eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy muszę być zameldowana w darowanym mieszkaniu? Czy mam prawo darować podarowane mieszkaniu ojcu?


2016-08-03 11:59 autor: karolinaaa46

9 668 odsłon

Czy muszę być zameldowana w darowanym mieszkaniu? Czy mam prawo darować podarowane mieszkaniu ojcu?

W marcu ubiegłego roku (2015), babcia podarowała mi mieszkanie. Oczywiście zostałam zwolniona z płatności podatku od tej nieruchomości.

W przyszłym roku wychodzę za mąż, a od 5 lat mieszkam ponad 300 km od owej nieruchomości, której jestem właścicielką.

W związku z tym, po ślubie, chciałabym zmienić adres zameldowania na adres zameldowania przyszłych teściów.

1. Czy obowiązek stałego meldunku w mieszkaniu, od którego uzyskało się ulgę podatkową jest prawdą? Jeśli zmienię adres zameldowania, zapłacę podatek?

2. Czy teraz ja mogę darować mojemu OJCU mieszkanie beż jakichkolwiek konsekwencji? Czy mogę zrobić akt darowizny przed upływem 5 lat bez konsekwencji finansowych?

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ przeczytałam już milion informacji, a wciąż wszystkie porady są niezrozumiałe i wzajemnie się wykluczające.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-03 13:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeżeli nabyła Pani nieruchomość w darowiźnie od babci i korzysta Pani ze zwolnienia na podstawie art. 4a ust 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, niech Pani sprawdzi, w akcie notarialnym umowy darowizny, na końcu jest informacja jakie opłaty pobrał notariusz i na podstawie zwolnienia z jakiego artykułu notariusz nie pobrał podatku.

  Tak więc, jeżeli korzystała Pani ze zwolnienia na podstawie art. 4a ust 1, to może Pani się wymeldować i podarować mieszkanie Ojcu, co także będzie korzystało ze zwolnienia na podstawie art. 4a.

  Jeżeli korzystałaby Pani z ulgi na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn musiałaby Pani zamieszkiwać będąc zameldowana na pobyt stały w nabytym mieszkaniu i nie dokonywać jego zbycia przez okres 5 lat.

  karolinaaa46 skomentował/a odpowiedź 2016-08-03 13:45

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeśli byłoby tak, że prawdziwa okazałaby się druga opcja, to w ogóle nie mogę darować go ojcu? Gdybym tak zrobiła, co jakie byłyby tego konsekwencje? Tak samo, jakie byłyby konsekwencje zmiany adresu zameldowania? Mogę coś zrobić, chcąc bezwzględnie zmienić adres zameldowania?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-03 16:10 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Niech Pani sprawdzi tą umowę darowizny. Przepis art. 4a jest przepisem lex specialis w stosunku do art. 16 wprowadzającego ulgę mieszkaniową. Oznacza to, że w przypadku gdy podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego tzn art. 4a, korzystanie z ulgi mieszkaniowej z art. 16 jest bezprzedmiotowe. Jest bardzo mało prawdopodobne, że korzysta Pani ze zwolnienia z art. 16. Napisałam o tym tylko dlatego, że ktoś udzielił Pani takiej informacji, więc może istnieje jakiś powód, którego nie znam, że nie korzystała Pani z tej najbardziej oczywistej ulgi, czyli art. 4a. Jeżeli byłby to art. 16 to jeżeli zbycie byłoby uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży przeznaczone na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego to nie traciłaby Pani prawa do ulgi, ale kiedy zmiana miejsca zamieszkania jest koniecznością i co z nieodpłatnym zbyciem, to nie wynika wprost z przepisów, trzeba przeanalizować interpretacje organów i linię orzeczniczą sądów.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Weronika199507

  Dodano 2018-02-19 05:37 przez Weronika199507

  Wynajem mieszkania z darowizny

  Rok temu otrzymałam od dziadków w darowiźnie mieszkanie. Wszystko było załatwione u notariusza. Nie stać mnie na mieszkanie tam i chciałabym wynająć je i wynajem zgłosić do urzędu.Czy nadal będę zwolniona z ulgi płacenia podatku, jako że otrzymałam mieszkanie od najbliższej rodziny? Jestem tam zamel...

 • Ignorant

  Dodano 2016-10-25 20:16 przez Ignorant

  Jak wysoki podatek zapłacę od darowanego mieszkania?

  Witam,rodzice mają mi darować mieszkanie - jaki podatek zapłacę?Pozdrawiam

 • umyszka

  Dodano 2016-02-23 21:01 przez umyszka

  Zameldowanie a Urząd Skarbowy

  Witam,mam takie pytanie, czy jeśli w ubiegłym roku zmieniłam stały adres zameldowania ale w pracy tego nie zgłosiłam i pracodawca nadal rozlicza mnie w starym urzędzie skarbowym,  to czy mogę zeznanie roczne wysłać do innego urzędu?A drugie moje pytanie, czy wystarczy ten fakt zgłosić u pracodawcy, ...

 • werkaJ

  Dodano 2016-01-29 10:12 przez werkaJ

  Różne adresy urzędów skarbowych

  Witam, mam problem ponieważ zameldowana jestem w województwie łódzkim, a mieszkam w małopolskim. Mój obecny pracodawca stwierdził, że lepiej jakbym się przepisała do urzędu małopolskiego i tak niby zrobiłam. Teraz u niego na nowej umowie okazało się, że jednak zapisana jestem dalej pod ten urząd łód...

 • Bartek2016

  Dodano 2016-01-17 11:19 przez Bartek2016

  Sprzedaż mieszkania z darowizny, spłata kredytu i podatek

  Witam,
  zamierzam sprzedać mieszkanie, którego właścicielem jestem od lutego 2012 roku. Mieszkanie nabyłem w następujący sposób: 1/2 otrzymałem w darowiźnie od mojej mamy, a drugą połowę musiałem spłacić mojemu wujkowi (bratu mamy). W tym celu wziąłem kredyt hipoteczny na kwotę 90 tys zł. Mieszkanie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania