie. Oczywiście zostałam zwolniona z płatności podatku od tej nieruchomości.W przyszłym roku wychodzę za mąż, a od 5 lat mieszkam ponad 300 km od owej nieruchomości, której jestem właścicielką. W związku z tym, po ślubie, chciałabym zmienić ...

  • marlexxxxxx

    Dodano 2015-01-21 14:38 przez marlexxxxxx

    Długi ojca alkoholika. Jak uniknąć ich spłacania?

    Witam,ojciec jest alkoholikiem, nabrał pożyczek chwilówek. Nie spłaca ich, bo nie pracuje. Co mamy zrobić żeby mama nie musiała tego spłacać za niego, ani my - dzieci. Obecnie mamy już swoje rodziny. Mama tylko pracuje, mieszkanie ona na siebie wynajmuje.Czy komornik może przyjść i wziąć sobie coś j...

  • pamela

    Dodano 2015-01-17 11:13 przez pamela

    Darowizna a zajęcie mieszkania

    Witam,ojczym mojej matki, który nie brał udziału w wychowaniu mojej mamy w testamencie podał mamę jako jedyną osobę dziedziczącą. Stan zdrowia "dziadka" pogorszył się znacznie i będzie musiał trafić do całodobowego ośrodka zdrowotnego (dom opieki). Teraz znajduje się w szpitalu, z którego bezpośredn...

  • bezpieka

    Dodano 2015-05-20 14:36 przez bezpieka

    Kto powinien płacić za służebność mieszkania?

    Mój tato przekazał mi w darowiźnie mieszkanie. Jednak została ustanowiona służebność, tato może korzystać z części mieszkania. W umowie która została spisana podane są opłaty za służebność. Kto powinien je płacić i komu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda żony syna na dokonanie przez niego darowizny części nieruchomości na rzecz jego matki jest neutralna podatkowo. Udzielając takiej zgody żona syna nie staje się bowiem stroną ...

  • Mieszkanie od brata zwolnione z podatku od spadków i darowizn

    Mieszkanie od brata zwolnione z podatku od spadków i darowizn

    Gdy darowizna mieszkania będzie dokonana tylko przez brata podatnika (żona brata nie będzie stroną darującą) na rzecz zainteresowanego z majątku wspólnego brata i jego żony, za zgodą żony, to darowizna ta będzie zwolniona od ...

  • Jak darować mieszkanie w rodzinie bez podatku?

    Jak darować mieszkanie w rodzinie bez podatku?

    Gdy darowizna własności mieszkania będzie dokonana tylko przez siostrę obdarowanego, z majątku wspólnego siostry i jej męża, za zgodą jej męża, to - będzie ona korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn - uznał Dyrektor ...

  • Podatek od spadku: ulga mieszkaniowa a tymczasowe zameldowanie

    Podatek od spadku: ulga mieszkaniowa a tymczasowe zameldowanie

    Warunkiem zachowania przyznanej ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn jest m.in. faktyczne zamieszkiwanie i zameldowanie na pobyt stały w nabytym lokalu. Czasowe zameldowanie w innej nieruchomości nie pozbawia prawa do ulgi - uznał ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania