eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po latach


2015-02-13 23:36 autor: Ignacy2010

2 864 odsłon

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po latach

Witam,

chcąc uregulować stare sprawy spadkowe i złożyłam w 2014 roku wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mojej babci, która zmarła w 2002 r.

Postępowanie dotyczy nieruchomości i 2 ha ziemi. Postępowanie spadkowe po dziadku odbyło się w 1996 roku, w którym dziedziczyli babcia, mój ojciec (zmarł w 2003) i jego siostra.

Wnioskowałam o nabycie spadku na podstawie ustawy - przez te wszystkie lata nikt nigdy nie wspominał o testamencie pozostawionym przez babcię - wnioskowałam o przyjęcie spadku po babci a wraz z mamą po ojcu.

Na rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku ciotka próbowała dołączyć pismo, które nazwała "pismem procesowym", w którym wnosiła o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.

W uzasadnieniu tego pisma stwierdza, że w 2001 roku w Kancelarii Notarialnej babcia pozostawiła testament w formie aktu notarialnego, mocą którego cały swój majątek zapisała ciotce. Ciotka dołącza do swojego pisma załącznik: - wniosek o dziedziczenie testamentowe z lutego 2015 r.

Do jej pisma procesowego został również dołączony sporządzony przez nią wniosek o:

1. Stwierdzenie nabycia spadku, w którym ponownie stwierdza, że na mocy testamentu po babci dziedziczy tylko ciotka. (W domyśle mój ojciec po babci nic nie dziedziczy).

2. Wnioskuje o otwarcie testamentu (który do tej pory nie został otwarty).

3. Wnioskuje o wyłączenie siebie ze spadkobrania ustawowego objętego moim wnioskiem.

4. Wnioskuje o odebranie zapewnienia spadkowego od siebie jak również wysłuchanie uczestników postępowania na okoliczność nabycia spadku przez siebie.

 Pytanie 1. Czy prawidłowym jest składanie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu, który do tej pory nie został jeszcze otworzony?

Pytanie 2. Czy można podważyć taki testament mając na uwadze, iż do dnia złożenia wniosku wszyscy łącznie z ciotką zastanawiali się, jak podzielić spadek żeby było sprawiedliwie?

Pytanie 3. Czy w razie ważności takiego testamentu mogę domagać się od ciotki zachowku, jeśli tak to ile może ten zachowek wynieść?

Pytanie 4. Jak się ma fakt, że do wniosku ciotki został dołączony akt notarialny, którego tytułem cały swój majątek babcia przekazuje ciotce do stwierdzenia, że testament dotychczas nie został otwarty?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • olala70

  Dodano 2014-04-24 18:45 przez olala70

  Czy przysługuje mi zachowek?

  Zostaliśmy wywłaszczeni 1970 r. Ojciec kupił za część pieniędzy z wywłaszczenia gospodarstwo wraz z domem, w którym mama ze mną zamieszkała. Mama sprzedała ten dom i dała wszystkie pieniądze siostrze, która miała rozpoczętą budowę swojego domu na jej wykończenie i za mieszkanie u siostry mając do dy...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-06 12:29 przez konto usunięte

  Śmierć matki a prawo do zachowku. Jak to załatwić?

  Jestem jedynym spadkobiercą ustawowym po zmarłej mamie, mama napisała testament, że po jej śmierci wszystko przepisuje na męża (mąż mamy nie jest moim ojcem) pomijając mnie. Mąż mamy założył sprawę i wyrokiem sądu wszystko zostało przepisane na niego. Od razu napisał swój testament, potwierdził go u...

 • Joannam

  Dodano 2014-02-20 10:36 przez Joannam

  Sprawa spadkowa. Jak założyć i ile to kosztuje?

  Chciałabym się dowiedzieć, jakie dokumenty potrzebne są do założenia sprawy o podział majątku po ojcu?
  Dodam, że ojciec zmarł w czerwcu 2013, spadkiem jest dom, który ojciec odziedziczył po swym ojcu, z tym że po śmierci mojego dziadka dom został sądownie podzielony na mojego ojca 50% i 50% odziedzi...

 • MTK4

  Dodano 2013-11-24 15:14 przez MTK4

  Czy w czasie rozprawy o nabycie spadku można zawnioskować o zachowek?

  Witam,
  za 3 dni odbędzie się rozprawa dotycząca testamentu (nabycie spadku) po zmarłej mamie. Jedna z sióstr (jest nas 3) w testamencie otrzymuje całość. Czy z siostrą podczas rozprawy możemy prosić o zachowek? Czy będziemy musiały wnieść odrębną sprawę? Nie będziemy podważać testamentu, chcemy ugod...

 • gaba510

  Dodano 2013-10-16 22:47 przez gaba510

  Zapisanie spadku obcej osobie

  Witam,
  niedawno powiedziano mi, że obca osoba chce mi zapisać dom. To starsze panie - panny bezdzietne, mają one rodzeństwo głównie nieżyjace. Jeden żyje (ma dzieci). Czy jeśli zapiszą mi - obcej osobie - dom czy dzieciom brata należy się zachowek?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

 • Zachowek w prawie spadkowym

  Zachowek w prawie spadkowym

  W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z instytucją zachowku w prawie spadkowym.

 • Zmiany w prawie spadkowym

  Zmiany w prawie spadkowym

  W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania