eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Ważność złożonego wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego


2014-09-18 17:31 autor: chemik

3 024 odsłon

Ważność złożonego wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego

Witam,

pytanie dotyczy stwierdzenia czy spółka miała zdolność prawną. W dniu 10.03.br założyliśmy spółkę z o.o. w trybie S24 na portalu ministerstwa sprawiedliwości.

Zgodnie z naszą wiedzą umowa spółki w tym trybie jest zawarta z chwilą złożenia podpisu elektronicznego przez wspólników w systemie informatycznym S24 Min Spr. Wpis do KRS uzyskaliśmy dopiero 24 marca. W międzyczasie pierwszy wniosek o wpis do KRS został dwukrotnie odrzucony z powodu błędu formalnego (źle podany przez gminę adres, wpłata zbyt dużej kwoty za rejestrację).

Umowa spółki została po raz pierwszy wygenerowana w dniu 10.03. W KRS w rubryce "data umowy spółki lub zmian w umowie" widnieje data 24.03. Pomiędzy tymi datami w dniu, bodajże 19.03 złożyliśmy w UG wniosek o wszczęcie postępowania adm w związku z planowana inwestycją. Lokalna grupa obywateli zarzuca nam, że nie mogliśmy złożyć tego wniosku, ponieważ nasza firma formalnie nie istniała.

Czy zatem za datę powstania spółki należy uznać datę pierwszego złożenia podpisów w systemie elektronicznym, czy datę wygenerowania druku umowy spółki tj. 24.03? Nadmieniam, że złożyliśmy do UG pismo wyjaśniające dlaczego naszym zdaniem jest rozbieżność dat w dokumentach, i że potwierdzamy wszelkie działania spółki w zakresie złożonych wniosków.

Służę skanami dokumentów w razie potrzeby.

Piotr Józefacki

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-11 09:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Moim zdaniem umowa Spółki została zawarta w momencie, w którym wprowadzone zostały poprawne dane do systemu elektronicznego. Dodatkowo twierdzę, iż w tym momencie powstała Sp. z o.o. w organzacji, która również była uprawniona do złożenia wniosku. Jeżeli będzie potrzebował Pan dodatkowych wyjaśnień proszę o kontakt mailowy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • puma

  Dodano 2013-08-12 14:21 przez puma

  Zarejestrowanie w KRS podwyższenia kapitału zakładowego

  Wspólnicy podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki. W jakim terminie powinniśmy jako spółka z o.o. zgłosić ten fakt do KRS?

 • Paftelllb

  Dodano 2014-06-09 22:53 przez Paftelllb

  Umorzenie udziałów w sp. z o.o. a PIT

  Witam,
  chciałbym uzyskać opinię podatkową w następującej kwestii: w 2007 roku utworzyliśmy ze wspólnikiem spółkę z o.o. z kapitałem 50 000 zł, który został wpłacony gotówką do spółki. Każdy ze wspólników objął udziały o wartości 25 000 zł. W 2008 roku został podniesiony kapitał zakładowy do kwoty 12...

 • bm1979

  Dodano 2014-04-01 15:21 przez bm1979

  Prywatny samochód wspólnika w sp. z o.o.

  Udziały w spółki z o.o. posiada dwóch wspólników. Spółka nie zatrudnia pracowników, nie posiada środków trwałych. Działalnością spółki zajmują się tylko wspólnicy. Jeden z nich w celach służbowych wykorzystuje swój prywatny samochód osobowy.
  W jaki sposób ująć w kosztach spółki z o.o.? Koszty paliwa...

 • mags

  Dodano 2014-04-01 14:09 przez mags

  Rozliczenie PIT-u: spółka z o.o. i umowa o pracę

  Jestem wspólnikiem spółki z o. o. Spółka nie osiągnęła dochodu w roku 2013. Oprócz tego osiągam dochód z umowy o pracę. Na jakim druku PIT mam się rozliczyć i czy ujmuję przychody ze spółki z o. o. przy rozliczeniu rocznym?

 • Roman

  Dodano 2014-02-27 09:12 przez Roman

  Do kiedy spółka z o.o musi płacić składki?

  Sąd w 2011 r. oddalił wniosek o upadłość spółki z powodu braku środków na postępowanie upadłościowe. Spółka do końca 2013 r. nie rozwiązała umowy z pracownikiem i nie wyrejestrowała go z ubezpieczeń społecznych, ale zaprzestała przesyłać dokumety do ZUS dot. tego pracownika.
  Spółka od czerwca 2011 r...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Podstawa wpisu do rejestru KRS zmian wśród wspólników spółki

  Podstawa wpisu do rejestru KRS zmian wśród wspólników spółki

  W dniu 6 czerwca 2013 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że w postępowaniu o wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego danych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ...

 • Czy wspólnik ma zawsze prawo dostępu do dokumentów spółki z o.o.?

  Czy wspólnik ma zawsze prawo dostępu do dokumentów spółki z o.o.?

  Wspólnikowi w związku z posiadaniem udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, niezależnie od ilości posiadanych udziałów przysługuje tzw. prawo kontroli (zob. (zob. wyrok SA w Krakowie z 23.08.2012 r., I ACa 715/12, LEX nr ...

 • Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?

  Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?

  Co może sąd rejestrowy w ramach postępowania w sprawie wpisu dotyczącego spółki? Czy jego kognicja ogranicza się jedynie do badania dokumentów? A może ma prawo zbadać, czy zgromadzenie wspólników, podczas którego podpisano dokumenty ...

 • Spółka z o.o. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

  Spółka z o.o. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

  Jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z o.o. Z uwagi na swoją odrębną osobowość prawną, stanowi bardzo popularną formę prawną przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania