eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Pytanie w sprawie spadku


2012-11-27 18:26 autor: konto usunięte

8 658 odsłon

Pytanie w sprawie spadku

Chciałabym się zapytać w sprawie zachowku. Rodzice za życia przepisali na każde dziecko dom. Z tym że w drugim domu mieli zamieszać aż do śmierci ich. Moje pytanie brzmi czy w sytuacji, gdy po śmierci rodziców nie ma majątku, należy mi się zachowek i od kogo skoro rodzice za życia przepisali je dzieciom /darowizny/ a mi nic nie dali ani przepisali?

Pytanie zaktualizowano 2012-11-29 20:43

Dzień dobry ja z pytaniem jeżeli rodzice mieli troje dzieci i dwoje z nich za życia rodziców dostało darowizne/kazde z dzieci dostało po jednym domu a domów było dwa /z tym że jw jednym rodzice mieli mieszkac do ich smierci taki aneks napisali w darowiżnie .A ja nie dostałam nic z ojcowizny poza tym niema żadnych nieruchomośći ani dóbr materialnych /rodzice swszystko za życia oddali jako darowizne /.Pytam czy mi się nalezy zachowek i jezeli tak to od kogo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-30 12:24 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Szanowni Państwo,

  co do zasady w pierwszej kolejności winno sie w takim wypadku przeprowadzić postępowania spadkowe po każdym z rodziców, aby ustalić jakiej wysokości udział w majątku spadkowym przysługuje Państwu.

   

  Zgodnie z art. 931 par. 1 w pierwszej kolejności powołane są do spadku z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże cześć przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 wartości spadku.

   

  Przy założeniu, iż jeden z rodziców zmarł pierwszy oraz że jest w sumie troje dzieci, przysługuje Państwu po nim udział w wysokości 1/4, bowiem dzieci dziedziczą w częściach równych, a małżonek w wysokości nie mniejszej niż 1/4. Po drugim z rodziców będzie najprawdopodobniej Państwu przysługiwał udział w wysokości 1/3 majątku spadkowego.

   

  W dalszej kolejności znajdą dopiero zastosowanie przepisy dotyczące zachowku.

  Zgodnie z art. 991 par. 1 zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należą się jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś przypadkach połowa wartości spadku.

  Zakładamy, że obydwoje rodzice we wspólności ustawowej darowali nieruchomości przed śmiercią rodzeństwu.

  W związku z powyższym przykładowo po pierwszym z rodziców przysługuje Państwu roszczenie o zapłatę zachowku w wysokości 1/8 wartości spadku. Zachowku w przypadku darowizn dokonanych przed śmiercią należy dochodzić od obdarowanych, stosunkowo do wartości ich darowizn.

  Zgodnie z art. 955 par. 1 "wartość przedmiotu darowizny oblicza się wg stanu z chwili jej dokonania, a wg cen z chwili ustalenia zachowku".

  W postępowaniu sądowym o zapłatę zachowku wartość spadku dla celów wyliczenia wartości zachowku oblicza zawsze biegły sądowy.

  Zachowku po każdym ze spadkodawców należy dochodzić osobno.

  W pierwszej kolejności niezbędne jest przeprowadzenie postępowań o stwierdzenie nabycia spadku po każdym z rodziców, celem ustalenia udziału spadkowego, a tym samym wysokości zachowku.

  z wyrazami szacunku,

  Anna Wylag

  prawnik

  Kancelaria Radcy Prawnego Stanisława Wylag

  ul. Opolska 10/1

  42-600 Tarnowskie Góry

  Oddział Siemianowice Śląskie

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-09 15:50 autor odpowiedzi: aga3333

  Jeśli rodzice nie żyją i darowizne zrobili oboje jednomyślnie za życia to nic się Pani nie należy niestety jeżeli nie mieli żadnej innej własności poza tą przepisaną.

  Oceń odpowiedź 1 10

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

 • NINO

  Dodano 2012-11-15 13:57 przez NINO

  Dzieci z poprzednich małżeństw a dziedziczenie

  Jak należy się zabezpieczyć, aby dzieci z poprzednich małżeństw, które otrzymają pewien majątek za życia rodzica, nie dziedziczyły po nim i nie miały prawa do zachowku po małżonku, który zostanie.

 • jozek85

  Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

  Jak odzyskać 1/6 spadku?

  Witam,
  Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

 • jarek1973-g

  Dodano 2015-10-07 09:20 przez jarek1973-g

  Jak dochodzić spadku po rodzicach?

  Witam,
  proszę o poradę co mam robić i jak tego typu sprawy się załatwia. Mamo moja zmarła w maju, a tata w sierpniu tego roku. Zostawili po sobie dom, samochód jak i dobra, które gromadzili całe swoje życie.
  Mam dwóch braci i siostrę. Dom, który rodzice przekazali około 20 lat temu braciom, nie wie...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-25 11:26 przez konto usunięte

  Czy zachowek jest sztywnym przepisem prawnym i należy się bezwzględnie?

  Odziedziczyłam we wrześniu 2013 część mieszkania po dziadku, część po babci w 2010 odziedziczyli synowie. Mieszkanie sprzedaliśmy wspólnie w październiku. Teraz synowie ubiegają się o zachowek, bo im się należy z urzędu. Przez długie lata zajmowałam się dziadkami i poza 1 synem z którym chcę się dob...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiany w prawie spadkowym

  Zmiany w prawie spadkowym

  W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

  Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

  Jak skutecznie uporządkować swoje sprawy spadkowe? Jak przekazać spadek osobie, która nie jest z nami spokrewniona? Czy taka osoba będzie musiała zapłacić podatek od spadku? Co stanie się, jeśli senior nie spisze testamentu, a spadek ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania