eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Pytanie w sprawie spadku


2012-11-27 18:26 autor: konto usunięte

8 363 odsłon

Pytanie w sprawie spadku

Chciałabym się zapytać w sprawie zachowku. Rodzice za życia przepisali na każde dziecko dom. Z tym że w drugim domu mieli zamieszać aż do śmierci ich. Moje pytanie brzmi czy w sytuacji, gdy po śmierci rodziców nie ma majątku, należy mi się zachowek i od kogo skoro rodzice za życia przepisali je dzieciom /darowizny/ a mi nic nie dali ani przepisali?

Pytanie zaktualizowano 2012-11-29 20:43

Dzień dobry ja z pytaniem jeżeli rodzice mieli troje dzieci i dwoje z nich za życia rodziców dostało darowizne/kazde z dzieci dostało po jednym domu a domów było dwa /z tym że jw jednym rodzice mieli mieszkac do ich smierci taki aneks napisali w darowiżnie .A ja nie dostałam nic z ojcowizny poza tym niema żadnych nieruchomośći ani dóbr materialnych /rodzice swszystko za życia oddali jako darowizne /.Pytam czy mi się nalezy zachowek i jezeli tak to od kogo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-30 12:24 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowni Państwo,

    co do zasady w pierwszej kolejności winno sie w takim wypadku przeprowadzić postępowania spadkowe po każdym z rodziców, aby ustalić jakiej wysokości udział w majątku spadkowym przysługuje Państwu.

     

    Zgodnie z art. 931 par. 1 w pierwszej kolejności powołane są do spadku z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże cześć przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 wartości spadku.

     

    Przy założeniu, iż jeden z rodziców zmarł pierwszy oraz że jest w sumie troje dzieci, przysługuje Państwu po nim udział w wysokości 1/4, bowiem dzieci dziedziczą w częściach równych, a małżonek w wysokości nie mniejszej niż 1/4. Po drugim z rodziców będzie najprawdopodobniej Państwu przysługiwał udział w wysokości 1/3 majątku spadkowego.

     

    W dalszej kolejności znajdą dopiero zastosowanie przepisy dotyczące zachowku.

    Zgodnie z art. 991 par. 1 zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należą się jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś przypadkach połowa wartości spadku.

    Zakładamy, że obydwoje rodzice we wspólności ustawowej darowali nieruchomości przed śmiercią rodzeństwu.

    W związku z powyższym przykładowo po pierwszym z rodziców przysługuje Państwu roszczenie o zapłatę zachowku w wysokości 1/8 wartości spadku. Zachowku w przypadku darowizn dokonanych przed śmiercią należy dochodzić od obdarowanych, stosunkowo do wartości ich darowizn.

    Zgodnie z art. 955 par. 1 "wartość przedmiotu darowizny oblicza się wg stanu z chwili jej dokonania, a wg cen z chwili ustalenia zachowku".

    W postępowaniu sądowym o zapłatę zachowku wartość spadku dla celów wyliczenia wartości zachowku oblicza zawsze biegły sądowy.

    Zachowku po każdym ze spadkodawców należy dochodzić osobno.

    W pierwszej kolejności niezbędne jest przeprowadzenie postępowań o stwierdzenie nabycia spadku po każdym z rodziców, celem ustalenia udziału spadkowego, a tym samym wysokości zachowku.

    z wyrazami szacunku,

    Anna Wylag

    prawnik

    Kancelaria Radcy Prawnego Stanisława Wylag

    ul. Opolska 10/1

    42-600 Tarnowskie Góry

    Oddział Siemianowice Śląskie

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-09 15:50 autor odpowiedzi: aga3333

    Jeśli rodzice nie żyją i darowizne zrobili oboje jednomyślnie za życia to nic się Pani nie należy niestety jeżeli nie mieli żadnej innej własności poza tą przepisaną.

    Oceń odpowiedź 1 10

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • NINO

    Dodano 2012-11-15 13:57 przez NINO

    Dzieci z poprzednich małżeństw a dziedziczenie

    Jak należy się zabezpieczyć, aby dzieci z poprzednich małżeństw, które otrzymają pewien majątek za życia rodzica, nie dziedziczyły po nim i nie miały prawa do zachowku po małżonku, który zostanie.

  • jozek85

    Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

    Jak odzyskać 1/6 spadku?

    Witam,
    Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

  • koperek82

    Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

    Kto i ile dziedziczy?

    Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
    Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

  • jarek1973-g

    Dodano 2015-10-07 09:20 przez jarek1973-g

    Jak dochodzić spadku po rodzicach?

    Witam,
    proszę o poradę co mam robić i jak tego typu sprawy się załatwia. Mamo moja zmarła w maju, a tata w sierpniu tego roku. Zostawili po sobie dom, samochód jak i dobra, które gromadzili całe swoje życie.
    Mam dwóch braci i siostrę. Dom, który rodzice przekazali około 20 lat temu braciom, nie wie...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-25 11:26 przez konto usunięte

    Czy zachowek jest sztywnym przepisem prawnym i należy się bezwzględnie?

    Odziedziczyłam we wrześniu 2013 część mieszkania po dziadku, część po babci w 2010 odziedziczyli synowie. Mieszkanie sprzedaliśmy wspólnie w październiku. Teraz synowie ubiegają się o zachowek, bo im się należy z urzędu. Przez długie lata zajmowałam się dziadkami i poza 1 synem z którym chcę się dob...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiany w prawie spadkowym

    Zmiany w prawie spadkowym

    W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...

  • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

    Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

    Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

  • Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

    Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

    Jak skutecznie uporządkować swoje sprawy spadkowe? Jak przekazać spadek osobie, która nie jest z nami spokrewniona? Czy taka osoba będzie musiała zapłacić podatek od spadku? Co stanie się, jeśli senior nie spisze testamentu, a spadek ...

  • Spadek: jak przekazać nieruchomość tylko jednemu dziecku?

    Spadek: jak przekazać nieruchomość tylko jednemu dziecku?

    Czy spisanie testamentu i przekazanie w nim majątku wybranej osobie to zawsze najlepsze rozwiązanie? Co z prawem do zachowku dla najbliższej rodziny? Czy nieruchomość można przekazać komuś z rodziny, ale jeszcze za życia? Czy w tym wypadku ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania