eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Kto finansuje przeniesienie licznika - Gmina czy najemca?


2013-01-17 14:09 autor: elusia1314

7 991 odsłon

Kto finansuje przeniesienie licznika - Gmina czy najemca?

Witam... Kilkanaście lat temu dostałam mieszkanie z Gminy, po byłych biurach S.K.R. Licznik instalacji elektrycznej od biura, a teraz od owego mieszkania, znajduje się poza budynkiem mieszkalnym - w piwnicy. W piwnicy i w innych pomieszczeniach jest obecnie  zakład pracowniczy. Niestety zostałam zmuszona  ten licznik od instalacji elektrycznej zabrać do mieszkania. Są to ogromne koszta. Czy za przeniesienie licznika instalacji elektrycznej płaci Gmina, czy najemca, skoro jest to mieszkanie komunalne?

Pytanie zaktualizowano 2013-01-17 14:17

Witam. Kilkanaście lat temu, dostałam mieszkanie z Gminy, po byłych biurach S.K.R. Licznik instalacji elektrycznej od byłego biura a teraz od ów mieszkania znajduje się w piwnicy, po za budynkiem mieszkalnym. W piwnicy i w innych pomieszczeniach jest obecnie zakład pracowniczy. Niestety zostałam zmuszona , ten licznik od instalacji elektrycznej , zabrać do mieszkania. Są to ogromne koszta. Czy za przeniesienie licznika instalacji elektrycznej płaci Gmina, czy najemca. skoro jest to mieszkanie komunalne????? Proszę o poradę . Dziekuję Pozdrawiam....

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • Najlepsza odpowiedź

    2013-01-17 15:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Z całą pewnością przeniesienie licznika energii elektrycznej z zewnątrz do mieszkania jest niezgodne z prawem.

    Skoro licznik jest już poza mieszkaniem, to można go przenieść tylko w inne miejsce poza mieszkaniem.

    Podstawa prawna:

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

    z dnia 12 kwietnia 2002 r.

    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

     

    § 185. 1. Instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencja osób niepowołanych.

    2. W budynku wielorodzinnym liczniki pomiaru zużycia energii elektrycznej należy umieszczać poza lokalami mieszkalnymi, w zamykanych szafkach.

    Kto płaci za przeniesienie?

    Tu nie jestem taki pewny, ale w mojej ocenie: niestety ale osoba, która ma umowę  z Zakładem Energetycznym.

    elusia1314 skomentował/a odpowiedź 2013-01-17 16:33

    Tak , wiem że licznik powinien być na zewnątrz w skrzynce, mieszkanie należy do Gminy i Gmina chce mi to mieszkanie sprzedać, wygląda na to , że sprzedaje mieszkanie bez tak zwanego prądu. A sprzedając mieszkanie Gmina powinna zapewnić mi wodę , prąd- po

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-15 12:01 przez konto usunięte

    Gmina dała mieszkanie bez prądu i kuchni

    Gmina przyznała mojej kuzynce mieszkanie bez prądu i kuchni. Założenie licznika i przyłączenie do sieci to koszt ok 600 zł. Dlaczego ona ma za to płacić skoro to nie jej mieszkanie? Potem nikt jej tego nie zwróci.
    Poza tym to mieszkanie jest bez kuchni. Niby jest pomieszczenie na kuchnię, ale nigdy ...

  • Pablo

    Dodano 2013-02-18 09:46 przez Pablo

    VAT od FV za prąd w gospodarstwie rolnym

    Prowadzę gospodarstwo rolne, jestem czynnym podatnikiem VAT. Na gospodarstwo rolne oraz gospodarstwo domowe mam założony 1 licznik prądu.
    Czy mam prawo odliczyć część VAT-u od faktur VAT za zużycie prądu w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego? Jeżeli tak, to w jaki sposób określić udział proce...

  • madzia_217

    Dodano 2012-11-30 11:41 przez madzia_217

    Jakie mnie czekają konsekwencje, jak nie zdałam mieszkania?

    Problem dotyczy lokalu którego nie zdałam ADM. Podpisałam nową umowę najmu na inny lokal, który mi zaproponowali, a stara umowa wygasła, oraz się już 3 m-ce temu wymeldowałam. Nie mam żadnych podstaw prawnych do lokalu, a nie zdałam go, ponieważ ADM nie chce zwrócić mi za wymianę okien tuż przed pod...

  • konto usunięte

    Dodano 2012-10-31 14:38 przez konto usunięte

    Prawo właściciela nieruchomości

    Jakie prawo do roszczeń prawnych ma właściciel nieruchomości, kiedy podczas jego nieobecności na teren zamkniętej prywatnej posesji wchodzi (prawdopodobnie przez płot) pracownik Tauron - Polska Energia i dokonuje fizycznego pomiaru zużycia energii elektrycznej, dodatkowo Firma Tauron nie informuje w...

  • piotr_77

    Dodano 2013-11-22 19:10 przez piotr_77

    Jak skonstruować dobrą umowę najmu garaży?

    Witam Państwa,chcę wynajmować dla klientów garaże (tzw. blaszaki). Prosiłbym o poradę, jak mam przygotować umowę wynajmu, jakie zapisy mają się w niej znaleźć?Chciałabym aby ta umowa zabezpieczała mnie w pełni przed ewentualnymi roszczeniami klientów z tytułu kradzieży lub zniszczenia ich mienia, kt...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania