eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy mogę odrzucić spadek po 4,5 latach od śmierci spadkodawcy?


2015-02-12 14:00 autor: agrasta

22 251 odsłon

Czy mogę odrzucić spadek po 4,5 latach od śmierci spadkodawcy?

Dzień dobry,

moja babcia zmarła w grudniu 2010 roku. Tydzień temu dostałam pismo z sądu o wstawienie się na rozprawę o nabycie spadku po zmarłej babci (mamy nieżyjącego mojego taty). Wnioskodawcą jest MOPS, ponieważ babcia w październiku 2009 roku miała zapłacić im dług wynikający z niesłusznego pobierania dotacji na mieszkanie. Babcia długu nie zapłaciła i przeszedł on na żyjącego syna i wnuki.

Moje pytania brzmią następująco:

1. Czy można zrzec się spadku po babci po 4,5 roku od jej zgonu, jeśli dopiero teraz dostałam pismo?

2. Jeśli mogę odrzucić spadek, to muszę to zrobić przed planowaną sprawą z MOPS-em, czy jednak mogę dopiero na tej sprawie złożyć odpowiednie pismo i odrzucić spadek ?

3. Czy sprawa o odrzucenie spadku po zmarłym musi odbyć się w miejscowości, w której zameldowana była osoba w dniu śmierci? Czy mogę wniosek złożyć u siebie w mieście?

4. Spadek, który odrzucę przejdzie na mojego syna, czy mogę jednocześnie na jednej rozprawie odrzucić go aby nie przeszedł na syna?

5. MOPS również powołuje nas do zapłaty za sprawę, w której jest wnioskodawcą. Czy mogę odmówić tej zapłaty?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-12 15:24 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

  Zasadniczo takim momentem będzie data, w której spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy; w przypadku spadkobierców powołanych w dalszej kolejności, bieg terminu rozpoczyna się w dniu , w którym dowiedział się , że spadkobierca go wyprzedzający utracił tytuł powołania do dziedziczenia. Nie jest istotna świadomość tego , że termin zaczął bieg, lecz świadomość okoliczności uzasadniających powołanie do spadku.

  Brak oświadczenia jest równoznaczny z prostym przyjęciem spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadku), chyba że co najmniej jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe) - uważa się wówczas, że spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie oświadczenia przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

  W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność za długi spadku ograniczona jest do wartości spadku - odpowiada się tylko z majątku spadkowego. Natomiast proste przyjęcie spadku oznacza, że odpowiada się za te długi także ze swojego majątku.

  agrasta skomentował/a odpowiedź 2015-02-13 12:37

  Czyli w moim przypadku powołanie nastąpiło z chwilą śmierci babci a nie z chwilą wezwania na rozprawę sądową i nic już nie mogę zrobić ?

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-13 15:13 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Wezwanie na rozprawę nie ma tu nic do rzeczy. W pierwszym rzędzie powołana(-y) do spadku był(a) córka lub syn babci (czyli Pani matka albo ojciec). Jeśli żyje , to Pani jako wnuczka nie jest powołana do dziedziczenia. Jeśli nie - wówczas z chwilą śmierci babci dowiedziała się Pani prawnie o tytule powołania.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

 • Prawo spadkowe: jakie ułatwienia dla spadkobierców?

  Prawo spadkowe: jakie ułatwienia dla spadkobierców?

  Nowelizacja prawa spadkowego zakłada wiele udogodnień dla spadkobierców, którzy dzięki zmianom mają być lepiej chronieni w sytuacji, gdy w spadku odziedziczą długi. Sytuacja daje jednak duże pole do nadużyć, którym przeciwdziałać musi ...

 • Nabycie spadku: a co z długami?

  Nabycie spadku: a co z długami?

  W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby ...

 • Dziedziczenie spadku a długi spadkowe

  Dziedziczenie spadku a długi spadkowe

  Sytuacja spadkobiercy powołanego do spadku zależy od tego, jakie oświadczenie w stosunku do spadku złoży dany spadkobierca. Spadkobierca ma trzy możliwości: może spadek przyjąć w całości, może spadek odrzucić, a także może przyjąć ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania