eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Przedawnienie wierzytelności


2017-12-14 18:08 autor: pbanan

3 795 odsłon

Przedawnienie wierzytelności

Witam,

we wrześniu 2013 odebraliśmy z żoną mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Wspólnota zawiązała się jakoś w styczniu bądź lutym 2014. Okres przedwspólnotowy to więc wrzesień 2013 - styczeń 2014. W tym okresie rachunki za czynsz i media dostarczane były przez zarządcę nieruchomości, który po zawiązaniu wspólnoty również był zarządcą.

W roku bodajże 2016 zmieniliśmy zarządcę w ramach głosowania członków wspólnoty na innego. W połowie 2017 roku, czyli ok. 3,5 roku po zakończeniu okresu przedwspólnotowyego nasz poprzedni (pierwszy) zarządca przysłał nam fakturę do opłacenia. Tłumaczy to tym, że zrobił końcowe rozliczenia za okres przedwspólnotowy i że mamy zrobić dopłatę (głównie za ogrzewanie) i że teraz musimy to wyrównać. Takie "rozliczenie" i fakturę dotyczącą okresu przedwspólnotowego dostało więszość mieszkańców naszego bloku.

Pytanie jest takie: czy dawny zarządca w ogóle ma prawo po tak długim okresie wystawiać faktury za tamten okres i rządać zapłaty?

Jeśli ma takie prawo to czy jego roszczenia się przedawniły? Od kiedy liczy się bieg przedawnienia roszczenia? Czy liczy się od okresu, kiedy np. to ogrzewanie było zużyte, czyli od okresu przedwspólnotowego czy może od czasu, kiedy zarządca wystawił fakturę za tamten okres (to znaczy mniej więcej pół roku temu)?

Zarządca straszy sądem a wiemy, że kodeks cywilny mówi o okresie przedawnienia.

Dziękuję i pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-12-14 22:28 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

  Nie za bardzo rozumiem, jak były zarządca może kierować roszczenia za ogrzewanie do członków wspólnoty? Czy zarządca był dostawcą ciepła?

  pbanan skomentował/a odpowiedź 2017-12-14 22:34

  Nie, zarządca nie był dostawcą ciepła ale to zarządca / administrator budynku wystawiał i przysyłał nam co miesiąc rachunki za czynsz, w tym ogrzewanie, to pracownicy administratora spisywali liczniki i na ich podstawie lub na podstawie prognoz zużycia wystawiali nam co miesiąc rachunki do zapłaty (min za ogrzewanie, wodę ciepłą, zimną, utrzymanie części wspólnych, fundusz remontowy, utrzymanie windy, zużycie mediów w częściach wspólnych budynku) Na każdym rachunku było logo administratora. Widocznie oni w imieniu mieszkańców rozliczali się potem z opecem za ciepło , wodę itp.

  pbanan skomentował/a odpowiedź 2017-12-14 22:45

  W nagłówku pisma , które od dawnego administratora otrzymaliśmy widnieje zapis: Dotyczy: rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości powstałych w okresie przed zawiązaniem się wspólnoty mieszkaniowej. A dalej: W związku z zakończeniem procedury polegającej na podsumowaniu kosztów utrzymania części wspólnych nieruchomości oraz kosztów utrzymania indywidualnych lokali jakie w okresie przed zawiązaniem się wspólnoty mieszkaniowej poniesione ostały przez administratora w załączeniu do niniejszego pisma przesyłamy Państwu fakturę rozliczeniową. Rozliczenie obejmuje pierwsza kategorię z uwagi na ich prognozowany charakter.

  KPAIN Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Drogosz www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Asiaok

  Dodano 2017-06-06 20:29 przez Asiaok

  Otrzymane wezwanie do zapłaty za nie zapłacony bilet po upływie 6 lat

  Szanowni Państwo, dziś otrzymałam pismo listem zwykłym (jak również mój brat, o takiej samej treści) od jednej z firm windykacyjnych - Intrum Justitia, w którym to jest wezwanie do zapłaty, za nie dokonanie wpłaty należności za przejazdy bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej. Pismo z wez...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-09-28 09:49 przez konto usunięte

  Czy członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej łamie prawo jeśli nie przedstawia faktur zakupu?

  Witam,w naszej wspólnocie mieszkaniowej jest dwoje członków zarządu, mam pytanie:jeden z członków zarządu kupuje dla wspólnoty tablice ogłoszeniową za 450 zł brutto, przesyłka gratis, zakup na własną firmę, tej faktury nam nie daje, a daje nam fakturę swoją wystawioną na swoją firmę na kwotę 600 zł ...

 • magda4560

  Dodano 2017-07-28 11:39 przez magda4560

  Przedawnienie kredytu

  Witam,mieliśmy kredyt w Eurobanku w 2013 r. prawnym wierzycielem została firma FUNDUSZ BEST INSFIZ i teraz dostałam pismo, że mam spłacić dług i moje pytanie brzmi, czy już zostało to przedawnione czy nie? W ciągu tych czterech lat żadnego pisma nie dostaliśmy.

 • wesolki4

  Dodano 2017-02-26 09:26 przez wesolki4

  Przedawnienie spłaty kredytu

  Witam serdecznie,jestem emerytką. Mam pytanie odnośnie kredytu, który był wzięty w banku ŻAGIEL w listopadzie 2007 roku. Spłata od 05.12.2007, ostatnia rata przypadała na 05.09.2013. Niestety w 2011 w wyniku innych zobowiązań i ciężkiej choroby mojego męża spłaty mi umknęły i teraz 21.02.2017 r. dos...

 • zwasia

  Dodano 2017-02-14 09:42 przez zwasia

  Przedawnienie długu

  Witam,w 2001 zaciągnęłam kredyt chwilówkę. Nie został spłacony teraz dostałam pismo od komornika ze w 2003 zapadł wyrok w sądzie o spłacie kredytu i ma spłacić komornikowi.Czy mogę się ubiegać o przedawnienie? Jak tak, to do kogo pisać do sądu czy komornika?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania