eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Jak dochodzić spadku po rodzicach?


2015-10-07 09:20 autor: jarek1973-g

4 851 odsłon

Jak dochodzić spadku po rodzicach?

Witam,

proszę o poradę co mam robić i jak tego typu sprawy się załatwia. Mamo moja zmarła w maju, a tata w sierpniu tego roku. Zostawili po sobie dom, samochód jak i dobra, które gromadzili całe swoje życie.

Mam dwóch braci i siostrę. Dom, który rodzice przekazali około 20 lat temu braciom, nie wiem jakim tytułem, był domem parterowym i stanowił jedną całość. W obecnej chwili są to jak gdyby dwa mieszkania, ponieważ jeden z braci dobudował piętro i dlatego rodzice postanowili wtedy przepisać dom na braci, ponieważ brat potrzebował wziąć kredyt pod hipotekę swojej części domu.

Jak się dowiedziałam w księgach wieczystych, są to dwie odrębne księgi na braci, jedna na część dolną bez obciążeń i druga na górę obciążona kredytem. Tata samochód przekazał jednemu z braci jako darowiznę.

Z wszystkimi innymi rzeczami, które pozostały po rodzicach, nie wiem co się dzieje, gdyż brat wraz z żoną mieszkając z rodzicami zajmowali dwa pokoje, a po śmierci taty przystąpili do remontu części po rodzicach.

Rodzice od około 10 lat inwestowali swoje dochody (emerytury mamy 1600.00 i taty 4600.00) w moją młodszą ode mnie o 27 lat siostrę, zakup mieszkania, samochodów, wycieczki itp.

W czasie długotrwałej choroby mamy, jak i po jej śmierci tata zamieszkał u mnie, ponieważ sam bardzo zachorował i wymagał całodziennej opieki, na którą nie mógł liczyć z strony mojego rodzeństwa.

Po śmierci mamy okazało się, że zostało 60000.00 zł, które podzieliłyśmy na dwie części po 30000.00 zł, taty założyliśmy konto, którego ja jestem współwłaścicielem, a drugą częścią podzieliłyśmy się po równej części 7500.00 zł.

Nigdy nie sądziłam, że po śmierci rodziców dla rodzeństwa najważniejsze staną się pieniądze, które zostały po tacie na koncie -  40000.00 zł, po których podział zwrócili się do mnie zaraz po pogrzebie taty.

W obecnej sytuacji nie wiem co mam zrobić, gdyż tylko ja się poświęciłam zwalniając się z pracy aby móc zajmować się leżącym w ostatnich miesiącach tatą nie mogąc liczyć na pomoc rodzeństwa.

Na moje zapytanie czy rodzice zostawili jakiś testament uzyskałam odpowiedź iż nic mi się nie należy i że wszystko jest u notariusza, ale pisma tego nie chcą mi pokazać. Nie wiem, jak rodzice mogli postąpić i co zapisać u notariusza.

Proszę o wskazanie drogi postępowania i czy mam podzielić pieniądze pozostałe na koncie po tacie. Nie chcę nikogo skrzywdzić, tylko wyegzekwować to co mi się należy.

Serdecznie dziękuje za ewentualne porady.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-25 11:26 przez konto usunięte

  Czy zachowek jest sztywnym przepisem prawnym i należy się bezwzględnie?

  Odziedziczyłam we wrześniu 2013 część mieszkania po dziadku, część po babci w 2010 odziedziczyli synowie. Mieszkanie sprzedaliśmy wspólnie w październiku. Teraz synowie ubiegają się o zachowek, bo im się należy z urzędu. Przez długie lata zajmowałam się dziadkami i poza 1 synem z którym chcę się dob...

 • canon

  Dodano 2013-11-06 16:48 przez canon

  Spadek po ojcu a współwłasność matki. Czy jako syn mam prawo do spadku?

  Miesiąc temu zmarł ojciec, który był właścicielem domu, a matka była współwłaścicielką. Teraz po jego śmierci chce sprzedać dom lub przepisać na swoją siostrę. Czy ma do tego prawo? Czy należy mi się jakaś część po ojcu i czy mam prawo nie zgodzić się na sprzedaż? Mieszkam w tym domu ponad 25 lat.

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-27 18:26 przez konto usunięte

  Pytanie w sprawie spadku

  Chciałabym się zapytać w sprawie zachowku. Rodzice za życia przepisali na każde dziecko dom. Z tym że w drugim domu mieli zamieszać aż do śmierci ich. Moje pytanie brzmi czy w sytuacji, gdy po śmierci rodziców nie ma majątku, należy mi się zachowek i od kogo skoro rodzice za życia przepisali je dzie...

 • sase

  Dodano 2014-05-10 15:14 przez sase

  Czy będzie należeć się majątek?

  Mój tato odszedł jakiś czas temu, ale w testamencie nie uwzględnił mojego brata, tyle że był spisany bez notariusza. Brat mieszka i ma meldunek zupełnie gdzie indziej od 15 lat. Na początku roku odeszła mama, a od niedawna brat zasugerował czy mógłby przechować u mnie swoje narzędzia pracy, na które...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Zrzeczenie się prawa do zachowku dopuszczalne w świetle prawa

  Zrzeczenie się prawa do zachowku dopuszczalne w świetle prawa

  Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania